AFRICKÉ DOBRODRUŽSTVÍ VÁCLAVA HOLLARA


Datum konání: 27.03.2013 - 30.06.2013
Místo konání: Schwarzenberský palác
Kurátorka: Alena Volrábová

V grafickém kabinetu vystavujeme vzácné a méně známé lepty Václava Hollara, který, když mu bylo dvaašedesát let a měl za sebou již dlouhá a plodná tvůrčí léta, vytvořil to nejlepší ze svého pozdního díla.

Stárnoucí umělec v roce 1669 odjel na svou poslední velkou cestu do severní Afriky, kde na něj čekalo město Tanger, které britskému království přinesla věnem manželka krále Karla II., portugalská infantka Kateřina z Braganzy. Od roku 1663 Britové začali Tanger přestavovat na opevněné město a doufali strategicky kontrolovat oblast. Lokalita byla však neklidná a byla často napadána ze souše loupežnými bandami a z moře piráty.

Proto byla do Maroka v roce 1669 vyslána diplomatická mise k jednání o míru a obchodu s marockým sultánem. Pro obrazovou dokumentaci výpravy nabídl své služby v té době již královský scénograf Václav Hollar. Tři měsíce zde Hollar kreslil zvláštní nehostinné místo ze všech stran, jak z pevniny, tak také od moře. Vypracoval třicet kolorovaných panoramatických kreseb, které jsou v rámci jeho díla uměleckou kvalitou a rozměrností zcela výjimečné a jež jsou vrcholem jeho krajinářské tvorby. Po návratu Hollar podle nich realizoval série leptů, které vyšly v roce 1673 a byly dále opakovaně vydávány.

Na výstavě lze vidět kompletní série pohledů na Tanger, ale i portréty královského páru nebo marockého sultána.

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00

Vstupné
Adresa
Schwarzenberský palác, Hradčanské náměstí 2, Praha 1

Doprava
Tram 22 – Pražský hrad / Pohořelec
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…