Mgr. Michal Novotný

ředitel Sbírky moderního a současného umění

OCENĚNÍ

Cena Věry Jirousové – etablovaný kritik 2016
AICA Czech republic member since 2013

VZDĚLÁNÍ

2015–2017 Faculty of Humanities Charles University, Prague – Philosophy/Anthropology
2007–2012 Philosophical Faculty Charles University, Prague – Art History - unfinished
2004–2008 Faculty of Humanities Charles University, Prague – Philosophy/Anthropology – BA

GRANTY, REZIDENCE

2017 Danish Arts Foundation, Copenhagen – International Research program
Duesseldorf Photo Weekend, Duesseldorf – International Visitor Program
2016 Delfina Foundation, London – Curatorial Residency – Czech Center London grant
Apertura, Madrid – International visitor’s program
2014 Contemporary Arts Center, New Orleans - curatorial residency - CAC Artslink grant
2014 Muzej Moderne i Suvremene Umjetnosti, Rijeka - curatorial residency
2013 Villa Arson, Nice – curatorial residency – French Institute Prague – Meetfactory Prague nomination
2012 Salzburg Summer Academy – workshop Juan Y. Gaitan and Maria Lind, Salzburg, Austria – Tranzit.org grant
2011 ICI Independent Curators International New York, USA – Intensive Curatorial Training – full scholarship awardee

PRACOVNÍ ZKUŠENOSTI

2016 current Academy of Art, Architecture and Design, Prague, assistant professor
2016–2018 Plato, city gallery, Ostrava, city gallery, external curator
2011–2018 Center for contemporary art FUTURA, Prague – director, chief curator
2007–2011 Redactor – Mladá Fronta DNES, Prague

SKUPINOVÉ VÝSTAVY

2018
School of Pain – Art in General, New York (Anna Daučíková, BRUD (Aditya Mandayam), Chiara Fumai, Mark Ther, Than Hussein Clark)
Deux sens du décoratif – Passerelle Centre d’art contemporain, Brest (Jean-Marie Appriou, Ines Doujak, Than Hussein Clark, Thomas Jeppe, Anna Solal)
Orient – Kim?, Riga + BOZAR, Brussels + Bunkier Sztuki, Krakow (Darja Bajagić, Wojciech Bąkowski, Matei Bejenaru, Piotr Bosacki, Pavel Brăila, Veronika Bromová, Jan Brož, Jiří Černický, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Matyáš Chochola, Romana Drdová, Habima Fuchs, Anežka Hošková, Jasanský & Polák, Atis Jākobsons, Zsófia Keresztes, Aurora Király, Adrian Kiss, Adam Kokesch, Jiří Kovanda, Václav Litvan, Piotr Łakomy, Pavla Malinová, David Maljković, Jimena Mendoza, Gizela Mickiewicz, Marge Monko, Vlad Nancă, Ioana Nemeş, Alice Nikitinová, Richard Nikl, Pakui Hardware, Julius Reichel, Dragana Sapanjoš, Jiří Skála, Adéla Součková, Petr Štembera, Аvdej Ter-Oganyan, Mark Ther, Viktor Timofeev, Jerzy Truszkowski, Emöke Vargová, Martin Vongrej, Jana Želibská)
Display – Plato, Ostrava (Wesley Meuris, Marge Monko, Zbyněk Baladrán, Daria Melnikova)

2017
The Life and Death of the 1980s – Syntax, Lisbon (Laetitia Badaut Haussmann, Romana Drdová, Justin Morin, Lucia Elena Průša, Ondřej Vicena)
Preparatory portrait of a Young-Girl Plato, Ostrava (Melissa S Armstrong, Bianca Bondi, Zuzanna Czebatul, Roderick Hietbrink, Elisa van Joolen, Martin Kohout, Aditya Mandayam, Justin Morin, Jaakko Pallasvuo & Anni Puolakka, Saliva / Lukáš Hofmann, Scheltens & Abbenes, Anna Shestakova, Aleksandra Ska, Adéla Součková) co-curated with Linda and Daniela Dostálková
The Life and Death of the 80s – Syntax, Lisbon (Laëtitia Badaut Haussmann, Romana Drdová, Justin Morin, Lucia Elena Prusa, Ondrej Vicena)
klub Fiesta - Plato, Ostrava (Charles Atlas, Bora Akinciturk, Simon Brossard & Julie Villard, core.pan, Rafał Czajka, Marek Delong & Anna Slama, dzurillah, FUTURA 2000, Yannick Val Gesto, GRAŃ, Jakub Hošek & Nik Timková, Thomas Jeppe, Paul Maheke, New Magic Media, Reaper Death Seal Corporation, SAMO©, Anna Solal, Vít Soukup, Sarah Tritz, Jan Vorisek, Esmay Wagemans)
Other Visions - PAF, Olomouc (Jiří Žák, Jozef Mrva, David Přílučík, Johana Novotná, Dalibor Knapp, Romana Drdová, Markéta Magidová, Oleksandr Martsynyuk, Ladislav Tejml. Daniela & Linda Dostálkova)

2016
Roy Da Prince – FUTURA, Prague (Quentin Euverte, Agnieszka Grodzinska, Kernel, Irina Lotarevich, Lucia Elena Prusa, Shanta Rao, Viktor Timofeev, Andrew Norman Wilson, Pedro Wirz)
I Served the King of England - Delfina Foundation, London (Julie Bena, Anna Daučíková, Chiara Fumai, Mark Ther, Ondřej Vicenna)

2015
Preliminary Sadness – Karlin Studios, Prague (Filip Dvořák & Martin Kolárov, Dominik Gajarský, Marek Meduna, Jasper Spicero, Lenka Vítková, Nik Timková)
Café FLESH – Curators Statement, Parallel Vienna, (Julie Bena, B.H.G. (David Krnansky, Martin Lukac, Stepan Marko, Martin Nytra, Julius Reichel) Romana Drdova, Kevin Gallagher, Xavier Mazzarol, Dmitri Obergfell, Eugenio Percossi, Shanta Rao, Ania Shestakova, Ondrej Vicena)
Towards the Object - Muzej Moderne i Suvremene Umjetnosti, Rijeka (Julie Bena, Chiara Fumai, Riccardo Giacconi, Martin Horák, Zhana Ivanova, Carsten Recksik, Petr Štembera, Avdei Ter-Organian, Todosch (Torsten Schlopsnies)
Liturgie – Czech Center, Paris (Karina Bisch, Ivars Gravlejs, Anežka Hošková, Anna Hulačová, Nicolas Chardon, Florian & Michael Quistrebert, Barbora Kleinhamplová, Jasanský/Polák, Martin Kohout, Václav Litvan, Justin Morin, Shanta Rao)
A Lover to Kiss the Palms of My Hands – Galerie Pavilon, Prague (Raimundas Malašauskas and Jody Monteith, Tracey Emin and Boy George, Amalia Ulman, Annlee -Philippe Parreno and Pierre Huyghe, M/M, Oliver Laric)
Harun Farocki/ Zbyněk Baladrán - FUTURA Center for contemporary art, Prague (Harun Farocki, Zbyněk Baladrán)
Typografie - Czech Center, Rotterdam (Alice Nikitinová, Tomáš Absolon, Jan Adriaans, Jan Brož, Richard Nikl, David Krňanský, Marius Lut, Iede Reckman, Martin Lukáč, Martin Kohout, Ewoud van Rijn, Nik Timková, Dennis Vanderbroeck)
A lover to kiss the palms of my hands – Galerie Pavilon, Prague (Raimundas Malasauskas, Tracey Emin, Amalia Ulman, Annlee, M/M, Oliver Laric)
Liturgie – Czech Center, Paris, (Karina Bisch, Ivars Gravlejs, Anežka Hošková, Anna Hulačová, Nicolas Chardon, Florian & Michael Quistrebert, Barbora Kleinhamplová, Jasanský/Polák, Martin Kohout, Václav Litvan, Justin Morin, Shanta Rao)
Towards the Object – Museum of Contemporary Art, Rijeka (Julie Bena, Chiara Fumai, Riccardo Giacconi, Martin Horák, Zhana Ivanova, Carsten Recksik, Petr Štembera, Avdei Ter-Organian, Todosch (Torsten Schlopsnies)

2014
Things - Design Cloud, Chicago (Julie Bena, Jan Brož, Silvie Defraoui, Boris Dornbusch, Hynek Alt & Aleksandra Vajd, Ivars Gravlejs & Avdei Ter-Organian, Denisa Lehocká)
Graphic Design - FUTURA Center for contemporary art, Prague, (Anna-Sophie Berger, Julie Bena, James Clarkson, Silvie Defraoui, Anežka Hošková, Sandra Lorenzi, Marlie Mul, Richard Nikl, Michal Nesázal, Hynek Poul, Justin Sanchez, Scheltens & Abbenes, Aleksandra Vajd & Hynek Alt, Ola Vasiljeva)
On Trees and Things - FUTURA Center for contemporary art, Prague, (Pavel Sterec, Roee Rosen)

2013
A Glass of Water - FUTURA Center for contemporary art, Prague,  (Ignasi Aballi, Amande In, Nina Beier & Marie Lund, Monica Bonvicini, Stanley Brouwn, Latifa Echakhch, Ceal Floyer, Yona Friedman, Corey McCorkle,  Marek Meduna, Mathieu Mercier, Marlie Mul, Boris Ondreička, Jan Pfeiffer, Dominika Skutnik, Tomáš Vaněk) in cooperation with 49 Nord 6 Est - Frac Lorraine

2012
Touch – FUTURA Center for contemporary art, Prague,  (Marina Abramović, Matěj Al-Ali, Amande In, Boris Dornbusch, Pawel Dziemian, Harun Farocki, Andrea Fraser, Sigalit Landau, Vincent Lemaire, Domenico Mangano, Teresa Margolles, Kata Mach, Fiona Tan, Superflex )
Monochrom – galerie Školská 28, Prague (Sandra Aubry a Sebastien Bourg, Didier Courbot, Amande In, Erik Larsson, Lindsay Lawson, Eden Morfaux, Timur Si–Qin, Mauro Vignando )

2011
Eleventh hour – FUTURA Center for contemporary art, Prague ( Amande IN, Faycal Baghriche, BASSERODE, Jacob Borges, Rada Boukova, Cristina David, Daniel Eatock, Fawzy Emrany, Anna Franceschini, Vincent Ganivet, Barbora Kleinhamplova, Pierre Lardeau, Caleb Larsen, Wolfgang Lehrner, Marlene Mocquet, Dmitri Obergfell, Kate Owens, Eugenio Percossi, Dragana Sapanjos, Jiří Skála, Viktor Takáč, Jaro Varga, Mai Yamashita & Naoto Kobayashi )
Bread and Salt – Karlin Studios, Prague (Didier Courbot, Baptiste Debombourg, Peter Fitzpatrick, Ivars Gravlejs, Vojtěch Kouřímský, Antonio Rovaldi, Jean-Luc Vilmouth )

2010
Untitled – Gallery 35, French Institute Prague (Fayçal Baghriche, Matyáš Chochola, Vincent Ganivet, Barbora Kleinhamplová, Martin Kohout, Ange Leccia, Eden Morfaux, Eugenio Percossi, Kathrine Svensby, Tomáš Werner )

KURÁTORSKÁ ČINNOST

2018
Jiří Kovanda: All the Birds of North America, Black Cube Museum, Denver
Anna Daučíková: Solo exhibition, State of Concept, Athens
Olof Olsson: Slightly in Europe, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Sláva Sobotovičová: Reverb, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Zuzanna Czebatul: Even a Spaceship Has to Land Sometimes, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Lenka Vítková: Slope, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Denisa Lehocká: 2018, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Fabio Santacroce: If the Poor Stopped Reproducing, the Rich Would Create Them Artificially, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Jiří David: Blíže noci, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2017
Radek Brousil: Red Naomi, 16 Nicholson Street, Glasgow
Anna Hulačová: Geneze a jiné germplazmy, Východoslovenská galerie, Košice
Adrian Kiss: Through the Gates of Absence, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Karíma Al-Mukhtarová: The Rooms, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Lenka Klodová: First Respect, Then Love, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Romana Drdová: Writing Without Bones, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Marek Meduna: Heat and Mist, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Ondřej Vicenna: Very Real, FUTURA Center for contemporary art, Prague
BRUD (Aditya Mandayam): Thingamajig, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2016
Jiří Surůvka: Solo exhibition, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Martin Zet: |, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Jimena Mendoza: The Notion of Distance (THREAT), FUTURA Center for contemporary art, Prague
Thomas Jeppe: Neo-Lad, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Kasia Fudakowski: Meat in Window, Worried by a Wasp, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Anna Daučíková, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2015
Than Hussein Clark – DEBTS (Erotic Review Sinai), FUTURA Center for contemporary art, Prague
Karina Bisch: Comédie Moderne, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Peter Demek: Fait gallery, Brno
Constant Dullaart: Jennifer in Paradise, FUTURA Center for contemporary art, Prague
David Krňanský: The Seven-Handed Wizard, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2014
Jan Pfeiffer: Hidden Power, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Pilvi Takala: Lawyer of the week, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Jeane Moynott: Dirty Windshields, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Ivars Gravlejs: There Will Be Dicks, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2013
Chiara Fumai: Follow this You Bitches, FUTURA Center for contemporary art, Prague
Oliver Laric: Versions, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2012
Martin Kohout: GLARE INLAND, QUIET ATTACHMENT 2, FUTURA Center for contemporary art, Prague

2011
Ciprian Muresan – FUTURA Center for contemporary art, Prague

KONFERENCE, POROTY

2018
All art is quite useless?, lecture, NCCA Arsenal, Nizhny Novgorod
Adam Szymczyk: documenta 14 – A Public Institution, talk, Plato Ostrava

Unlearning biennale?, symposium, tranzit.cz, Prague
Artist. All Charlatans. Praise their disinterestedness, lecture, Plato, Ostrava
Perpetual revolution?, lecture, FAMU, Prague

2017
Souvislá vrstva, conference, Dox, Praha
Rich women are beautiful, lecture, ODD, Bucharest

2016
Paravelers, Ironists, Modernists: Utopia as Art Practice, conference Symposium Utopie Labor, Stadtliche Museen, Zittau
Diskuse o možnostech online dokumentace a archivace umění, Sodastream, Praha (with Lumír Nykl)
Fotopub Festival, Novo Mesto, Slovenia, Portfolio review jury member

2015
Nastavovaná součastnost. Cena Jindřicha Chalupeckého a současné umění, Moravská galerie v Brně, Brno (with Edith Jeřábková, Richard Nikl, Martin Mazanec)
Artist as Craftsman, Craftsman as Artist, Ses-lost Festival, Železný Brod (with Nik Timková, Jakub Hošek, Zdenek Lhotsky)
Academy of Arts Architecture and Design, Prague, Photography Studio of Alexandra Vajd and Hynek Alt, Sculpture Studio of Domink Lang and Edith Jeřábková semestral projects jurry
Invest Conference 2015 – Stroom den Haag, Hague (with André Sousa, Joerg Franzbecker, Kaspars Groshevs, Lotte Juul Petersen, Max Andrews, Petra Heck, Yane Calovski, Valerie Verhack, Camille le Houezec, Joey Villemont)
Tvůrčí rezidence v oblasti umění – Czech centre, Prague (with Zuzana Jakalová, Adéla Foldynová, Veronika Resslová, Zuzana Zahradníčková)

2014
Potřebují novináři tiskové zprávy o kulturním dění? – DOX Centre for contemporary art, Prague (with Jan Vitvar, Jan Skřivánek, Silvie Šeborová, Mario Kubaš, Petr Hrubeš, Michaela Šilpochová, Martina Hrabová)

2013
Let’s talk About Art and Artists – American Center, Prague (with Caroline Krzyston, Zuzana Jakalová, Tracy Featherstone)
Nestátní a současné? Potřebné a k čemu? – 4 plus 4 days in motion festival, Prague (with Tereza Severová,Markéta Vinglerová, Radim Langer, Jiří Skála, Gabriela Kotíková (Galerie Jelení, Jiří Ptáček, Miloš Vojtěchovský, Dana Recmanová, Jan Pfeiffer, Zuzana Jakalová, Klára Stolková)
Descriptive systems – Fotograf festival, Prague, CZ (with Karel Císař, Reinhard Braun, Darius Himes, Anton Ivanov, Charlotta Kotik, Tomáš Vaněk )

2012–2018
International Visegrad Fund – VARP NY residency program – jury member

2011
Work versus Leisure, useful versus futile, profitable versus free?, Tranzitdisplay, Prague (with Baptiste Debombourg, Edouard Boyer, Anja Loughhead, Marianne Maric)

PUBLIKAČNÍ ČINNOST

since 2016
Art&Antiques, Flash Art International, Časopis X

since 2014
Labyrint, Fotograf magazine, Flash Art CZ/CK

2014–2015
A2 – editor gallery section

since 2013
A2 magasine

since 2012
Artalk.cz

2010–2012
Atelier

 

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop