Anna Pravdová obdržela francouzský Řád umění a literatury

Kurátorka NGP Anna Pravdová obdržela 12/7 na Francouzském velvyslanectví Řád umění a literatury ve stupni rytíře.
Anna Pravdová vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a na pařížské Sorbonně, kde obhájila doktorandskou práci na téma Čeští umělci ve Francii za první republiky. Zabývá se výtvarným uměním 20. století se zaměřením na česko-francouzské kulturní vztahy, vztah výtvarného umění a literatury a mapuje tvorbu českých umělců ve Francii a v USA. V roce 2010 jí Uměleckohistorická společnost udělila Cenu Josefa Krásy pro badatele do čtyřiceti let za knihu Zastihla je noc. Čeští výtvarní umělci ve Francii 1938⁠–⁠1945.
Jako kurátorka Národní galerie Praha připravila výstavy Jan Křížek (1919 - 1985) a umělecká Paříž 50. let, Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850⁠–⁠1950, retrospektivu Františka Kupky, která byla prezentována v pařížském Grand Palais a helsinském Ateneum Art Museum, Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře (ve spolupráci s Petrem Ingerlem) a sbírkovou expozici 1918⁠–⁠1938: První republika (ve spolupráci Ladou Hubatovou-Vackovou), která získala Cenu Českého výboru ICOM v rámci národní soutěže muzeí Gloria musaealis.
Společně s Annie Le Brun a Annabelle Görgen-Lammers se podílela na výstavě Toyen: Snící rebelka, která probíhá do 15/8 ve Valdštejnské jízdárně a následně poputuje do německého Hamburger Kunsthalle a poté do francouzského Musée d’Art Moderne de Paris.
EVAK2156_1.jpg
Anna Pravdová na francouzském velvyslanectví v Praze

Lidé

PhDr. Anna Pravdová, Ph.D
Kurátorka Sbírky umění 19. století a klasické moderny