Cesta do Tibetu


Datum konání: 11.10.2016 - 04.12.2016
Místo konání: Palác Kinských

Tibetské umění a fotografie z Tibetu ve stálé expozici Umění Asie v paláci Kinských

Při příležitosti návštěvy Jeho Svatosti dalajlamy v Praze na konferenci Forum 2000, které se pravidelně účastní, vystavuje Národní galerie v rámci stálé expozice v sále Umění tibetského buddhismu několik fotografií kameramana a fotografa Josefa Vaniše (1927–2009). Na své cestě do Lhasy v roce 1954 se spolu s filmařem Vladimírem Sísem setkal s Jeho Svatostí dalajlamou a pořídil jeho první oficiální portrét, který se stal známým po celém světě. Právě tato unikátní fotografie je ústředním motivem výběru snímků. Doplňují jej záběry ze staré Lhasy zachycující tibetskou kulturu v původní podobě, nepoznamenané ještě čínskou okupací. Fotografie, které byly poprvé představeny před šedesáti lety, vystavuje Národní galerii v Praze jako připomínku kulturního bohatství Tibetu a osudu jeho obyvatel.

V expozici Umění Asie v paláci Kinských na Staroměstském náměstí je vystaveno umění tibetského buddhismu, které je v současnosti jedinou stálou expozicí v České republice seznamující návštěvníky s tradičním tibetským sochařstvím a malbou. Nejcennější část tibetské sbírky v Národní galerii tvoří malby thangky, tibetské obrazy s buddhistickou tematikou, z nichž některé pocházejí již ze 17. století a do Čech byly dovezeny ve dvacátých a třicátých letech 20. století.

Historie sbírky tibetského umění v Národní galerii v Praze

Pro formování čínských sbírek měla zásadní význam činnost Vojtěcha Chytila (1896–1936) a Josefa Martínka (1888–1976). Tito sběratelé přiváželi do Čech také předměty tibetské a mongolské. Vojtěch Chytil se v roce 1922 usadil v Pekingu, ale do Číny se dostal již o několik let dříve. Působil na tamní akademii výtvarného umění a stýkal se s místními umělci i zahraničními osobnostmi společenského a uměleckého života. Od dvacátých let se věnoval sbírání čínského a tibetského umění. Umělecké předměty nakupoval zřejmě v Pekingu a okolí, některé si nechal díky svým kontaktům dovážet možná přímo z Mongolska a Tibetu. Josef Martínek se do Číny vydal v roce1906 aod třicátých let působil jako ředitel 3. odboru britské celnice v Šanghaji. Sbíral především čínské hrobové sochařství, bronzy a buddhistické umění včetně malby.

Vojtěch Chytil a Josef Martínek představovali své sbírky na prodejních výstavách v Praze a dalších evropských městech ve 20. a30. letech a probudily zájem české veřejnosti především o čínské umění. Čeští výtvarníci, například Jakub Obrovský, Adolf Hoffmeister a Zdeněk Sklenář, se začali věnovat sbírání čínského umění, ale vlastnili i tibetské předměty. Na přípravě Chytilovy výstavy v Mánesu v roce 1931 se podíleli například Jan Bauch, Emil Filla, Josef Gočár, Jan Lauda, Václav Špála a Antonín Matějček a k vidění byly předměty nejen čínské, ale i mongolské a tibetské. V předmluvě katalogu výstavy Chytil uvedl, že v Pekingu platí Harvardská univerzita Institut pro studium tibetské ikonografie (Harvadsko-Yanjingský institut, založený v roce 1928), který vedou profesoři A. Staël von Holstein a B. I. Pankratov. Tito odborníci prováděli většinu expertiz předmětů pro Chytilovu výstavu. Nejvzácnější vystavené thangky pocházely ze Lhasy a z Džeholu, letního sídla mandžuského dvora, který po pádu císařství v roce 1911 chátral.

Předměty z Martínkovy úspěšné výstavy ve Veletržním paláci našly své kupce také mezi českými umělci a intelektuály, ke kterým mimo jiné patřili Emil Filla, Ludvík Kuba, Jakub Obrovský či Karel Čapek. Roku 1930 československý stát zakoupil část Martínkovy sbírky, ale tato situace se již neopakovala.

V současné Sbírce umění Asie a Afriky Národní galerie v Praze se nachází na dvě stě padesát tibetských a mongolských malířských děl a celkový počet uměleckých předmětů z této oblasti je kolem čtyř set.  K nejkvalitnějším tibetským malbám patří právě thangky ze sbírky Vojtěcha Chytila a Josefa Martínka.

Součástí tematické výstavy je projekce dokumentárního filmu zapůjčeného Českou televizí Odorik z Pordenone zvaný Oldřich Čech z cyklu Světci a svědci. Režie M. Petřík, 2008. Film představuje osobnost významného cestovatele českého původu, který na počátku 14. století navštívil Tibet.

Kurátorka: Lenka Gyaltso

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Základní300 Kč
Snížené150 Kč
Pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let vstup zdarma.
Adresa
Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1

Doprava
Metro A - Staroměstská
Metro A, B - Můstek
Tram 2, 17, 18 - Staroměstská
Tram 17 - Právnická fakulta
Bus 194 - Staroměstská
Fotografie
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…