Sklo renesance a baroka pro slavnostní i každodenní příležitost I
Datum konání: 25.04.2017 16:30 - 25.04.2017 18:00
Místo konání: Schwarzenberský palác
Typ akce: Přednášky a diskuze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze ve spolupráci s Národní galerií v Praze vás zvou na cyklus komentovaných prohlídek Barokní umělecké řemeslo ze sbírek UPM. Jedná se o jedinečnou příležitost vidět tyto exponáty naposled vystavené ve Schwarzenberském paláci, z důvodu jeho uzavření koncem roku kvůli plánované revitalizaci a navrácení souboru zápůjček do UPM. Komentovanou prohlídku Sklo renesance a baroka pro slavnostní i každodenní příležitost povede prom. hist. Helena Brožková.

–––

Sklo renesance a baroka pro slavnostní i každodenní příležitost I

Komentovanou prohlídku povede prom. hist. Helena Brožková, kurátorka sbírky historického skla Uměleckoprůmyslového musea v Praze. 

Sklo - magický, v ohni zrozený materiál. V životě společnosti hrálo vždy velmi důležitou roli. V podobě okenních terčů či plochých skel chránilo před chladem. Duté nádoby rozmanitých tvarů sloužily ke stolování, a také k uchovávání potravin a tekutin. Nejluxusnější kousky se často staly vzácnými sběratelskými předměty. Všechna tato skla se proměňovala v závislosti na politických, společenských a kulturních změnách, ovlivňována podněty přicházejícími z významných evropských center. Pozůstalostní inventáře pražských měšťanů z období pozdní renesance stejně jako inventáře barokních šlechtických sbírek přibližují vybavení domácností skleněnými předměty. Uvádějí sklenice s víky, sklenice s mlýnem větrným, loďky, žertovná skla, tabatěrky, nádobky na ocet a olej, ale také zvětšovací skla, zavařovací láhve či láhve poutní atd.  

Vstup zdarma 

Související expozice
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Schwarzenberský palác
+420 233 081 720-1
ssueduc@ngprague.cz 

Programy

Program následujících 7 dní