FLUXUS. Evropské festivaly 1962-1977


Datum konání: 01.10.2014 - 04.01.2015
Místo konání: Veletržní palác

Mezinárodní umělecké hnutí Fluxus vzniklo v New Yorku kolem roku 1960. U jeho zrodu stál hudební skladatel John Cage, vedoucí koncem padesátých let kurz Experimentální kompozice na tamní New School for Social Research, který navštěvovala řada pozdějších význačných příslušníků hnutí: Jackson Mac Low, Al Hansen, George Brecht, Dick Higgins. Hlavním organizátorem Fluxu byl George Maciunas, jenž kolem sebe shromáždil skupinu umělců experimentálního zaměření pod názvem „Fluxus" (z latinského fluxus - proud, tok). Jeho umělecká představa se zakládala na znovuoživení fenoménu dada. Estetika nového hnutí preferovala minimalismus a gagovost před složitými uměleckými gesty a stavěla se proti komercializaci umění.

Z New Yorku se hnutí rozšířilo do Evropy a také do Japonska. Jeho představitelé se distancovali se od klasického vnímání umění a snažili se prostřednictvím fúze médií (intermedialita) a uměleckých disciplín – hudby, divadelního a výtvarného umění a literatury, hledat nové způsoby projevu a nové způsoby života. Pro východní Evropu jmenoval George Maciunas ředitelem (Director of Fluxus East) českého umělce Milana Knížáka.

Roku 1962 zorganizoval Maciunas ve Wiesbadenu v Německu první festival s označením „Fluxus", Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik, propojující hudbu a performance. Na plakát avizující tuto akci někdo připsal „Die Irren sind los..." – „Šílenci jsou na útěku..." Mnohdy šokující představení, kdy se na jevišti prováděly krátké „events", často cíleně směšné (např. tvorba máslem a vejci; holení hlavy; dekompozice klavíru na části atd.), vyvolaly pobouření u publika i v médiích. Tuto událost můžeme považovat za oficiální založení mezinárodního hnutí Fluxus, za mezník ve vývoji experimentálního umění a zároveň za moment, kdy se o Fluxu dozvěděl svět.

Výstava FLUXUS - Evropské festivaly 1962-1977 je koncipována jako interaktivní prezentace, která diváka živě provede dějinami Fluxu, a to prostřednictvím dokumentace 32 významných Fluxových festivalů. Představuje současně digitální archiv, přístupný návštěvníkům prostřednictvím iPadu. Projekt vznikl za mezinárodní spolupráce historiků umění z celé Evropy a je stále aktualizován a rozšiřován. Součástí výstavy jsou také akce „Do-it-yourself", jež může návštěvník sám aktivně provést dle Fluxových návodů.

Kurátorka výstavy:  Petra Stegmann (DE)

Kurátorka výstavy za NG v Praze: Rea Michalová

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Základní200 Kč
Snížené100 Kč
Rodinné250 Kč
Školní skupiny20 Kč
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Přiložené soubory
tz-fluxus.doc (Tiskové zpravodajství)
press-release-1.docx (Press release)
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…