Jakub Špaňhel a Jonáš Czesaný

Otevírací doba
Vstupné
Datum konání : 11.2.2005 - 15.5.2005

Jakub Špaňhel a Jonáš Czesaný mají od 11. února do 15. května výstavu v respiriu 2. patra ve Veletržním paláci. Vystavujícím umělcům jsme položili několik otázek.

JAKUB ŠPAŇHEL
Vystavujete společně s Jonášem Czesaným. Co vás s ním spojuje?
Známe se dva roky, poznali jsme se na sympoziu pořádaném galerií Felixe Jeneweina v Kutné Hoře. Nějak jsme si tam porozuměli - i lidsky (smích). Každý ale děláme svoje obrazy, společně jsme nikdy nemalovali, i když já občas maluju s někým dohromady, třeba s Petrem Pastrňákem nebo s Frantou Matouškem. S Jonášem zatím ne, ale myslím, že ty věci, i když jsou odlišný, zároveň nějak jdou k sobě. Když jsem dělal svoji diplomku, velký cyklus katedrál, maloval jsem v černé a šedobílé, bylo tam strašně málo barev. Na této výstavě je zvláštní, že jsme si to prohodili: Jonáš teď dělá černobílý věci a já víc používám barvy. Na téhle sérii - Berlín, Holandsko a Praha - je hlavní věc ta zlatá barva. Zajímalo mě používat zlatou expresivně. Na většině obrazů, které znám, se zlatá používá v ploše, expresivně se s ní nemaluje. Myslím, že ji tady používám jinak, než se to obvykle dělá.

Podle jakého klíče jsou vybrány vaše obrazy pro tuto výstavu?
Tyhle obrazy zatím nikde vystaveny nebyly, nikdo je ještě neviděl. Jsou to věci z cest. Maloval jsem je, když jsem byl měsíc v Berlíně, a pak měsíc v Holandsku. Taky jsem počítal s prostorem, takže ty obrazy jsou spíš menší. Poslední rok už pracuju na něčem jiném, dělám podle modelu holky. Jsou to ale velké formáty a je jich hodně, takže bych je vybral pro jiný prostor a nebo pro samostatnou výstavu. Některé z nich budou v létě na bienále ve Veletržním paláci.

V jakém období vznikaly vystavené obrazy, co malujete teď a na co se chystáte?
Vystavené jsou věci z posledních dvou let. Berlíny jsem dělal před rokem a Holandsko na podzim. Předtím jsem dělal architekturu nebo interiéry bez postav, a teď jsem začal dělat figuru podle modelů, živý lidi, a chtěl bych to ještě nějak spojit. Zatím byl prostor za nimi abstraktní, teď bych to chtěl dát dohromady. Figury v konkrétním prostoru. Možná bych ještě zkusil autoportréty, jak já ty figury maluju, jako to dělal třeba Picasso.

Když vystavuje v Národní galerii současný mladý umělec, co to pro něj znamená, je to pro něj ještě důležité?
Pro mě to důležitý je. Jednou je to Národní galerie. Samozřejmě tady jsou různý spory na všech stranách, ale já myslím, že pro 99% umělců to něco znamená, i když třeba říkají že ne. Lidí, co malují nebo něco dělají, je spousta, tak myslím, že je dobrý, když vás vyberou. Člověk to má párkrát za život.

Jonáš Czesaný

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop