Doba implementace projektu: 1. 1. 2015 – 31. 10. 2016
Celkové výdaje projektu: 36 964 056 Kč, z toho 29 571 244 Kč dotace EHP a Norských fondů.
Prezentace projektu ke stažení zde.
Areál Anežského kláštera patří mezi nejvýznamnější pražské národní kulturní památky. Díky podpoře Grantu z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v zde v letech 2015 a 2016 probíhají sadovnické, stavební a restaurátorské úpravy. V podzimních měsících roku 2016 budou zahrady zpřístupněny veřejnosti. Součástí projektu je i restaurování pozůstatků bývalého kláštera menších bratří. Návštěvníci se tak budou moci při prohlídce areálu poprvé seznámit s původní unikátní dispozicí bývalého dvojkláštera – ženského kláštera klarisek a mužského kláštera menších bratří. Stavební dějiny kláštera připomene expozice lapidária a komentovaný prohlídkový okruh věnovaný osobnosti sv. Anežky České a významu zdejšího kláštera. Sochařskou expozicí a mobiliářem ožijí nově upravené klášterní zahrady. Zahrady Anežského kláštera budou nově volně přístupné i branami z Dvořákova nábřeží. Také předpolí vstupu z nábřeží bude nově upraveno a vybaveno městským mobiliářem.
Nositelem grantu je Národní galerie Praha. Na jeho realizaci se podílejí rovněž partneři ze zahraničí a České republiky, Norsk institutt for kulturminneforskning, Stiftelsen herStay fundational a České vysoké učení technické v Praze, katedra geomatiky.
V zahradách Anežského kláštera byly nově vystavena díla F. Bílka, M. Gabriela, P. Kolíbala, K. Malicha, S. Milkova, P. Opočenského, J. Róny, F. Skály, Č. Suška, A. Veselého.
Nezbytné stavební úpravy v tzv. Klášterské zahradě a ambitu menších bratří mohly díky mírné zimě pokračovat i na přelomu roku. Téměř dokončeny jsou restaurátorské práce na dochovaném obvodovém zdivu. V jarních měsících roku 2016 budou práce pokračovat plánovanými zahradnickými pracemi. Vysázeny budou nové stromy, některé z vnitřních zdí oživí popínavá zeleň, nově budou koncipovány rovněž travnaté plochy. V ambitu menších bratří bude po ukončení stavebních prací instalována venkovní expozice vybraných předmětů lapidária. V sezóně bude ambit přístupný také z prostorů klášterních svatyň. Nově bude vstup do svatyň bezbariérový. Ostatní plochy klášterních zahrad oživí sochařská díla význačných současných autorů, nový mobiliář odpočinkových zón i nový informační systém.
Na jaře 2016 jsou postupně dokončovány stavební úpravy, budou následovat sadovnické práce. Stavební práce pokročí na prostranství při ulici Na Františku, kde kromě dokončení dříve plánované obvodové zdi bude nově upraveno předpolí vstupu Národní galerie v Praze. Do galerie bude po ukončení prací možné vstupovat nejen hlavním vchodem z ulice U Milosrdných, ale i dvěma branami z nábřeží.
http://www.herstay.net/content/news/
https://www.prazskamuzejninoc.cz/2019/
V roce 2016 je revitalizace venkovních ploch kláštera sv. Anežky České diskutována rovněž v rámci plánované revitalizace Dvořákova nábřeží koncepčně připravovaného IPR Praha. Národní galerie se zúčastnila dvou debat v rámci kulatých stolů i veřejné presentace jejich výsledků.
Na jaře pokračovaly stavební a sadovnické práce v ambitu menších bratří a v zahradě za svatyněmi. Počátkem léta se „stavělo“ i na zahradě při severní bráně. Během několika dní zde vyrostl objekt určený dětem, jehož autorem je František Skála. Potěší jistě nejen malé návštěvníky zahrad.
Slavnostního večera, pořádaného pod názvem „Anežka nově“, se účastnila řada význačných hostů, včetně velvyslankyně Norska. Během večera vystoupila také taneční skupina her Stay. O otevření zahrad a nových expozic v Anežském klášteře informovala řada médií. Reportáže České televize a Českého rozhlasu jsou dostupné zde: