Čím dál tím více našich každodenních interakcí se odehrává online. Přechod do online prostoru ale zároveň provází obavy ohledně toho, jakým způsobem se naše vztahy i pojetí naší vlastní identity proměňuje s tím, že je čím dál tím více zprostředkované mediálními technologiemi. Internet v nás vzbouzí obavy o to, že přestáváme být autentickými lidmi a stáváme se obětmi algoritmů. Přednáška se zaměří na to, jaký význam vlastně má slovo autenticita v dnešní době – jak jí můžeme definovat, v jakých kontextech a jak o ní mluvíme? Zaměří se specificky na to, jak definujeme autenticitu v prostředí sociálních sítí a pokusí se tak odpovědět na otázku, zda jsme na internetu skutečně o něco méně lidmi než mimo něj.
Marie Heřmanová je sociální antropoložka, v současné době působí na Sociologickém ústavu Akademie věd ČR. Ve výzkumu se věnuje antropologii sociálních médií, kultuře influencerů, autenticitě a nerovnostem v online prostředí. Přednáší na Filozofické fakultě UK a občasně publikuje v různých českých médiích.
Přednáška proběhne v rámci diskurzivně laděného přednáškového cyklus u příležitosti výstavy Fotograf Festival #hypertenstion 23. Odbornice*íci z různých (společensko-)vědních oblastí zaměří svou pozornost rovněž na témata, která se objevují ve výstavě a poskytnou nám oborovou perspektivu překračující umělecký diskurz.
Cena: zdarma / Doba trvání: cca 80 min. / Místo setkání: v Korzu Veletržního paláce / Rezervace na GoOut