Vlak kultury Praha–Dresden

Národní galerie v Praze a Státní umělecké sbírky Drážďany zahajují spolupráci – mezi městy pojede vlak kultury

Projekt Vlak kultury Praha–Dresden představí na trati mezi oběma městy významné umělce obou zemí. První pojede z Drážďan Durs Grünbein, pravděpodobně nejdůležitější osobnost současné německé poezie.

Národní galerie v Praze (NG) a Státní umělecké sbírky Drážďany (SKD) uzavřeli partnerství. Během čtyř víkendů v listopadu a prosinci budou mít cestující na trasách Praha–Drážďany a Drážďany–Praha možnost poznat lépe svoji či sousední kulturu. Zahajovací jízda proběhne 4. listopadu, kdy z Dráždan vyrazí Durs Grünbein, jenž bude mít na cestu zabalenu jeho novou sbírku básní Zündkerzen a autobiografickou knihu Die Jahre im Zoo (Léta v zoo). Držitel Ceny Georga Büchnera pak bude 6. listopadu číst ze svých děl na pražském Goethe-Institutu.

2. prosince vyrazí z Prahy výtvarnice Kateřina Šedá, která se ve své práci zaměřuje na sociálně koncipované akce, při nichž často zaměstnává až stovky lidí, kteří na umění nemají žádnou vazbu. Šedá, narozdíl od ostatních umělců, nepojede ve speciálním vagonu, ale její její aktivita bude realizována v celém vlaku mezi běžnými cestujícími.

Další prosincový víkend pojedou Vlakem kultury David Zábranský a Jakuba Katalpa – oba budou během cesty, která se koná ve spolupráci s Českým literárním centrem, číst ze svých nových románů. Zábranský představí knihu Za Alpami; o Němci, který šel s dobou a Katalpa, po mimořádném úspěchu románu Němci, bude číst ze své novinky Doupě. 

Druhá cesta ve směru z Drážďan do Prahy se uskuteční 1. prosince se zpěvačkou, textařkou, herečkou a umělkyní Annou Mateur. Vlastním jménem Anna-Maria Scholzová, narozená v Drážďanech, je držitelkou Německé ceny malého umění (Deutscher Kleinkunstpreis), Divácké ceny Marlene či Ceny města Drážďany v roce 2017. Ve vlaku se objeví jako „Orakelmateur“, aby interaktivně pracovala se svým publikem. 

 

Jízdenka na Vlak kultury bude platit zároveň jako vstupenka do Národní galerie v Praze či Státních uměleckých sbírek Drážďany ­v daný víkend dle směru cesty. JÍZDENKY jsou již v prodeji ZDE(s výjimkou jízdy 2. 12. s Kateřinou Šedou, která nepojede ve speciálním konferenčním voze, ale její performance bude probíhat v celém vlaku. JÍZDENKY na jízdu s Kateřinou Šedou je možné si zakoupit na pokladně Českých drah nebo online na: www.cd.cz/eshop nebo www.bahn.de a nevztahují se na volný vstup do muzeí.)

Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt a generální ředitelka Státních uměleckých sbírek Drážďany Marion Ackermann

Projekt Vlak kultury Praha–Dresden je organizován Národní galerií v Praze a Státními uměleckými sbírkami Drážďany s podporou Goethe-Institutu, Česko-německého fondu budoucnosti / Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds a Českého literárního centra, sekce Moravské zemské knihovny v Brně.

Projekt Vlak kultury Praha–Dresden se koná v rámci ozvěn Česko-německého kulturního jara 2017 – přeshraniční kulturní iniciativy Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.

Vlak kultury Praha–Dresden se uskuteční ve vlakových vozech, které organizátorům poskytly společnosti České dráhy a Deutsche Bahn.


Spolupořadatel

 

Partner

      

         

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop