Olivier Adam: Buddhovy dcery

Otevírací doba
Otevřeno denně 10:00-18:00
Vstupné
Vstup Zdarma

Staroměstské náměstí 12, Praha 1

Metro A - Staroměstská
Metro A, B - Můstek
Tram 2, 17, 18 - Staroměstská
Tram 17 - Právnická fakulta
Bus 194 - Staroměstská

Datum konání : 19.10.2016 - 15.3.2017
Místo konání: Konírna paláce Kinských

Fotograf Olivier Adam spolu se svou ženou – novinářkou – Dominique Butet dokumentují již více než osm let cestu buddhistických mnišek v Himálaji. Fotografická práce Buddhovy dcery začala v pěti klášterech v severní Indii, blízko Dharamsaly, v místě kde v roce 1959 Jeho Svatost dalajlama a tisíce tibetských uprchlíků našli útočiště po protičínském povstání v Tibetu. V roce 1987 byl založen Projekt tibetských mnišek (Tibetan Nuns Project), který zajišťuje vzdělání a rozvojovou pomoc pro tibetské mnišky v Indii. Díky němu byly otevřeny základní i vyšší školy a vzrostla vzdělanost mnišek, která jim mimo jiné umožnila praktikovat filozofické debaty, dříve přístupné pouze mnichům, či studovat buddhistickou filozofii. V prosinci letošního roku bude dvaceti mniškám poprvé v historii udělen titul gešema, který je obdobou doktorátu z buddhistické filozofie. Díky tomu se pak mohou stát učitelkami v ženských klášterech. Obřadu se zúčastní Jeho Svatost dalajlama, který rovnoprávnost žen v buddhismu velice podporuje.

Výstavu v paláci Kinských, kde sídlí také  stálá expozice Umění Asie, pořádá Národní galerie v Praze ve spolupráci s neziskovou organizací MOST ProTibet, která od roku 2004 podporuje vzdělanost a zlepšování životních podmínek tibetských dětí, seniorů, buddhistických mnichů a mnišek.

Projekt můžete podpořit zakoupením speciálních tisků fotografií na výstavě nebo přes webové stránky  www.buddhovydcery.cz.  Výtěžek z prodeje bude věnován na rozvojové aktivity MOSTu ProTibet – na podporu vzdělání a zlepšení základních životních podmínek buddhistických mnišek v severní Indii. Projekt je zaměřen také na zachování tibetské kultury a tradic.

Olivier Adam (1969) pracuje jako nezávislý fotograf a působí jako učitel na škole fotografie Augusta Renoira v Paříži. Patří k humanistické tradici, ve své práci se zaměřuje na dokumentování posvátného a lidského. Pravidelně přispívá do anglických i francouzských časopisů. Kromě toho rovněž pravidelně pracuje  jako fotograf pro kancelář Jeho Svatosti dalajlamy  během jeho návštěv v Evropě. Se svou ženou Dominique Butet spolupracují na řadě charitativních projektů s neziskovými organizacemi, které podporují mnišky v Himálaji.

Výstava se koná pod záštitou Jeho Svatosti dalajlamy, ve spolupráci s iniciativou MOST ProTibet a je součástí doprovodného programu konference Forum 2000 – Festivalu demokracie.

Fotografie: Olivier Adam
Text: Dominique Butet
Kurátorka výstavy: Irena Šorfová
Grafický design: Hedvika Marešová

vstup zdarma

 

Pořadatelé

 

 

Přiložené soubory

pr.pdf (Daughters of Buddha on display in the National Gallery on the occasion of the Dalai Lama’s visit)
tz-8.pdf (Národní galerie vystavuje při příležitosti návštěvy dalajlamy Buddhovy dcery)
Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop