GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ 2005

Otevírací doba
Vstupné
Datum konání : 5.5.2005 - 29.5.2005

XII. ROČNÍK

respirium a ochoz mezaninu

Výstavu pořádá Obec architektů ve spolupráci s Národní galerií v Praze
Hlavní záštitu nad XII. ročníkem GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ převzal premiér České republiky. Záštitu resortů převzali ministr kultury, ministr pro místní rozvoj, ministr životního prostředí a primátor hlavního města Prahy.

Finančně soutěžní přehlídku podpořila: Ministerstvo kultury, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí.

Architektonické řešení výstavy: Vladimír Štulc

Kurátorka: Jana Horneková

Grafické řešení tiskovin: Foibos

Partnery jsou firmy: Eurolux, Vitra, Rigips, Bramac, Hewlett Packard, AAC, Autodesk, Graphisoft, Nemetschek, OIKOS, Wienerberger
Mediální partneři: Architekt, Právo, e-architekt, Český rozhlas, Informační servis Obce architektů, Development news, ASB – Architektura, Stavba, Bydlení

Producent XII. ročníku GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ je agentura Foibos.

GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ je soutěžní přehlídka architektonických prací dokončených v uplynulém roce. Vypisuje ji každoročně Obec architektů ke dni architektury UIA. Soutěž je otevřená, zúčastnit se jí mohou čeští i zahraniční architekti, projektanti a výtvarníci, podmínkou je, že dílo je realizováno na území České republiky. Poprvé se soutěž konala v roce 1994; tehdy to byla přehlídka prací za pětileté období (od roku 1989), v dalších letech soutěžily práce realizované vždy v posledním roce s termínem kolaudace mezi 1. lednem a 31. prosincem.
Přehlídka GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ má několik kategorií - Novostavba, Rekonstrukce, Interiér, Krajinářská architektura a zahradní tvorba, Urbanismus, Architektonický design a drobná architektura a Výtvarné dílo v architektuře.

Práce posuzuje nezávislá odborná mezinárodní porota. Porota pracuje každý rok v jiném složení, ale vždy v ní zasedají minimálně čtyři zahraniční architekti a český kritik, teoretik nebo historik architektury nebo výtvarný umělec. V jednotlivých kategoriích se udělují ceny a čestná uznání, hlavní cenou je GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ, kterou získává vítězná práce celé přehlídky.
Stavebník, díky němuž mohlo vzniknout mimořádné architektonické dílo, je odměňován cenou pro investora.
Při slavnostním vyhlašování vítězů se předává také cena českému architektovi za významné celoživotní dílo. Laureáta navrhuje Rada Obce architektů.

Ceny jsou čestné.
V letošním roce bylo poprvé uděleno zvláštní ocenění Ministerstva pro místní rozvoj.
Všechny práce jsou vždy představeny na výstavě v Národní galerii, Sbírce moderního a současného umění ve Veletržním paláci v Praze. Výstava, jako putovní, navštíví řadu českých a moravských měst a bývá prezentována i v zahraničí. Tento ročník bude postupně představen v Brně, Zlíně, Ostravě, Prostějově a Ústí nad Orlicí, další města jsou v jednání. Ze zahraničních měst můžeme zatím potvrdit putovní výstavu v Polsku – Katovice, v Německu – Hannover a Drážďany, na Slovensku – Bratislava a Košice, v jednání jsou Srbsko, Nizozemí, Maďarsko, Švýcarsko, Čína… Díky velkému zájmu tvůrců o soutěž GRAND PRIX OBCE ARCHITEKTŮ vzniká ucelený přehled soudobé architektonické tvorby v České republice.

Členy mezinárodní jury byli letos profesor Bengt Lundsten z Finska, Sir Michael Hopkins z Velké Británie, arch. Matěj Vozlič ze Slovinska, Lubomír Závodný ze Slovenska a Zdeněk Lukeš za Českou republiku.

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop