terra[cotta] - Plastika a majolika italské renesance

Otevírací doba
Vstupné
Datum konání : 15.12.2006 - 15.4.2007

15. 12. 2006 – 15. 4. 2007
kurátor: Petr Přibyl

Nedílnou součástí výtvarné kultury italské rinascity je znovunalezené umění zhotovovat plastiky z  pálené hlíny (terakoty) a ušlechtilého štuku. Renesanční umělci, na prvním místě Donatello a později Benedetto da Maiano či Antonio Rossellino, povýšili tuto donedávna jen pomocnou a užitkovou hmotu na úroveň v sochařství oceňovaného mramoru a bronzu. Terakoty opatřované v dílně Della Robbiů barevnými glazurami, plastiky ponechané v barvě materiálu či štukové reliéfy polychromované za studena se staly v quattrocentu vyhledávaným uměleckým zbožím.

Stejná hmota, jemné jíly a barevné cíničito-olovnaté glazury, se staly základem rozvoje luxusní keramiky – majoliky krásného stylu. Svého rozkvětu dosáhla v Itálii ve druhé třetině 16. století, kdy především v Urbinu, Castel Durante či Faenze vznikaly majolikové předměty s náročnou figurální malbou, tzv. istoriati, inspirovanou soudobými malířskými a grafickými předlohami.

Výstava, k níž vychází současně katalog, seznamuje s mnohotvárným využitím tohoto materiálu a technologie během 15. a na počátku 16. století a ukazuje jednotný kontext dvou výtvarných disciplín – renesanční plastiky a majoliky stylu istoriato – na exponátech ze sbírek v České republice.

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop