Projekty pro školy

Máš umělecké střevo?

Mezinárodní přehlídka studentských projektů, které vycházejí z témat současného výtvarného umění a společnosti. 

Projekt vznikl v České republice v roce 2009 jako samostatná vzdělávací platforma, která je založena na spolupráci s galerijními institucemi. Od počátku jsou mezi nimi Národní Galerie Praha, Centrum současného umění DOX a Moravská galerie v Brně. Přehlídku podporuje mimo jiné také Galerie Rudolfinum a řada krajských galerií. V roce 2015 se zapojily také zahraniční instituce Slovenská národná Galéria v Bratislavě a Ludwig Múzeum v Budapešti.

Od roku 2012 je projekt součástí doprovodných aktivit Ceny Jindřicha Chalupeckého. Každoročně osloví většinu středních škol a gymnázií u nás. Studenti během roku zpracovávají vždy jiné téma a posléze je prezentují ve vybrané pořadatelské instituci, která se každý rok obměňuje. Práce jsou hodnoceny porotou odborníků, jež tvoří umělci, teoretici umění a pedagogové.

Pro koho?

Soutěž je určena žákům od 14 do 19 let (výjimky jsou přípustné). Předchozí zkušenosti v oblasti umění nejsou třeba. Soutěž zve studenty k aktivnímu zkoumání uměleckých přístupů a jejich významu pro každodenní život. Úkolem studentů je vytvořit tvůrčí skupinu (min. 2, max. 6 osob) a zpracovat umělecký projekt podle zadání. V uměleckém projektu lze využít různé oblasti zájmů jednotlivých studentů, zapojit své okolí apod.

Jak na to?

Bližší informace naleznete na webu nebo Facebooku soutěže.

Fotografie

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop