Neprašův objekt reprezentující objevy a práci lidí z ÚOCHB AV ČR, jehož součástí je i videoinstalace, se poprvé představil v roce 2015 na milánské výstavě EXPO. Český pavilon se i díky ní stal na světové výstavě jednou z vyhlášených zastávek a „Buňka“ si tehdy vysloužila cenu za nejpůsobivější český exponát. Především kvůli tomu, jak poutavě dokázala pomocí měnící se animace doplněné zvukem parafrázovat proměnlivost života vyrůstajícího ze základního kamene, tedy buňky.
Dílo „Buňka“ patří Ústavu organické chemie a biochemie, který v roce 2015 finančně podpořil její vznik a nyní umělecké dílo Národní galerii Praha dlouhodobě zapůjčil. Ředitel ústavu prof. Jan Konvalinka k tomu dodává:„ÚOCHB je hrdý na to, že mohl podpořit vznik mimořádně zajímavého uměleckého díla. Vědecká a umělecká tvořivost má k sobě překvapivě blízko a můžou se vzájemně inspirovat.“Spolupráci oceňuje i generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast: „Jsme velice rádi, že jsme se na dlouhodobé zápůjčce domluvili. Jakub Nepraš je jedním z nejvýraznějších současných výtvarných umělců. Instalaci vnímáme jako součást naší nové stálé expozice 1939–2021: Konec černobílé doby, kam jeho dílo rozhodně patří.“Jakub Nepraš je jedním z nejúspěšnějších současných českých umělců a to i mezinárodně, ředitel Sbírky moderního a současného umění NGP a kurátor Michal Novotný doplňuje, že Neprašovo dílo bývá kategorizováno jako Nová média, náleží ale do sféry technologického stejně tak jako přírodního: „Typické je pro jeho práci propojení mikro a makro pohledu v zájmu o organickou formu, která má v českém umění tradici již od 30. let. Dílo Buňka je inspirováno lidskou buňkou, cílem však není její přímá rekonstrukce, ale spíše umělecké ztvárnění určitého vitálního principu.“
Unikátní objekt navíc skvěle rezonuje se vstupním prostorem Veletržního paláce. Toto umístění, přímo nad hlavami příchozích, vybrali kurátoři ve spolupráci se samotným autorem V částečném přítmí pod stropem totiž vyniká světelnost Neprašova díla a velkorysý prostor umožňuje návštěvníkům, aby si unikátní instalaci nerušeně vychutnali.
Jakub Nepraš patří k ceněným současným výtvarníkům. Od roku 2010 projevuje ve svých pracích hlubší zájem o propojení umělecké práce s přírodou, čehož je Buňka důkazem. Neprašova tvorba je zastoupena v řadě světových sbírek a byla i součástí mnoha mezinárodních výstav a přehlídek nejen současného umění.