Zimní variace


Datum konání: 06.12.2016 - 05.03.2017
Místo konání: Palác Kinských

Díla čínského malířství vybraná pro zimu 2016/2017 se tematicky týkají tohoto období. Obměna děl v expozici Umění Asie představuje zimní krajiny, jež byly jedním z oblíbených žánrů čínské malby, i vzácný anonymní portrét muže v zimním oděvu, který je jedním ze skvostů sbírky čínských portrétů předků. Žánr květin a ptáků zastupuje malba s námětem zvaným „tři přátelé zimy“, kde borovice, bambus a slivoň odkazují k morální čistotě a nezlomnému charakteru vzdělance. Ze sbírky moderního čínského malířství, jež je v Národní galerii v Praze jedinečná ve světovém měřítku, je možné shlédnout Čchi Paj-š’ův obraz Borovice, tematicky náležející k zimnímu období, či křehkou Zasněženou krajinu od posledního literátského malíře Číny Pchu Sin-jüho.

Rovněž obměny v grafické části expozice japonského umění jsou věnovány převážně zimním motivům, a to na úrovni ikonografie, dekoru, kaligrafie i krajinomalby. Sál japonského buddhistického umění představuje párové svitky s vyobrazením boha větru Fúdžina a boha sněhové bouře Raidžina. V sále japonské malby a grafiky lze spatřit Súgakudóova Střízlíka na zimní pivoňce, tedy zimní variaci na žánr květin a ptáků, a také Eizanovu Kurtizánu Ójodo v alegorii Večerního sněhu na svlačci. Populární motiv krasavic se pak ve formě par excellence objevuje na Buzenově paravánu z přelomu 18. a 19. století, který zobrazuje kromě dalších pěti i krásku Rafusen pod zasněženou borovicí. Zajímavým reportážním pohledem do zimní krajiny je pak Kijočikův výjev z čínsko-japonské války.

V sále Umění jižní a jihovýchodní Asie se představuje šest indických miniatur – žánrové výjevy z okruhu mughalského malířství 18. století a malby z Džajpuru s náměty z hinduistické mytologie. Obměna tibetských obrazů, thangk, představuje zobrazení hrozivých i laskavých božstev a významných postav tibetského buddhismu. Zajímavá je zejména džátaka, zachycení příběhů z Buddhových minulých životů, která se původně nacházela ve sbírce Vojtěcha Chytila.

Kurátoři: Jana Ryndová, Michaela Pejčochová, Lenka Gyaltso, Zdenka Klimtová

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Základní300 Kč
Snížené150 Kč
Pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let vstup zdarma.
Adresa
Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1

Doprava
Metro A - Staroměstská
Metro A, B - Můstek
Tram 2, 17, 18 - Staroměstská
Tram 17 - Právnická fakulta
Bus 194 - Staroměstská
Fotografie
Kurátor
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…