Loučení s Asií

25. února 2018 bude uzavřena expozice Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí. Děti a mládež do 26 let má vstup zdarma, připraven je i doprovodný program ve výstavě.

Sbírka umění Asie a Afriky spravuje více než 13 tisíc předmětů původem z Japonska, Číny, Koreje, Tibetu, jižní a jihovýchodní Asie, islámské kulturní oblasti a Afriky. Svým rozsahem a významem patří tato sbírka k předním svého druhu v Evropě. Od svého založení v roce 1951 byla systematicky rozšiřována jednak cílenými nákupy, převody z jiných veřejných institucí, stejně tak se dále průběžně rozrůstá o odkazy a dary soukromých sběratelů. Zásadní význam sbírky proto spočívá také v tom, že téměř přesně dokumentuje obraz sběratelství asijského umění v českých zemích přibližně od poloviny 19. století do současnosti.

Sbírková expozice Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí se 25. 2. 2018 uzavře a během následujících let přesune do vhodnějších prostor.

Do 25. února 2018 jsme pro Vás v rámci zimní obměny sbírkové expozice pod názvem Loučení s Asií připravili speciální výběr mistrovských děl, který zahrnuje ukázky tvorby nejslavnějších čínských malířů 20. století Čchi Paj-š’e, Li Kche-žana nebo Sü Pej-chunga i indické miniatury 18. století. Zároveň představí několik čínských maleb pocházejících z nákupu prezidenta Masaryka, který v roce 1931 navštívil v Mánesu výstavu čínského umění Josefa Martínka a vybral zde 96 děl, jež zakoupil ze svého jubilejního fondu pro budoucí sbírky Národní galerie. Díla byla ze sbírek Pražského hradu skutečně převedena až roku 1953 a dnes patří k nejzajímavějším ukázkám staré čínské malby na našem území. Z japonského umění se představí rané dřevořezy, současné kaligrafie, část unikátního cyklu „Kniha vějířů“ a jako dílo sezóny nově získaná laková plaketa s portrétem Jeana Domata.

V expozici je připraveno na leden a únor několik doprovodných programů:

– 9. 1. 16.30 Symbolika v japonském umění
– 16. 1. 16.30 Gejša a samuraj
– 23. 1. 16.30 Japonská strašidla
– 10. 2. 16.00 Čínské buddhistické umění
– 17. 2. 14.00 Balijské taneční s příběhem
– 18. 2. 16.00 Buddhistické sochařství jihovýchodní Asie
– 20. 2. 16.30 Rozdíly v gestech a komunikaci
– 25. 2. 16.00 Japonské buddhistické umění

Palác Kinských

Programy

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…