Novinky

27/6 2024

Začíná podpora restaurování děl ze sbírek Národní galerie Praha půjčovaných na výstavy.

25/6 2024

24/6 2024

24/6 2024

24/4 2024

Z technických důvodů bude v expozici Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200-1550 krátkodobě uzavřen sál s díly Mistra třeboňského oltáře (Oltář třeboňský, Madona z roudnická ad.) a Mistra Madony ze Žebráku (Madona ze Žebráku, Sv. Jan Evangelista). Ostatní části prohlídkového okruhu zůstávají bez omezení. Za případné komplikace se velmi omlouváme a věříme, že nám zachováte přízeň.

3/4 2024

22/3 2024

7/3 2024

2/2 2024

26/1 2024

15/2 2023

Národní galerie Praha navrací potomkům meziválečného průmyslníka Johanna Blocha obrazy z 18. a 19. století.

4/10 2023

Národní galerie Praha bude vůbec poprvé hostit největší přehlídku designu a módy ve střední Evropě25. ročník Designbloku proběhne od 4–⁠8/10 2023 ve Veletržním paláci a v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze. Tématem, které je již tradičně koncepčním pojítkem celého festivalu, se pro 25. ročník Designbloku stává CESTA.  

30/1 2023

Oslavte s námi založení Národní galerie Praha volným vstupem do všech sbírkových expozic a bohatým doprovodným programem po celý víkend (4–5/2) zdarma!

7/12 2022

Platforma Google Arts & Culture představila první digitální sbírku věnovanou českému umění. Její součástí jsou i díla ze sbírek Národní galerie Praha.

6/12 2022

Národní galerie Praha oslaví konec roku čtyřmi novými projekty. Ve Veletržním paláci představí dlouho očekávanou sbírkovou expozici 1956-1989: Architektura všem, věnovanou české architektuře a životnímu stylu, výstavu Evy Koťátkové: Moje tělo není ostrov a kreativní prostor ATLAS: Ateliér tvorby a laboratoř asociativního snění. V Klášteře sv. Anežky České uvede výstavní projekt V hloubce a po povrchu, přibližující metodu výpočetní tomografie při průzkumu děl starého umění.

1/12 2022

Vážení návštěvníci, rádi bychom Vás informovali, že od 1/12 2022 pro Vás budou všechny naše budovy otevřeny dle nové otevírací doby, a to úterý–neděle 10–18 h / každá první středa v měsíci 10–20 h. 

1/12 2022

Členský program Klub přátel již šestým rokem sdružuje milovníky umění a příznivce Národní galerie Praha. Od 1/12 2022 zavádí novou členskou kategorii Junior, která je určena věkové kategorii od 16 do 26 let. Přidejte se a získejte neomezený přístup k našim výstavám a sbírkovým expozicím a staňte se naší součástí!

1/12 2022

Očekávaná výjimečná publikace Pešánek Torza je už dostupná jak v kamenných prodejnách, tak na e-shopu NGP. Publikace shrnuje metody a výsledky rozsáhlého mezioborového průzkumu a následného restaurování dvou unikátních světelných plastik z acetátu celulózy – Ležícího torza a Mužského a ženského torza od autora Zdeňka Pešánka

23/11 2022

Dvoudenní sympózium s názvem Kritický kontext: Problémy, na kterých záleží je akcí mezinárodního výzkumného projektu Acting on the Margins: Arts as Social Sculpture (AMASS), na kterém se prostřednictvím svých odborných aktivit v pedagogice výtvarného umění významnou měrou podílí i oddělení Rozvoj publika Národní galerie Praha. Sympozium má za cíl poskytnout prostor k zamyšlení a diskusi.

Díky prostředkům Ministerstva kultury ČR z programu Integrovaného systému ochrany movitého kulturního dědictví odkoupila Národní galerie Praha ze soukromého majetku unikátní středověkou sochu Madony na andělském trůnu z Havraně (nebo také Madonu s muzicírujícími anděly) od Mistra Bečovské Madony. Vzácná dřevořezba bude restaurována a následně vystavena v Klášteře sv. Anežky České. Mimořádná akvizice byla realizována v hodnotě 4 500 000 Kč.    

Národní galerie Praha exkluzivně uvádí novou podcastovou sérii Zvuk umění. V jednotlivých epizodách představí nejen zákulisí chodu galerie, sbírkové expozice a probíhající výstavy, ale také historii instituce a aktuální kulturní témata. Pilotní díl s názvem My jsme taky galerie vychází právě dnes!

Národní galerie Praha ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Archeologickým ústavem Akademie věd České republiky, za podpory Ministerstva kultury České republiky a programu Národní kulturní identity uvádí od 8. listopadu výstavu Sochy z hlíny: Terakoty italských mistrů 15.⁠–⁠19. století ze sbírek Národní galerie Praha.

1/11 2022

Ve slavnostním sále Kláštera sv. Anežky České dnes předal ředitel kanceláře prvního náměstka ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání Pavel Vařeka Cenu ministra vnitra, která se každoročně uděluje za mimořádné výsledky v oblasti bezpečnostního výzkumu, experimentálního vývoje a inovací.   

S hlubokou lítostí jsme přijali zprávu, že v pondělí 10. října po dlouhé nemoci ve věku 81 let zemřel dr. Felix Hess, matematik, fyzik, sound designér, sběratel a především filantrop.

Představujeme Vám novou sérii exkluzivních komentovaných prohlídek Directors choice s Olgou Kotkovou.

Ve čtvrtek 6/10 2022 odstartovala druhá etapa speciálního ročníku festivalu MOVE, který pořádá Centre Pompidou ve spolupráci s Národní galerie Praha u příležitosti francouzského a českého předsednictví v Radě Evropské unie. Cílem spolupráce je prezentace současné francouzské a české umělecké scény v mezinárodním kontextu.

21/9 2022

Před sto dvaceti lety se narodila jedna z nejvýznamnějších postav českého umění 20. století, Marie Čermínová, známá pod svým pseudonymem Toyen (21. 9. 1902 – 9. 11. 1980). 

Národní galerie Praha představuje od 27. května v Salmovském paláci výstavou ZENGA unikátní japonské zenové malby a kaligrafie ze sbírky Kaeru-an. K 6. září dochází k obměně děl a pro velký úspěch také k prodloužení výstavy až do 4. prosince. V nabídce se objeví nové workshopy a doprovodné jógové programy se přesouvají z letní terasy do paláce.

19/8 2022

Už zítra bude zahájena 26. generální konference Mezinárodní rady muzeí ICOM, jedna z nejvýznamnějších celosvětových akcí věnovaná muzeím a odborníkům, kteří v nich pracují, vytvářející mezinárodní, národní i regionální prostor pro dialog a výměnu etických standardů a inovací.

16/8 2022

Před 190 lety se narodil český krajinář Wilhelm Riedel

Vážení návštěvníci, rádi bychom Vás informovali, že v neděli 23/8 budou zahrady Anežského kláštera uzavřeny už od 18:00. Omlouváme se za komplikace.  

16/8 2022

Národní galerie Praha představuje další mezinárodní projekt, který bude od 16. srpna reprezentovat Českou republiku u příležitosti předsednictví v Radě Evropské unie. Stane se jím výstava Milena Dopitová: Even Odd pořádaná ve spolupráci s Bozar – Centre for Fine Arts Brusel. Výstavu bude tvořit soubor objektů, které metaforicky reagují na sounáležitost evropské společnosti.

14/8 2022

Dnes si připomínáme 48. let od vyhoření Veletržního paláce, klenotu české funkcionalistické architektury postaveného v letech 1925 až 1928 podle návrhu architektů Josefa Fuchse a Oldřicha Tyla a od roku 1976 sídla Národní galerie Praha.

Na základě výzvy na podporu projektů se zahraničním přesahem, kterou Ministerstvo kultury vyhlásilo v květnu letošního roku, byly rozděleny první finanční prostředky z Národního plánu obnovy.

Máte to k nám daleko? Vydejte se na prohlídku virtuálně! 

18/7 2022

V roce stoletého výročí úmrtí sochaře Josefa Václava Myslbeka získal Archiv Národní galerie v Praze darem významný dodatek k jeho osobnímu archivnímu fondu. Jedná se především o dosud neznámou korespondenci od jednotlivců a korporací, vymezenou lety 1898–1922.

U příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie bude Národní galerie Praha od 12. července reprezentovat Českou republiku projektem Květinová unie v sídle Rady a od 16. srpna výstavou Milena Dopitová: Even Odd v Bozar – Centre for Fine Arts v Bruselu.

14/7 2022

Před 160 lety se narodil rakouský malíř, grafik a nejvýznamnější představitel Vídeňské secese Gustav Klimt, jehož tvorba je v našich sbírkách zastoupena dvěma obrazy a řadou kreseb. Světový věhlas získal Klimt svou osobitou, exkluzivní, symbolistickou a výrazně dekorativní malbou ztělesněnou v prvním z našich obrazů, v mimořádném díle Panna z roku 1913.   

9/7 2022

Z otevřené výzvy k účasti na 18. bienále architektury v Benátkách 2023, kterou v květnu vyhlásila Národní galerie Praha, vzešel vítězný návrh s pracovním názvem The Laboratory of No-More Precarious Future (Laboratoř již ne-více-prekarizované budoucnosti). Vybrala ho porota složená ze špičkových odborníků. Projekt poukazuje na palčivé problémy architektonické profese v současnosti, kterým jsou mladí architekti a architektky vystavováni, např. toxické pracovní prostředí přesčasů a „nocovek“, chybějící sociální zajištění tzv. švarcsystému nebo neplacených stáží. 

Národní galerie Praha ve spolupráci s Power Yoga Akademií Václava Krejčíka a jógovým magazínem JÓGA DNES představuje speciální
letní program naplněný jógou a meditací, spojený s novou výstavou ZENGA ⁠⁠⁠⁠ japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an.

Národní galerie Praha ve spolupráci s Centre Pompidou a jím pořádaným Move festivalem otevírá 10. června ve Veletržním paláci u příležitosti francouzského a českého předsednictví v Radě EU výstavu Intimita jako vzdor. Ta představí práce mezinárodních umělkyň a umělců, kteří galerii zaplní díly s uměleckým využitím vlastní intimity, a to už 9. června, kdy se uskuteční otevřená vernisáž. V rámci předsednictví bude Národní galerie dále reprezentovat Českou republiku projekty Květinová unie v sídle Rady EU od července a Milena Dopitová: Even Odd od srpna v Bozar v Bruselu.

Před 140 lety se narodil malíř, grafik a designér Antonín Procházka (1882 Vážany–1945 Brno). 

Před sto lety zemřel Josef Václav Myslbek (20. 6. 1848–2. 6. 1922), vůdčí postava českého sochařství 19. století a pedagog Uměleckoprůmyslové školy a Akademie výtvarných umění v Praze. 

Geisslers přinesou divadlo do historických paláců Národní galerie Praha.

24/5 2022

Národní galerie Praha vyhlašuje otevřenou výzvu k účasti na výběrovém řízení pro národní pavilon České republiky na 18. bienále architektury v Benátkách 2023. Porota složená ze špičkových odborníků vybere vítězný projekt do konce června. Ten bude prezentován na nejdůležitějším mezinárodním fóru pro současnou architekturu. Nejinovativnější umělecké, architektonické a digitální přístupy představí v novém prostorovém kontextu mimo Český a Slovenský pavilon. Národní účast České republiky na bienále se uskuteční za podpory Ministerstva kultury.

Salmovský palác se 27. května výstavou ZENGA – japonské zenové obrazy ze sbírky Kaeru-an znovuotevřeveřejnosti. Národní galerie Praha poprvé představí část unikátní sbírky japonské zenové malby a kaligrafie ze sbírky Kaeru-an, tedy sbírky „Z žabí chýše“, kterou galerii v roce 2019 daroval nizozemský umělec a sběratel Felix Hess.

Ve Smetanově síni Obecního domu v Praze dnes proběhlo slavnostní vyhlášení 20. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musealis za rok 2021, do které 52 muzejních institucí přihlásilo celkem 79 projektů. My máme obrovskou radost, že z 33 přihlášených projektů v kategorii Muzejní výstava roku 2021 porota vybrala právě výstavu Toyen: Snící rebelka.

16/5 2022

Na 16. květen připadá v liturgickém kalendáři svátek sv. Jana Nepomuckého, kněze, mučedníka a českého zemského patrona.

13/5 2022

Před 140 lety se narodil francouzský malíř, grafik a sochař Georges Braque (13. května 1882, Argenteuil – 31. srpna 1963, Paříž).

12. ročník komunitního festivalu, jehož záměrem je podpořit kulturní dění v Praze 7 a přiblížit tak pražský Art District 7, proběhne od 20. do 22. května.  

8/5 2022

Dnes uplyne 145 let od narození historika a teoretika umění, sběratele a ředitele Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění Vincence Kramáře

Ve Veletržním paláci Národní galerie Praha je dnes zahájena první výstava tohoto roku s názvem Markéta Othová:Již brzy. Tým Sbírky moderního a současného umění v čele s kurátorkou Adélou Janíčkovou představuje rozsáhlý retrospektivní soubor fotografií významné umělkyně Markéty Othové, které se podařilo prosadit i na zahraniční umělecké scéně. Průřez dosavadní tvorbou poprvé komplexně uvede její dílo vytvořené od devadesátých let až po současnost.  

Zpracovatelem projektové dokumentace na rekonstrukci Českého a Slovenského pavilonu v Benátkách bude italské studio CandC architettura ingegneria srls. Po dobu uzavření pavilonu hledá Česká republika náhradní řešení pro prezentaci českého umění na prestižní přehlídce Benátské bienále.    

Výstava Toyen: Snící rebelka byla nominována na výstavu roku 2021.

15/4 2022

Před 200 lety se narodil francouzský krajinář Théodore Rousseau, který jako jeden z prvních malířů opustil ateliér, aby náměty svých obrazů maloval v plenéru, uprostřed přírody.

Sbírka výstavních plakátů spravovaná Archivem Národní galerie v Praze obsahuje k dnešnímu datu více než 7000 položek. Její inventáře byly postupně zpracovávány jako soubory čítající vždy 1000 kusů a následně uveřejňovány na stránkách Archivu Národní galerie.

U příležitosti 50. výročí návrhu budovy Velvyslanectví České republiky v Berlíně pořádá České centrum v Berlíně ve spolupráci s kurátorkou Sbírky moderního a současného umění Národní galerie Praha Helenou Huber-Doudovou a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky výstavu RAUMSCHIFF ENTERPRISE: 50 let Velvyslanectví České republiky v Berlíně.

Ve věku 82 let zemřel Jiří Ševčík, vedoucí Vědecko-výzkumného pracoviště AVU (VVP AVU), přední teoretik a kurátor české výtvarné scény, který za svůj přínos k rozvoji české kultury a teoretické i praktické diskuzi o současném umění získal v roce 2018 spolu se svou ženou, Janou Ševčíkovou, Cenu Ministerstva kultury.

4/4 2022

Mezinárodní výstavní projekt, který vznikl ve spolupráci tří prestižních institucí Národní galerie PrahaHamburger Kunsthalle a Musée d'Art Moderne de Paris se blíží do poslední etapy. S dílem Toyen se od dnešního dne mohou seznámit návštěvníci Musée d'Art Moderne v Paříži.

Národní galerie Praha Vás srdečně zve na benefiční akci Umělci pro Ukrajinu, jenž se uskuteční za podpory organizace ADRA v pátek 25/3 od 18.00 hodin ve Veletržním paláci.   

29/3 2022

Před 190 lety se v Litomyšli narodil malíř Julius Mařák (1832–1899). 

19/3 2022

Před 150 lety se ve Vídni narodila malířka Josefina Mařáková (1872–1907). 

Národní galerie Praha vyjadřuje podporu a solidaritu Ukrajině, jejím občanům a všem, kterých se dotýká právě probíhající konflikt, jenž ji hluboce zasáhl. Pod záštitou humanitární organizace ADRA připravuje dva benefiční koncerty. První z nich, komorní vystoupení umělců Tarase Voloshchuka a Mahana Esfahani, se uskuteční 18. března v klášteře sv. Anežky České.

Národní galerie Praha srdečně gratuluje a děkuje Felixi Hessovi, který dnes převzal resortní medaili Artis Bohemiae Amicis za celoživotní výjimečnou práci v oblasti sběratelství a šíření dobrého jména české kultury v zahraničí i v českých kulturních institucích. 

9/3 2022

Egon Adler (1892–1963) patřil mezi německy mluvící umělce židovského původu žijící na území Čech. Adler byl silně ovlivněn německým expresionismem, zejména pak tvorbou Franze Marca a Augusta Mackeho, prezentoval se však i na třetí výstavě Tvrdošíjných v Praze.

Národní galerie Praha v sérii příspěvků představuje umělce ukrajinského původu a jejich díla a bohatou kulturní historii Ukrajiny.

Knihovna Národní galerie v Praze zpřístupnila v digitální podobě další tituly ze svého fondu. Jedná se o výstavní katalogy Spolku výtvarných umělců Mánes, který byl založen v roce 1887 v Praze s cílem diskutovat a přednášet o umění a pořádat výstavy. Spolek kladl důraz na tvorbu a propagaci moderního umění a podporu tradice umění českého.

Národní galerie Praha Vás srdečně zve na veřejnou diskuzi, kterou pořádá u příležitosti 18. bienále architektury v Benátkách (20/5 –20/11 2023).

Tento týden byla Mgr. Markéta Hánová, Ph.D., ředitelka Sbírky asijského umění Národní galerie Praha a hlavní kurátorka výstavy Buddha zblízka, hostem rozhlasového pořadu Radio Classic Praha a pořadu Sama doma.

V roce 2022 představí Národní galerie Praha rozsáhlé výstavní projekty, nové sbírkové expozice i významné mezinárodní spolupráce. Veletržní palác v dubnu uvede retrospektivu Markéty Othové a koncem roku nabídne dvě nové expozice: Česká architektura 1958–1989 a České umění 1939–2021. Výstava V kroužcích dýmu se bude věnovat motivu zobrazení umělce jako kuřáka v českém výtvarném umění přelomu 19. a 20. století a meziválečného období. Salmovský palác se znovu otevře s tematickým výběrem zenového umění ve výstavě Zenga.

Národní galerie Praha vyjadřuje podporu a solidaritu našim ukrajinským kolegům a kolegyním, přátelům, kulturním institucím, ale také celé Ukrajině, jejím občanům a všem, kterých se dotýká právě probíhající a neodpustitelný akt agrese.

Sbírka grafiky a kresby tento rok představí celkem 13 komorních výstavních projektů, které budou probíhat v Grafických kabinetech ve Veletržním a Schwarzenberském paláci.

Letos si připomínáme 200. výročí úmrtí Antonia Canovy (1757–1822), nejvýznamnějšího představitele italského klasicismu, jehož vrcholná díla vycházející z klasicistního umění byla inspirací pro umělce všech dob a mají své místo v nejvýznamnějších světových galeriích od Louvru až po Ermitáž.

17/2 2022

Před 150 lety se narodil Jan Preisler, jeden z nejvýznamnějších představitelů generace nastupující na uměleckou scénu v devadesátých letech 19. století. 

Od 15. 2. 2022 budou mít návštěvníci expozice Staří mistři I. ve Schwarzenberském paláci opět možnost shlédnout dvě významná díla sbírek NG Praha. 

Na hospitál Kuks se po třiceti letech vrací obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka. Ten byl odcizen v červenci roku 1991 společně s dalšími předměty při noční krádeži. Autorem obrazu je významný francouzský barokní malíř Nicolas de Largillierre, který portrétoval i francouzského krále Ludvíka XIV.

Národní galerie Praha už 5. února oslaví 226. výročí od založení své předchůdkyně – Společnosti vlasteneckých přátel umění. Pro tuto příležitost je připraven bohatý doprovodný program, jehož součástí jsou komentované prohlídky, přednášky a výtvarné dílny nejen pro děti, ale i pro dospělé.

Od roku 1953 připadá na dnešní datum Mezinárodní den celníků. Jako celník se do moderního umění zapsal i francouzský malíř Henri Rousseau.

Výstava Falza? Falza! bude exkluzivně obohacena o zápůjčku nejznámějšího padělku v dějinách malířství. Do Národní galerie Praha bylo ze sbírek rotterdamského Museum Boijmans Van Beuningen zapůjčeno slavné falzum Emauzští učedníci z roku 1937 od Hana van Meegeren. 

Dílo Srdce inkognito ze Sbírky moderního a současného umění nyní k vidění v Metropolitním muzeum New York v rámci výstavy Surrealism Beyond Borders. 

Před 190 lety se v Paříži narodil Édouard Manet, zakladatel francouzského moderního malířství.

Zastavit se a ztišit svou mysl... Netradiční zážitek přináší Národní galerie Praha v rámci výstavy Buddha zblízka. Ve spolupráci s Power Yoga Akademií Václava Krejčíka a s jógovým magazínem JÓGA Dnes připravila speciální program naplněný jógou a meditací. Každý druhý čtvrtek si můžete do Valdštejnské jízdárny přijít zacvičit s renomovanými jógovými lektory. Ti nejlepší z nejlepších vás zasvětí do tajů meditace, dechových technik a umění práce s myslí i tělem.

Maxim Kopf (18. 1. 1892 – 6. 7. 1958) byl nejen výrazným malířem své generace, ale také organizátorem spolkového života. Patřil mezi členy skupiny Die Pilger, Junge Kunst a v roce 1929 spoluzaložil Prager Secession. Kopf se však nepohyboval pouze v okruhu německy mluvících umělců. Během studia na pražské Akademii ho ovlivnila díla skupiny Sursum i Tvrdošíjných a i nadále byl ve spojení s českou uměleckou scénou. 

Archivní fond významného českého malíře a rytce Maxe Švabinského (1873–1962) patří v Archivu Národní galerie v Praze metráží k těm středně rozsáhlým, ale co do obsahu a pestrosti archiválií k nejbohatším. Sestává především z přijaté korespondence, výstřižků z dobového tisku, výstavních katalogů a fotografií. Na konci roku 2021 byla dokončena jeho inventarizace a nyní je zpřístupněn badatelské veřejnosti včetně podrobného inventáře.

Knihovna Národní galerie Praha získala počátkem roku 2022 do svého fondu velmi zásadní dílo, a to jak svým významem, tak rozsahem. Badatelům je nyní k dispozici kompletní 33svazkový soupisový katalog díla Pabla Picassa, který vychází v doplněné reedici vydání z let 1932–⁠1978, a na kterém spolupracoval Christian Zervos se samotným Pablem Picassem.

K mezinárodním přehlídkám umění v italských Benátkách se Československo připojilo v roce 1920. Jako samostatný stát v předválečném období vystavovalo ještě v roce 1938, v roce 1940 už jako Protektorát Čechy a Morava. 

9. prosince 1871 se uzavřel život jednoho z nejvýznamnějších českých umělců nejen 19. století, Josefa Mánesa.

Národní galerie Praha za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky získala do své Sbírky starého umění barokní sochařské dílo Klečící adorující anděl od Ignáce Františka Platzera.

I Klub přátel NGP s příchodem zimy mění svůj kabát! A nejen to – přináší novinky ve způsobu využívání členství i v nabídce benefitů všech členských kategorií.

Národní galerie Praha zná budoucí ředitelku Sbírky starého umění. Stane se jí kurátorka sbírky PhDr. Olga Kotková, Ph.D. Komise složená z externích i interních odborníků spolu s generální ředitelkou Alicjí Knast ji zvolila v rámci několikakolového výběrového řízení, které probíhalo od srpna. Kotková prokázala vysokou odbornou znalost, zkušenosti s mezinárodními výstavními projekty a jasné představy o rozvíjení akviziční i výstavní činnosti. Do funkce bude jmenována 1. ledna 2022  

Od 3. prosince 2021 do 24. dubna 2022 hostí Národní galerie Praha ve Valdštejnské jízdárně výstavu Buddha zblízka, jejímž cílem je přiblížit hlavní myšlenky buddhismu prostřednictvím vizuálního umění a skloubit tak estetický zážitek s historickými fakty a duchovní inspirací.    

Dne 2. července 1968 byla v pařížském Rodinově muzeu zahájena výstava s názvem Od Myslbeka k dnešku. 

Oldřich Jakub Blažíček (1914–1985) byl výrazná osobnost oboru dějin umění druhé poloviny 20. století a syn akademického malíře Oldřicha Blažíčka (1887–1953), který po sobě zanechal rozsáhlou písemnou pozůstalost. 
Tu nyní Archiv Národní galerie Praha zpřístupňuje badatelské veřejnosti.

V Den boje za svobodu a demokracii bude vstup do našich sbírkových expozic volný. 

Dnes oslavujeme výročí 120 let od narození Milady Marešové (16. 11. 1901, Praha – 19. 2. 1987, Praha).  

Ve čtvrtek 11. listopadu zahájí Národní galerie Praha ve Veletržním paláci hned dva originální výstavní projekty. Prvním z nich bude výstava Digitální blízkost reflektující intimitu a odcizení v době pokročilých komunikačních technologií, druhým prezentace prací vítězek nově vzniklé Ceny Empatie, Romany Drdové a Lenky Záhorkové.

Putovní výstavu Andyho Warhola připravilo Museum of Modern Art v New Yorku. Její první zastávkou byla Fondation Cartier pour l'art contemporain ve francouzském Jouy-en-Josas, která výstavu spolupořádala, a po Praze ji měli možnost zhlédnout ještě návštěvníci v Drážďanech, Budapešti, Bělehradě a Varšavě.

  Zveřejnili jsme novou výzvu v sérii pro děti i dospělé s názvem Laboratvoř!

Již 2/11 se v 18 hodin můžete těšit na online vysílání v rámci cyklu NGP On Air, do něhož tentokrát dorazí sám umělec, Viktor Pivovarov!

Výstava Viktor Pivovarov: Moskevská gotika láká návštěvníky již od 14/5. V prvním patře Veletržního paláce pobude ještě do 21/11.

  U příležitosti 160. výročí narození francouzského sochaře Émila-Antoina Bourdella (30. října 1861, Montauban – 1. října 1929, Le Vésinet) si připomeňme jeho ikonické dílo Héraklés, znázorňujícílučištníka ve fyziognomické nadsázce.   

Alicja Knast se u kulatého stolu zúčastnila diskuse o roli historie a paměti ve vytváření současné evropské identity.

Ve čtvrtek 28/10 si připomínáme 103. výročí založení první československé republiky. 

Portrét Eleonory z Toleda, nejkrásnější dámy Národní galerie, je na cestě zpět do Prahy!

V pondělí 25/10 uplynulo 140 let od narození Pabla Ruize Picassa (25. října 1881 Malaga – 8. dubna 1973 Mougins).

Před 115 lety, 22/10 1906, zemřel v Aix-en-Provence významný francouzský malíř Paul Cézanne, který proměnil tradiční chápání obrazu a posunul ho na práh moderního malířství.

Ve čtvrtek 21/10 se můžete od 18 hodin těšit na přednášku historičky umění Jitky Šosové s názvem Představ si nehmotné umění, kterou budeme vysílat v rámci cyklu NGP On Air na našem Facebooku.

V úterý 19/10 a ve středu 20/10, v dopoledních i odpoledních hodinách, se můžete těšit na další hernu pro děti od 1,5 roku do 5 let a jejich rodiče v Korzu Veletržního paláce!

Ve spolupráci s hudebním uskupením Collegium Marianum pořádáme hudbně-výtvarné dílny s názvem Piccolli, které vám umožní rozehrát galerii!

Letní sezóna skončila a oblíbené zahrady Šternberského paláce se ukládají k zimnímu spánku.

Ve čtvrtek 14/10 se můžete od 18 hodin těšit na další online přednášku z cyklu NGP On Air. Ředitelka Sbírky grafiky a kresby NGP Alena Volrábová tentokrát představí svůj grafický kabinet Ženy, které přemohly muže ve Schwarzenberském paláci.

Taneční performanci s názvem 9th century (wo)man: A contemporary intervention můžete zdarma navštívit 13/10 v 18 hodin ve 4. patře Veletržního paláce.

Architektonické řešení výstavy s názvem Nebourat! Podoby brutalismu v Praze, která proběhla vloni ve Veletržním paláci, bylo nominováno na Grand Prix Architektů v kategorii Architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.

V pondělí 4/10 nám udělalo radost předávání Cen České akademie vizuálního umění v Národním technickém muzeu!

Národní galerie v Praze vyhlásila 16/7 soutěž na návrh architektonicko⁠–⁠scénografického řešení podoby nové expozice umění a architektury druhé poloviny 20. století ve 2. patře Veletržního paláce.

Expozice 1918–1938: První republika ve 3. patře Veletržního paláce představuje průvodce po důležitých kulturních centrech a jejich stěžejních institucí této doby. První (a patrně nejvýznamnější z nich) je pražská Moderní galerie, jejíž expozici z 30. let jsme se pokusili volně interpretovat  

V roce 2021 se podařilo zrestaurovat 30 kusů ze Sbírky archivních plakátů spravovaného Archivem NGP.

Sochař Bohuslav Schnirch (10/8 1845  – 30/9 1901), jehož stodvacáté výročí úmrtí si letos připomínáme, se do povědomí veřejnosti zapsal jako příslušník generace Národního divadla. 

I letos se NGP účastní celorepublikového festivalu Den Architektury! Dospělí u nás mohou zažít třeba odborné přednášky a děti se mohou těšit na outdoorové hry.

V úterý 28/9 – přímo v Den české státnosti – se na nás můžete těšit od 10 hodin v Nostickém paláci na Dni otevřených dveří Ministerstva kultury ČR.

Národní galerie Praha se opět účastní festivalu Svět knihy, který se koná 23 – 26/9 na holešovickém Výstavišti. Bude zde prezentovat své odborné publikace i plakáty.

Uběhlo 150 let od narození průkopníka abstraktního malířství Františka Kupky (1871–1957).

V úterý 22/9 jsme zveřejnili první výzvu z nového projektu Laboratoř, jehož prostřednictvím ukazujeme dětem (i dospělým), jak vytvořit umění z nečekaných věcí.

Od úterý 21/9 začínáme opět pravidelně pořádat herny pro děti od 1,5 roku do 5 let a jejich rodiče v Korzu Veletržního paláce!

Zažijte Letnou v roce 1922! Atmosféru této pražské čtvrti za první republiky ve vás navnadí dílo malířky Vlasty Vostřebalové Fischerové.

Přesně před 1100 lety, 15/9 921, byla na hradě Tetín zavražděna kněžna Ludmila. První českou světici, manželku Bořivoje I. a babičku svatého Václava najdete vyobrazenou na mnoha dílech ze sbírek Národní galerie Praha.

Nechce se vám s přicházejícím podzimem cestovat do galerie? Díla z našich sbírek si můžete prohlédnout i z pohodlí domova!

Ve středu 15/9 v 18 hodin se ve Veletržním paláci koná komentovaná prohlídka výstavy Viktor Pivovarov: Moskevská gotika s umělcovou dcerou, historičkou umění Mášou Černou Pivovarovou.

Knihovna NGP zpřístupnila další titul ze svého fondu v digitální podobě. 

Populární cyklus online přednášek vztahujících se k probíhajícím výstavám, sbírkovým expozicím a aktuálním projektům NGP On Air pokračuje přednáškou Andrey Steckerové o nizozemské žánrové malbě 17. století.

Nejen pro školní skupiny, ale pro všechny zvídavé děti jsme připravili nový video-workshop Věci v (ne)pokoji, který doprovází výstavu Viktor Pivovarov: Moskevská gotika ve Veletržním paláci.

  Ve čtvrtek 9/9 si připomínáme 120 let od úmrtí významného francouzského malíře a grafika Henriho de Toulouse-Lautreca (24. listopadu 1864 Albi – 9. září 1901 Malromé), který je spjat s uměleckým kvasem Paříže přelomu 19. a 20. století.   

Díky štědrému daru Lachaise Foundation je dílo sochaře Gastona Lachaise zastoupeno v Národní galerii. Jedna plastika a osm kreseb jsou představeny v online sbírkách.

Národní galerie Praha hledá vhodného uchazeče či uchazečku na pozici ředitele/ředitelky Sbírky starého umění.

,,Remo, Toyen a Štyrský tvořili nerozlučnou a velmi nápadnou trojici. Remo, vysoké postavy, hlavu hladce oholenou, s ostře řezanými rysy oceánského Maora, nějakou rudou šálou omotanou kolem šíje. Štyrský v rádiovce a v předlouhém raglánu, se zasněným úsměvem a blankytným pohledem. Toyen v kostýmu s mužským sakem, mužskou košilí, s rádiovkou na hlavě, zpravidla ruce v kapsách, případně i cigaretou v koutku úst.“

Ve středu 4/8 uplynulo 140 let od narození Wenzela Hablika (1881–1934), malíře, grafika, architekta a návrháře nábytku, jehož tvorba je spjata s německým expresionismem.

Na Hradčanském náměstí můžete kromě expozice Staří mistři II navštívit také jedinečnou zahradu přináležející ke Šternberskému paláci. 

V důsledku velkého zájmu a vysoké návštěvnosti výstavy Toyen: Snící rebelka se Národní galerie Praha rozhodla její trvání o týden prodloužit. Velkou retrospektivní výstavu této nekonvenční umělkyně tak můžete přijít navštívit až do 22/8 2021.

Od 1/8 v souladu s uvolněním vládních protipandemických opatření navyšuje Národní galerie Praha kapacitu všech výstavních prostor. 

Národní galerie Praha vyhlašuje otevřenou soutěž na návrh architektonicko–scénografického řešení podoby nové expozice umění a architektury druhé poloviny 20. století ve 2. patře Veletržního paláce. Součástí návrhu má být grafické řešení expozice, doprovodných programů, publikací a propagačních materiálů.

Od soboty 26/6 bude díky rozvolnění vládních protiepidemických opatření možné navýšit kapacitu návštěvníků ve výstavních prostorách. 

Sbírka architektury Národní galerie Praha projevila zájem o to stát se partnerem iniciativy New European Bauhaus a Evropská komise její žádost přijala.

Pro velký zájem opět prodlužujeme otevírací dobu výstavy Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně. 

9/6 uplynulo 130 let od narození malíře Františka Foltýna (1891 Královské Stachy – 1976 Brno).

K výstavě Toyen: Snící rebelka jsme si připravili bohatý doprovodný program, jehož cílem je přiblížit dnešnímu divákovi (a posluchači) film, hudbu a tanec první poloviny 20. let, z níž tato nekonvenční umělkyně často čerpala inspiraci pro svá díla. 

Od 14. května 2021 hostí Národní galerie v prvním patře Veletržního paláce velkou retrospektivní výstavu díla malíře a ilustrátora Viktora Pivovarova. Expozice postihuje jeho uměleckou dráhu v plné šíři, od děl vytvořených v rámci neoficiální umělecké scény v Moskvě 70. let až po současnou tvorbu v Praze; některá novější díla jsou vystavena vůbec poprvé.

Ve čtvrtém patře Veletržního paláce hostí od května Národní galerie Praha tři menší výstavy, které si můžete prohlédnout v rámci expozice 1796–1918: Umění dlouhého století. 

V rámci Mezinárodní dne muzeí a galerií, který letos připadne na neděli 16/5, nabízí Národní galerie volný vstup do všech sbírkových expozic. 

Česká centra (ČC) ve spolupráci s Národní galerií uvádějí společný projekt Křížem krážem Národní galerií Praha, který prostřednictvím cyklu 11 videí představuje vybraná díla ze sbírek NGP. Spolupráci iniciovala Česká centra, která hledala obsahově i vizuálně silný on-line projekt z oblasti výtvarného umění spojený s českými reáliemi.

Před sto lety, dne 5. května 1921, se narodil Lubor Hájek, zakladatel a dlouholetý ředitel orientálního oddělení, předchůdce dnešní Sbírky umění Asie a Afriky Národní galerie v Praze. 

V úterý 4/5 v 10 hodin se opět otevřely všechny objekty Národní galerie Praha.

Od čtvrtka 29/4 se zahrady Kláštera sv. Anežky České konečně opět otevírají veřejnosti! 

Národní galerie Praha začala opět zveřejňovat nové části videocyklu Moje nej dílo, v němž zaměstnanci galerie hovoří o svých srdcových dílech a někdy dovolí divákům proniknout i do jinak nedostupných prostor. K vidění je na YouTube kanále Národní galerie a také na jejích facebookových stránkách.  

Národní galerie Praha si na 17. a 18. června 2021 připravila konferenci nazvanou “Sběratelství asijského umění v Praze: Kulturní politika a mezinárodní propojení ve střední Evropě 20. století”, která proběhne v Salmovském paláci. Událost organizuje Sbírka asijského umění NGP ve spolupráci s Rakouským vědeckým fondem (FNF), konkrétně s jeho projektem “Modely transregionálních cest”.

Dne 12/4 uplynulo 120 let od umrtí Otakara Lebedy (1877 Praha – 1901 Malá Chuchle).

Národní galerie Praha bude od 9. dubna hostit dílo jedné z nejvýznamnějších českých umělkyň 20. století – Toyen.

Před 130 lety zemřel francouzský malíř Georges Seurat (1859 Paříž – 1891 Morlaix).

Virtuální prohlídka výstavy Rembrandt: Portrét člověka

Podívejte se s námi do výstavních prostor spolu s jejími autory. Výstavami vás provedou kurátoři a edukátoři NGP. 

Představujeme sérii pravidelných přednášek a diskuzí, kterými přenášíme diváky do prostředí umění skrze online platformy. 

Představujeme vám novou sérii videí, ve které naši zaměstnanci NGP představují svá nejoblíbenější díla ze sbírek. Jako první se můžete těšit na výběr ředitelů sbírek Národní galerie Praha! 

Národní galerie Praha a nadační fond Bohemian Heritage Fund společně připravily interaktivní virtuální prohlídky vybraných sbírkových expozic Národní galerie. Technické zpracování prohlídek zajistila studia VR_MUSASHI a Scan3D. Přístupné jsou divákům zdarma.

Národní galerie slaví 225. výročí od založení své předchůdkyně – Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění.

21/1 2021

Národní galerii se podařilo prodloužit výstavu Rembrandt: Portrét člověka až do 21. března! Výstava, s níž hned několikrát zahýbala pandemie koronaviru, měla původně skončit v lednu, aktuální prodloužení však přináší naději, že ji uvidí další návštěvníci.

19/1 2021

Národní galerie Praha zná architekta pro nový depozitární areál, který postupně vyroste na pozemcích v pražských Jinonicích. Výstavba bude trvat minimálně sedm let od zahájení projektu. Areál podle návrhu studia JIKA - CZ s.r.o. od architekta Jana Kubáta nabídne, mimo péči o umělecká díla, také prostory pro odbornou prezentaci děl a veřejné edukační programy.

18/1 2021

 Před šedesáti lety zemřel jeden z průkopníků nejen českého, ale abstraktního umění vůbec – Alois Bílek (15/6 1887 – 18/1 1961).  

15/1 2021

V korouhvi zvonice Kláštera sv. Anežky České byla během rekonstrukce krovu nalezena časová schránka. Ta obsahovala dokumenty, které jsou datovány k roku 1986 – noviny Lidové demokracie a průvodce expozicí kláštera ve třech jazycích. V pátek 15/1 2021 přidali zaměstnanci NGP do schránky aktuální brožuru NGP s novinami a vrátili ji na původní místo do korouhve zvonice.

Dočasně pověřenou generální ředitelku Anne-Marie Nedoma vystřídala ve funkci od 1/1 2021 nově jmenovaná ředitelka Alicja Knast.

Rozsáhlá výstava s názvem Mikuláš Medek: Nahý v trní uvedena ve třech budovách Národní galerie Praha – Valdštejnská jízdárna, Klášter sv. Anežky České a Veletržní palác, bude prodloužena do neděle 31/1 2021. Výstavu lze navštívit každé úterý až neděli od 10 do 18 h a ve středu do 20 h.

Národní galerie Praha přináší výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která byla otevřena zatím jen po dobu dvou týdnů, do prostředí sociálních sítí – Buďte s NGP online. Samotná výstava čítá více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na našem území, Učence ve studovně.

Před 180 lety (14. 11. 1840) se narodil jeden z nejvýznamnějších impresionistický malířů – Claude Monet.

Po dobu uzavření našich knihkupectví bude od 12. 11. 2020 v prodejně paláce Kinských umožněn osobní odběr objednávek z online obchodu NGP. Otevřeno bude vždy v úterý a ve čtvrtek od 10.00 do 18.00, a to až do odvolání.

Dočasně uzavřené výstavy a expozice se Národní galerie rozhodla návštěvníkům a milovníkům umění, kteří je nemohou momentálně vidět, postupně zprostředkovat online formou. Naše současné aktivity pro veřejnost směřujeme převážně na sociální sítě.

Před sto třiceti lety (5. 11. 1890) se narodil jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších českých moderních umělců – Jan Zrzavý. 

Od 1. ledna 2021 bude mít Národní galerie Praha novou generální ředitelku, paní Alicju Knast.

Národní galerie Praha uzavřela výstavy ve všech svých objektech, ruší programy pro veřejnost a přesouvá termín otevření expozice Staří mistři II. S ohledem na opatření proti šíření pandemie koronaviru, byly v souladu s nařízením vlády od pondělí 12. října 2020 do odvolání uzavřeny všechny muzejní a galerijní instituce. 

Výstava Leonardo inspirující v grafickém kabinetu Schwarzenberského paláce prodlužuje svůj termín konání do 22/11 2020. Výstavu lze navštívit každé pondělí až neděli od 10 do 18 hodin a ve středu do 20.00.  

Z důvodů vládních opatření proti šíření pandemie koronaviru dochází ke změnám ve veřejných programech Národní galerie Praha. Omezeny jsou počty návštěvníků ve výstavních prostorech na 100 osob, komentované prohlídky se konají v počtu max. 10 osob. Některé programy musely být bohužel zrušeny.

7. října si připomínáme 171. výročí úmrtí amerického spisovatele Edgara Allana Poea (1809–1849). 

Začátkem září jsme otevřeli výstavu Mikuláš Medek: Nahý v trní. Retrospektiva, která je prezentována hned ve třech objektech NGP, nyní prošla změnami.

Otevřeli jsme dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka. I přes koronavirová omezení a nepříznivou situaci, slavila výstava první prodloužený víkend po otevření návštěvnické úspěchy.    

Prosíme všechny návštěvníky, aby dle nařízení vlády nosili od 10/9 2020 roušky ve všech vnitřních prostorách Národní galerie Praha. Děkujeme za pochopení.

Retrospektiva malíře Mikuláše Medka patří k nejrozsáhlejším výstavám Národní galerie Praha. Kromě Valdštejnské jízdárny, kde bude představena autonomní část Medkova malířského díla od jeho počátků po vlastní závěr, budou v Klášteře sv. Anežky České vůbec poprvé společně vystaveny Medkovy práce pro kostely v Jedovnicích, Kotvrdovicích a Senetářově. Rozměrné realizace pro Československé aerolinie budou k vidění ve Veletržním paláci.

Národní galerie Praha uskuteční dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která své zahájení posunula z jara na 25. září. Půjde o rozsáhlý výstavní projekt. Představí více než 110 děl z významných tuzemských i zahraničních institucí a soukromých sbírek, také jedinou Rembrandtovu malbu na našem území Učenec ve studovně, který je aktuálně vystaven v expozici Staří mistři ve Schwarzenberském paláci.

29/6 2020

Blíží se prodloužený víkend se dvěma státními svátky 5. a 6. července. Do galerie můžete zavítat podle běžné otevírací doby. V neděli pro vás budeme mít otevřeno od 10 do 18 h, v pondělí máme zavřeno, ale od úterý nás opět můžete navštívit. 

22/6 2020

Rozmanitý program čtvrté letní sezóny Anežka LIVE – v zahradách Kláštera sv. Anežky České představíme akrobatická vystoupení, lekce jógy či Tai Chi, autorská čtení, besedy či letní kino. Startujeme 30/6 2020 v 18.00! 

1/6 2020

Jedná se o výstavní katalogy Krasoumné jednoty pro Čechy.

21/5 2020

Národní galerie Praha v reakci na nečekanou situaci způsobenou pandemií nastartovala program zaměřený na online obsah. Těchto formátů se bude držet i dál. Nyní představuje nový dokument související s právě probíhající výstavou NEBOURAT! Podoby brutalismu v Praze. Od čtvrtka bude dostupný ke zhlédnutí na kanále Youtube a webu NGP.

14/5 2020

Národní galerie Praha se v úterý po dlouhých dvou měsících opět otevřela veřejnosti. I přes dlouho zavřené dveře bylo zpečetěno nové mimořádné partnerství mezi Národní galerií Praha a Hodinářstvím Bechyně. Bude si zakládat na společných hodnotách a tradici. Hodinářství Bechyně přispěje k implementaci nové vizuální identity NGP.  

10/5 2020

 Stávající členové Klubu přátel NGP nyní mají možnost své členství prodloužit o dobu uzavírky, tedy o dva měsíce a využít tak své benefity na maximum. Prodloužení je možné na všech otevřených pokladnách NGP, kde po předložení členské karty s platností minimálně do 11/3 2020, kdy k uzavření došlo, bude vaše členství prodlouženo.

Galerie disponuje bohatým archivem děl, který neustále doplňuje. Její online sbírky najdete na odkazu sbirky.ngprague.cz. Díla si můžete prohlížet z pohodlí domova a zkoumat jejich jemné nuance a detaily.

Podívejte se na našem Youtube kanále na sérii videí o průběhu restaurování vybraných děl ze sbírkové expozice Staří mistři a 1796–1918: Umění dlouhého století. S odbornými komentáři restaurátorů NGP!

27/4 2020

Národní galerie Praha a nadační fond Bohemian Heritage Fund společně připravily interaktivní virtuální prohlídku expozice 1796–1918: Umění dlouhého století, která zahrnuje některá z nejvýznamnějších děl ve sbírkách galerie. Virtuální prohlídka je přístupná zdarma na našem webu.

Jsme online. Prostřednictvím nového digitálního obsahu se snažíme v období pandemie koronaviru zůstat otevření. Přizpůsobujeme se situaci a naše současné aktivity pro veřejnost směřujeme převážně na sociální média.

15/4 2020

Ministerstvo kultury vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce generální ředitelky / generálního ředitele NGP.