Jak je důležité býti v (pohyblivém) obraze

Otevírací doba
úterý–neděle 10–18, středa 10–20
Vstupné

Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí

Datum konání : 20.2.2015 - 24.5.2015
Místo konání: Veletržní palác

Národní galerie v Praze uvede ve Veletržním paláci nový dlouhodobý program Prostoru pro pohyblivý obraz první výstavou nazvanou „Jak je důležité býti v pohyblivém obraze”. Název mimo jiné odkazuje k titulu přednášky dánské teoretičky umění, umělkyně a emeritní profesorky Amsterodamské univerzity Mieke Bal reflektující sémiotiku a ontologii obrazu. Rozhodnutí otevřít nový prostor s programem zaměřeným primárně na video a film reaguje na dosavadní absenci těchto médií ve sbírkách moderního a současného umění Národní galerie v Praze.

První výstava představí práce portugalských umělců Mariany Calo a Francisca Queimadela, americké umělkyně Rachel Rose, francouzského umělce Aureliena Fromenta a samotné Mieke Bal, která svojí přednáškou cyklus zahájí. Z české scény se v úvodní výstavě objeví díla Daniela Pitína a Romana Štětiny.

Prostor pro pohyblivý obraz využije mimořádné a dlouhodobě opomíjené prostory přízemní haly Veletržního paláce, a to v architektonické úpravě rakouského umělce Josefa Daberniga. Vizuální identita je prací věhlasného britského umělce Liama Gillicka, jehož tvorba bude zastoupena také médiem videa a nástěnné instalace.


Vystavující umělci:

MIEKE BAL & MICHELLE WILLIAMS GAMAKER

MARIANA CALÓ & FRANCISCO QUEIMADELA

JOSEF DABERNIG

AURÉLIEN FROMENT

LIAM GILLICK

DANIEL PITÍN

RACHEL ROSE

ROMAN ŠTĚTINA

 

Kurátory výstavy jsou Adam Budak & Jan Kratochvil. Asistence: Piotr Sikora.

 

Přehled doprovodných programů zde.

Přednáška Mieke Bal ve formátu PDF ke stažení zde.

Záznam z přednášky "Art Moves: The Importance of Be(com)ing a (Moving) Images" s Mieke Bal a Adamem Budakem, 20. 2. 2015, Veletržní palác. 


Vstup na výstavu je zdarma.

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop