Boris Ondreička. Začiatok a koniec pasáže


Datum konání: 29.09.2015 - 03.01.2016
Místo konání: Veletržní palác

Performativní čtení, 29. září 2015 v 21 hodin, Veletržní palác

Podle Platónovy kritiky poezie vylučuje diskurzivní rozvažování, dianoiu, myšlenku, jež má přesah. Báseň dlí na prahu; „není pravidly spoutaným přechodem, nýbrž návrhem, tezí, jež nedbá zákonitostí“. 'Bifo' Berardi považuje poezii paradoxně v podobném smyslu slova za „přemíru jazyka, skrytý zdroj, který umožňuje přesun od jednoho paradigmatu k jinému“.

Performativní „vznikající básní“ slovenského umělce Borise Ondreičky s názvem „Začiatok a koniec pasáže" zahajuje Národní galerie v Praze nový cyklus akcí, jehož cílem je zdůraznit stálost poezie a důležitost jazyka, neboť prostor utvářený slovy legitimizuje právě ona improvizovaná, spontánní respublica literaria, učená obec, jež je spouštěčem řeči. Na jevišti, jež je zároveň hledištěm, v prostředí vymezeném zaslepeným schodištěm se střetává a rozehrává performance s divadlem, čtením, psaním a recitací.

Ondreičkova inaugurační, textová site-specific instalace „Začiatok a koniec pasáže“, vytvořená přímo pro Národní galerii v Praze, je horečnatým manifestem poetického tuláka, vystavěným v souladu s historickými a architektonickými principy funkcionalismu. Umělcovo vzývání poiesis jako prostředku sloužícího k tvorbě slov v sobě spojuje institucionální sebekritiku a neodadaistickou touhu po (lingvistické) autonomii.

„Kultury s bohatší slovní zásobou se vyznačují větší mírou lidskosti – více se vzdalují zvířatům – než kultury jazykově chudší; muži a ženy se vyznačují větší mírou lidskosti, je-li jejich paměť vybavena množstvím veršů,“ usuzuje filozof Richard Rorty.

Kurátor: Adam Budak

vstup zdarma

-------------------

 

Boris Ondreička (nar. 1969) je umělec, kurátor, textař a zpěvák. Žije v Bratislavě (Slovensko).

Pracoval jako projektový koordinátor v Sorosově centru současného umění v Bratislavě a jako ředitel umělecké iniciativy tranzit.sk v Bratislavě (Slovensko). Od roku 2012 je kurátorem Thyssen-Bornemisza Art Contemporary se Vídni (Rakousko).

Byl spolukurátorem Rare Earth, Supper Club, Ephemeropteræ (od roku 2012 do současnosti), Tomorrow Morning Line (s Franzem Pomasslem) – vše v Thyssen-Bornemisza Art Contemporary ve Vídni (Rakousko), dále Manifesta 8, Murcia and Cartagena (Španělsko), Being The Future, Palast der Republik, Berlín (Německo), Symposion v The Event, Birmingham (Velká Británie), Auditorium, Stage, Backstage, Frankfurter Kunstverein (Německo), Poetic Materialism v Soda, Bratislava (Slovensko). Byl také kurátorem individuálních projektů Lois & Franzisky Weinbergerových, Stana Filka, Andrease Neumeistera, Júliusa Kollera, Denisy Lehocké, Zbyňka Baladrána a dalších projektů – vše v tranzitu v Bratislavě.

V roce 2010 byl spoluzakladatelem Společnosti Júliusa Kollera.

Jeho umělecké projekty byly vystaveny: Manifesta 2, Luxembourg (Lucembursko), Benátky (Československý pavilon & Římský pavilon), Bienále Praha, Gyumri, Turín, Anzengruber, Tai-Pei, Atény , Jakarta a Kyjev; PS1 New York (USA), BAK Utrecht (Nizozemsko), W139 a De Appel, Amsterdam (Nizozemsko), Smak, Gent (Belgie), Kunsthalle Loppem (Belgie), Marres, Maastricht (Nizozemsko), Tramway, Glasgow (Velká Británie), Fondazione Sandretto re Regaudengo, Turín (Itálie), Le Plateau a Galerie Jocelyn Wolff, obojí Paříž (Francie), Frankfurter, Kölnischer, Badischer, Münchener a Stuttgarter Kunstvereins (Německo), Kiasma, Helsinky (Finsko), HKW, Berlín (Německo), ACAF, Alexandrie (Egypt), e-flux online, Slovenská národná galéria a Národní galerie v Praze, Secession, Mumok a Kunsthalle – Vídeň (Rakousko), Donaufestival, Krems (Rakousko), Cycle 2015, Reykjavík (Island), Magazin 4, Bregenz (Rakousko), KJUBH, Kolín nad Rýnem (Německo) aj.

Jeho HI! lo. bylo publikováno v jrp Ringier a One Second / Out of Time v Revolveru. Od roku 1987 je zpěvákem a textařem bratislavské skupiny Kosa z nosa.


 

Franco 'Bifo' Berardi: Omezení jazyka a nadbytek

Přednáška, 30. září 2015 v 19 hodin, Veletržní palác

Co se stalo s poetickým jazykem během století abstrakce?

Co se děje se sociálním tělem, co se děje s erotickým tělem v digitálním věku? Finance jako jazyk. Omezení jazyka a omezení světa. Poezie jako nadbytek. Poezie je návrat těla v prostoru finanční abstrakce.

Franco 'Bifo' Berardi se narodil před 65 lety v Bologni. Byl zakladatelem časopisu a/traverso a animátorem Italského hnutí autonomie. Publikoval „Pracující duše“, „Povstání“ a „Hrdinové“. Jeho další knihu „a – fenomenologie konce“ vydá semiotexte koncem roku.

Přednáška se uskuteční za laskavé podpory Velvyslanectví Itálie v Praze, Instituto Italiano di Cultura, Eleutheria Foundation a UniCredit Bank.

Přednáška proběhne v angličtině.

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Fotografie
Přiložené soubory
tiskova-zprava_prostor-pro-poezii.doc (Tisková zpráva: Prostor pro poezii)
press-release_poetry-department.doc (Press release: Poetry Department)
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…