František Kupka 1871–1957

Otevírací doba
UZAVŘENA
Vstupné
Základní 250 Kč
Snížené 150 Kč
Rodinné 450 Kč
Školní skupiny 30 Kč

Valdštejnská 3, Praha 1

metro A - Malostranská, tram 12, 18, 22 - Malostranská

Datum konání : 7.9.2018 - 20.1.2019
Místo konání: Valdštejnská jízdárna

Ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách připravila Národní galerie Praha retrospektivní výstavu František Kupka 1871–1957.

Výstava představuje dílo Františka Kupky v celé jeho šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století. Díky spolupráci s francouzským partnerem se podařilo sestavit jedinečnou sbírku olejomaleb, prací na papíře, tiskovin a dokumentačních materiálů, která byla na jaře 2018 prezentována v pařížském Grand Palais, v obměněné podobě je nyní v Národní galerii Praha a na jaře 2019 se přesune do helsinského Ateneum Art Museum. Pražská výstava tak vedle děl ze sbírek Národní galerie uvádí četné práce ze sbírky pařížského Centre Pompidou, newyorského Guggenheim Museum nebo vídeňské Albertiny.

Chronologicky koncipovaná výstava je členěna do tematických celků, které umožňují návštěvníkovi sledovat umělcovu cestu od symbolismu k abstrakci, u jejíhož zrodu Kupka stál. Retrospektiva se zaměří na jeho symbolistické malby, první expresionistické portréty, cestu k abstraktnímu umění, barevné vertikály, řeč tvarů a barev, mašinismus i geometrickou abstrakci. Četné práce na papíře představí Kupku jako satirického kreslíře a znamenitého ilustrátora, umělce se zájmem o filozofii, antiku, náboženství i vědu.

Výstavu připravila Národní galerie Praha ve spolupráci s Réunion des musées nationaux – Grand PalaisCentre Pompidou, Ateneum Art Museum / Finnish National Gallery

 Výstava je pod záštitou předsedy Senátu PČR Milana Štěcha.

Přiložené soubory

tz-ngp_frantis-ek-kupka.pdf (TZ: František Kupka)
tz-ngp_frantis-ek-kupka_eng.pdf (TZ AJ: František Kupka)
tz-ngp_frantis-ek-kupka-fr.pdf (TZ FJ: František Kupka)

Doporučené produkty

František Kupka

František Kupka

A. Pravdová, M. Theinhardt (eds.)
990 Kč
Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop