StartPoint 2016 – Cena pro diplomanty evropských uměleckých škol

Otevírací doba
úterý–neděle: 10–18 hodin, středa: 10–20 hodin
Vstupné
Základní 90 Kč
Snížené 50 Kč

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí

Datum konání : 5.10.2016 - 11.12.2016
Místo konání: Veletržní palác

Během čtrnácti let své existence se cena StartPoint rozrostla z původně národní přehlídky diplomových prací místních uměleckých škol v rozsáhlý evropský projekt sledující nastupující umělecké talenty. I letos si dali členové kurátorského týmu spolu s dalšími lokálními experty a zástupci škol za cíl zmapovat diplomové práce na 34 uměleckých školách v 16 evropských zemích. Na každé škole pak vybírají jednu práci, která je zveřejněna na webových stránkách projektu: www.startpointprize.eu. Všechny tyto práce pak procházejí dalším kurátorským výběrem až k finální výstavě a doprovodnému katalogu, jenž představuje kolem 20 nejvýraznějších nastupujících evropských umělců. Všichni vystavující umělci jsou osobně pozváni na instalaci a zahájení výstavy s bohatým doprovodným programem.

Kromě výstavy doprovázené katalogem a webovými stránkami spočívá význam StartPointu především v setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry, které mohou jim i divákům přinést nové možnosti srovnání. Toto sbližování se snaží dále rozvíjet i residenční program STARTED pro celkového vítěze, ale i pro oceněné finalisty.

Od roku 2015 spolupracuje StartPoint s Národní galerií v Praze, která hostí finální výstavu ve Veletržním paláci. Další výběrové výstavy se odehrávají po celé Evropě (Bukurešť, Amsterdam aj.). Cena StartPoint je podporována Ministerstvem kultury České republiky, Hlavním městem Praha a mnoha dalšími lokálními partnery. Residenční program STARTED je realizován ve spolupráci s Künstlerhaus Bethanien, Berlin.

Umělci: Nils Alix-Tabeling (RCA London), Hannah Anbert (Kunstakademiet Copenhagen), Niky Lindroth von Bahr (KKH Stockholm), Saija Kassinen (KUVA Helsinki), Kamila Maliňáková (FaVU VUT Brno), Jennifer Mattes (AdBK Wien), Luzie Meyer (Städelschule Frankfurt), Paula Onet (UNA Bucuresti), Vojtěch Pollák (AVU Praha), Līga Spunde (LMA Riga), Suzie van Staaveren (KABK Den Haag), Tytus Szabelski (UAP Poznan), Marina Sztefanu (MKE Budapest), Hannelore Vandepoel (KASK Antwerpen), Vangjush Vellahu (MKH Kiel), Wuji Ye (Goldsmiths London)

Kurátorský tým 2016: Pavel Vančát, kurátor projektu / Marcel Fišer, ředitel GAVU - Galerie výtvarného umění v Chebu, manažer projektu / Radek Váňa, kurátor, Amsterdam / Lucia Gavulová, Slovenská národná galéria, Bratislava

Mezinárodní porota 2016: Adam Mazur, kurátor, Varšava / Ondřej Chrobák, vedoucí kurátor, Moravská galerie v Brně / Adam Budak, vedoucí kurátor, Národní galerie v Praze, Praha

Veletržní palác, 3. patro

Přiložené soubory

tz-4.pdf (Tisková zpráva: Podzimní výstavní sezóna Veletržního paláce)
Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop