Olivier Adam: Buddhovy dcery


Datum konání: 19.10.2016 - 15.03.2017
Místo konání: Konírna paláce Kinských

Fotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominique Butet dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po protičínském povstání v Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filozofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filozofii. V prosinci letošního roku bude dvaceti mniškám poprvé v historii udělen titul gešema, který je obdobou doktorátu z buddhistické filozofie. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výstavu v paláci Kinských, kde sídlí také  stálá expozice Umění Asie, pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací MOST ProTibet, která od roku 2004 podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnichů a mnišek.

Projekt můžete podpořit zakoupením speciálních tisků fotografií na výstavě nebo přes webové stránky  www.buddhovydcery.cz.  Výtěžek z prodeje bude věnován na rozvojové aktivity MOSTu ProTibet – na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na zachování tibetské kultury a tradic.

Olivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do anglických i francouzských časopisů. Kromě toho rovněž pravidelně pracuje  jako fotograf pro kancelář Jeho Svatosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Se svou ženou Dominique Butet spolupracují na řadě charitativních projektů s neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.

Výstava se koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy, ve spolupráci s iniciativou MOST ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festivalu demokracie.

Fotografie: Olivier Adam
Text: Dominique Butet
Kurátorka výstavy: Irena Šorfová
Grafický design: Hedvika Marešová

vstup zdarma

 

Pořadatelé

 

 

Otevírací doba
Otevřeno denně 10:00-18:00

Vstupné
VstupZdarma
Adresa
Staroměstské náměstí 12, Praha 1

Doprava
Metro A - Staroměstská
Metro A, B - Můstek
Tram 2, 17, 18 - Staroměstská
Tram 17 - Právnická fakulta
Bus 194 - Staroměstská
Fotografie
Přiložené soubory
pr.pdf (Daughters of Buddha on display in the National Gallery on the occasion of the Dalai Lama’s visit)
tz-8.pdf (Národní galerie vystavuje při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery)
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…