Příběh obrazu Francesca Solimeny


Datum konání: 21.06.2005 - 31.12.2005

Od 21. června 2005 ve stálé expozici Sbírky starého umění ve Šternberském paláci. Prezentace díla se koná pod záštitou Jeho Excelence Giorgia Radicatiho, italského velvyslance v Praze.

Restaurování obrazu finančně podpořila Společnost přátel Národní galerie v Praze z prostředků darovaných městem Mantovou.

Kurátor a editor: Jiří Fronek

Restaurátorský tým: Petr Berger, Tomáš Berger, Šárka Bergerová, Vlastimil Berger, Aleš Katcetl, Peter Stirber, Tomáš Záhoř, Jana Záhořová
Stratigrafický průzkum provedla a vyhodnotila Laboratoř Dorothey Pechové
Kovové prvky zavěšení: Vladimír Marat
Návrh úpravy rámu: Jiří Fronek
Výroba rámu: JANOV, Jaroslav Novák
Grafická úprava tiskovin: Helena Šantavá
Hlavní mediální partner: Hospodářské noviny
Finanční partner lektorských oddělení Národní galerie v Praze: HVB bank
Partneři: Classic FM, ČRO 3 - Vltava, Prague Best
Základní vstupné: 150 Kč
Snížené vstupné: 70 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč

Tiskové a komunikační oddělení Sbírky starého umění: Kateřina Boháčová (233 357 332) Hradčanské nám. 15, Praha 1, 119 00

Faëthon: Příběh obrazu Francesca Solimeny
Šternberský palác, přízemí,
oválný sál rizalitu

Sbírka starého umění Národní galerie v Praze připravila prezentaci významného díla pozdního italského baroka - monumentální nástropní malbu na plátně od Francesca Solimeny: Faëthon prosí Apollóna o zapůjčení slunečního vozu. Plátno impozantních rozměrů (402 x 727 cm), v minulosti transferem poškozené a po desetiletí deponované, je nyní představeno veřejnosti po komplexním zrestaurování. Malba je osazena v kalotové klenbě oválného sálu v přízemí rizalitu Šternberského paláce jako součást stálé expozice starého evropského umění. Při této příležitosti bude také znovuotevřena zahrada paláce.

Restaurátorské práce provedl v roce 2004/05 tým specialistů pod vedením ak. mal. Tomáše Bergera. Volné horizontální zavěšení tak rozměrného plátna bylo v našich podmínkách realizováno v novodobé historii poprvé a vyžádalo si řadu nekonvenčních technických řešení. Aby se velká plocha plátna neprověšovala, byl navržen originální systém stabilizace - vyvázání na speciální konstrukci. Do klenby je obraz s rámem upevněn rovněž atypickým způsobem - na tyčích z nerezové oceli s kotvami s flexibilními hlavicemi. Restaurování obrazu finančně podpořila Společnost přátel Národní galerie v Praze z prostředků darovaných městem Mantovou.

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…