Zdenek Rykr a továrna na čokoládu

Otevírací doba
úterý–neděle 10–18, středa 10–20
Vstupné
Základní 150 Kč
Snížené 80 Kč
Rodinné 300 Kč

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí

Datum konání : 27.5.2016 - 28.8.2016
Místo konání: Veletržní palác

Tvorba Zdenka Rykra (1900–1940) je přitažlivá záměrnou rezignací na jeden stylový modus. Malíř, dodneška stále poněkud zapomenutý, tvořil expresionisticky, realisticky, kubisticky, ale též v duchu novoklasicismu, smyslového realismu, neofauvismu, abstrakce, surrealismu, vytvářel koláže i asambláže, ale také plastiky a objekty. Byl  současně konzervativní i avantgardní. Rykr přitahuje ale také oscilací mezi moderním uměním a reklamní činností. V roce 1921 začal vytvářet obaly a propagační letáky a plakáty pro Maršner-Orion, později Orion, jednoho z největších výrobců čokolády a cukrovinek v meziválečném Československu. Kultivovanost a nápaditost obalů čokolád Orion neměla ve své době obdoby stejně jako dlouhodobé působení umělce pro firmu Orion až do roku 1939. Rykrův „vynález“ čokoládové hvězdy Orion, provazcového písma nápisu Orion i motiv mouřenína na obalu slavné tyčinky Kofila svědčí o nevídaných schopnostech mladého umělce autodidakta. Čedok, Káva Kulík, německá automobilka Horch, Dr. Zátka, Škoda nebo Baťa pak byly dalšími společnostmi, na jejichž propagaci se Zdenek Rykr podílel.

Rykr byl zručný kreslíř a karikaturista, podílel se na tvorbě satirického časopisu Trn, psal fejetony, které si také často ilustroval, redigoval časopis Domov a svět. Byl nezvykle úspěšný jak v reklamě, tak i ve volné tvorbě, ale také jako výtvarný kritik a žurnalista. Již v roce 1921 vystavoval jako samouk a student se slavnými Tvrdošíjnými, ve 30. letech vystavoval v Paříži v Salónu Nadnezávislých. Výrazně podílel také na expozici Lázeňství v Československém pavilonu architekta Jaromíra Krejcara na Světové výstavě v Paříži 1937. K zajímavé a košaté tvorbě Zdenka Rykra se váže ale také silný osobní příběh komerčně úspěšného umělce, který byl v uměleckém provozu navzdory tomu outsiderem. Pod tlakem okupace Českloslovenska nacistickým Německem spáchal Rykr v roce 1940 sebevraždu. Výstava ve Veletržním paláci představí Rykrovu tvorbu v celé šíři a úplnosti. Znejasnění hranic mezi vysokým a nízkým a mezi jednotlivými stylovými tendencemi ukáže, že dílo Zdenka Rykra je stále aktuální.

Autor: Vojtěch Lahoda

Kurátorka: Lenka Pastýříková

Ve spolupráci:  Regionální muzeum v Kolíně a organizace CEKUS Chotěboř, Městské muzeum

 

Hlavní partneři výstavy: Orion, Nestlé

Za podpory: Ministerstvo kultury ČR

Generální partner Národní galerie v Praze: Komerční banka

Partner výstavy: Národní filmový archivÚstav dějin umění AV ČR

Generální mediální partner: Česká televize

Hlavní dopravce: České dráhy

Mediální partneři výstavy: Týdeník ECHO, EXPRES FM

Mediální partneři: Český rozhlas, Art & Antiques, Flash Art, ArtMap, PRAGUEEVENTSCALENDAR, ART+, The Museum Channel, Art for Good

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vstupné na výstavu

Základní: 150 Kč

Snížené: 80 Kč

Rodinné: 300 Kč

Základní vstupné v kombinaci se vstupenkou do Veletržního paláce: 300 Kč.

Snížené vstupné v kombinaci se vstupenkou do Veletržního paláce: 150 Kč. 

20% sleva na vstupném při předložení platné jízdenky nebo In Karty Českých drah


Doprovodný program k výstavě naleznete ZDE.


Upoutávka na výstavu ZDE.

Přiložené soubory

tz-ng_narodni-galerie-vystavuje-vizionare-a-outsidera-zdenka-rykra.pdf (TZ: Národní galerie vystavuje vizionáře a outsidera Zdenka Rykra)
press-release_the-national-gallery-in-prague-presents-the-visionary-and-outsider-zdenek-rykr.pdf (Press release: The National Gallery in Prague presents the visionary and outsider, Zdenek Rykr)
Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop