Cesta Ludvíka Kuby (1863–1956) k malířství byla dlouhá a komplikovaná. Zpočátku využíval kresbu a akvarel k drobným ilustracím při svých cestách do Srbské Lužice, na Balkán a Podkarpatskou Rus, kde se věnoval sbírání lidových písní. Problémy s financováním sbírky *Slovanstvo ve svých zpěvech* ho přivedly k radikální životní změně, v roce 1893 odjel do Paříže s cílem věnovat se výhradně malířství. Zásadním obdobím byl pro něho pobyt v°soukromé škole Antona Ažbeho v Mnichově v letech 1896–1904, kde se setkal s ruskými umělci V. Kandinským a A. Javlenským. Od roku 1904 žil ve Vídni a do Čech se natrvalo vrátil až v roce 1911. Výjimečně dlouhá umělecká kariéra činí z Ludvíka Kuby umělce dvou století. Jako většina jeho vrstevníků byl ovlivněn impresionismem a secesí. Současná přehlídka představí průřez děl od konce 19. století až do 50. let 20. století, včetně obrazů a kreseb ze soukromých sbírek, které ještě nikdy nebyly veřejně vystaveny.
## DOPROVODNÉ PROGRAMY
**Informace a rezervace:**
Lektorské oddělení Sbírky umění 19. století, Národní galerie v Praze, email: , tel.: 224 301 003, [www.ngprague.cz](/). Není-li uvedeno jinak, místo setkání u pokladny. Změna programu vyhrazena.
## PROGRAMY PRO ŠKOLNÍ SKUPINY A PEDAGOGY
**Program pro základní školy**
**Barevné šmouhy**
Skvrna nebo květ? Pojďme se dívat zblízka i dálky a rozeznávat mezi barevnými skvrnami tváře, květiny, předměty... Prozkoumáme detaily obrazů Ludvíka Kuby a zkusíme najít, kam patří a co představují. V ateliéru si ověříme, jak zobrazit předměty pomocí barevných ploch.
## Program pro střední školy
**Impresionismus – první moderní umělecký směr?**
Vzdělávací program s výtvarnou aktivitou zaměřený na fenomén impresionismu jako prvního směru, ve kterém se bojovalo proti školám, Salonům, bezduché nápodobě reality a který měnil pohled na to, co by umění mělo být. Studenti se zaměří na charakteristické rysy tohoto směru a definují jeho přínos pro dějiny umění a společnost. A sami si pak v praxi vyzkouší, jaké to je vytvořit svobodné, barevné, destruující impresionistické dílo.
## Studijní materiály pro pedagogy
Uvažujete-li o návštěvě výstavy se svou třídou, můžete si na stránkách NG stáhnout studijní materiály. [http://www.ngprague.cz/cz/1085/sekce/studijni-materialy/](/cz/1085/sekce/studijni-materialy/).