Celník Rousseau: Malířův ztracený ráj

Otevírací doba
úterý–neděle: 10–18 hodin, středa: 10–20 hodin
Vstupné
Základní 240 Kč
Snížené 140 Kč
Rodinné 500 Kč
Školní skupiny 20 Kč

Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1

Metro A - Staroměstská
Metro A, B - Můstek
Tram 2, 17, 18 - Staroměstská
Tram 17 - Právnická fakulta
Bus 194 - Staroměstská

Datum konání : 15.9.2016 - 15.1.2017
Místo konání: Palác Kinských

Henri Rousseau, zvaný Celník (1844–1910), patří k nejvýznamnějším umělcům přelomu 19. a 20. století. Svým dílem zaujal nejen intelektuály jako byli Guillaume Apollinaire a sběratele – například Wilhelma von Uhde, ale také řadu malířů. Ve svých obrazech předjímal nebo řešil podobné problémy jako Paul Cézanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso, Frida Kahlo ad. Jako svůj inspirační zdroj ho vyzdvihovala zejména skupina Der Blaue Reiter v čele s Wassily Kandinskym.

Výstava je realizována ve spolupráci s pařížským Musée d'Orsay na základě konceptu, který připravila Gabriella Belli (Fondazione Musei Civici di Venezia) a Guy Cogeval (Musée d'Orsay). Autoři Rousseaua zasazují do kontextu ostatních neméně významných umělců a snaží se vysledovat podněty spojené s archaičností, klasičností a svébytnou vizí realismu. Národní galerie v Praze představí Henriho Rousseaua na podzim roku 2016 po skončení výstavy v Musée d’Orsay. Výběr z pařížské expozice bude doplněn o díla českých umělců jako jsou Otto Gutfreund, Jan Zrzavý nebo Toyen, která přiblíží působení malíře na domácí prostředí. Na výstavu budou zapůjčena díla z řady prestižních domácích a zahraničních institucí i soukromých sbírek.

Podívejte se na upoutávku na výstavu zde!

Autoři koncepce: Gabriella Belli, Guy Cogeval
Kurátorka výstavy: Kristýna Brožová
Architektonické řešení: Jiří Javůrek, Silvie Bednaříková (SGL projekt, s. r. o.)
Grafické řešení: Richard Jaroš, Tomáš Machek (Side2)
Režie spotu: Marek Partyš

Záštitu nad výstavou převzali velvyslanec Francie v České republice Jean-Pierre Asvazadourian a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

 


Komentované prohlídky pro skupiny 

Objednejte si komentovanou prohlídku výstavy v českém, anglickém, německém nebo francouzském jazyce.
Info a rezervace na vzdelavani@ngprague.cz nebo na 224 301 003.

 

Propojení vstupného Národní galerie v Praze a Botanické zahrady v rámci výstavy

Návštěvníci se vstupenkou z výstavy Henri Rousseau. Celníkův ztracený ráj mají nárok na snížené vstupné do Botanické zahrady - 50 % z plného vstupného 150 Kč (Fata Morgana).

Návštěvníci se vstupenkou z Botanické zahrady mají nárok na snížené vstupné na výstavu Henri Rousseau. Celníkův ztracený ráj.

Přiložené soubory

15082016_tz-ng_historicky-prvni-vystava-celnika-rousseaua-zacne-uz-za-mesic.pdf (15082016_TZ NG_Historicky první výstava Celníka Rousseaua začne už za měsíc)
15082016_press-release_the-first-exhibition-of-the-douanier-rousseau-in-the-czech-republic-1.pdf (15082016_Press release_The First Exhibition of the Douanier Rousseau in the Czech Republic)
tz_narodni-galerie-vystavuje-rousseaua-po-boku-slavnych-jmen-svetoveho-umeni-1.pdf (TZ_Národní galerie vystavuje Rousseaua po boku slavných jmen světového umění)
press-release_rousseau-displayed-next-to-world-famous-artists-in-the-national-gallery-in-prague-1.pdf (Press release_Rousseau Displayed Next to World Famous Artists in the National Gallery in Prague)
communique-de-presse_la-galerie-nationale-de-prague-expose-rousseau-aux-cotes-de-figures-cel-bres-de-l-art-mondial-1.pdf (Communiqué de presse_La Galerie nationale de Prague expose Rousseau aux côtés de figures célèbres de l’art mondial)
Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop