AFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ VÁCLAVA HOLLARA

Otevírací doba
úterý–neděle: 10–18 hodin, středa: 10–20 hodin
Vstupné

Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, Praha 1

Tram 22 – Pražský hrad / Pohořelec

Datum konání : 27.3.2013 - 30.6.2013
Místo konání: Schwarzenberský palác
Kurátorka: Alena Volrábová

V grafickém kabinetu vystavujeme vzácné a méně známé lepty Václava Hollara, který, když mu bylo dvaašedesát let a měl za sebou již dlouhá a plodná tvůrčí léta, vytvořil to nejlepší ze svého pozdního díla.

Stárnoucí umělec v roce 1669 odjel na svou poslední velkou cestu do severní Afriky, kde na něj čekalo město Tanger, které britskému království přinesla věnem manželka krále Karla II., portugalská infantka Kateřina z Braganzy. Od roku 1663 Britové začali Tanger přestavovat na opevněné město a doufali strategicky kontrolovat oblast. Lokalita byla však neklidná a byla často napadána ze souše loupežnými bandami a z moře piráty.

Proto byla do Maroka v roce 1669 vyslána diplomatická mise k jednání o míru a obchodu s marockým sultánem. Pro obrazovou dokumentaci výpravy nabídl své služby v té době již královský scénograf Václav Hollar. Tři měsíce zde Hollar kreslil zvláštní nehostinné místo ze všech stran, jak z pevniny, tak také od moře. Vypracoval třicet kolorovaných panoramatických kreseb, které jsou v rámci jeho díla uměleckou kvalitou a rozměrností zcela výjimečné a jež jsou vrcholem jeho krajinářské tvorby. Po návratu Hollar podle nich realizoval série leptů, které vyšly v roce 1673 a byly dále opakovaně vydávány.

Na výstavě lze vidět kompletní série pohledů na Tanger, ale i portréty královského páru nebo marockého sultána.

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop