Mezinárodní den lidských práv
Datum konání: 10.12.2017 10:00 - 10.12.2017 18:00
Místo konání: Veletržní palác
Délka programu: půldenní/celodenní
Typ akce: Speciál

Mezinárodní den lidských práv k výstavě Aj Wej-wej. Zákon cesty

Společné pečení vánočního pečiva v spolupráci s migranty žijícími v ČR a povídání o lidských právech. Ve spolupráci s HateFree Culture a InBáze.

Společné pečení vánočního cukroví pro potřebné

místo: Velká dvorana Veletržního paláce
vstup volný

Národní galerie v Praze spolu s HateFree Culture a partnery vás zvou v neděli 10. prosince, symbolicky v Den lidských práv, k velkém společnému pečení vánočního cukroví přímo v prostorách Veletržního paláce. Připravíme společně vánoční cukroví (doplněné o vánoční vzkazy a přání) pro ty, pro než vánoční svátky nemusí být z důvodu jejich nepříznivé životní situace tak radostné. Pečení sa zůčastní i migranti žijící v České republice. Společně upečené cukroví pak bude předáno zčásti lidem bez domova a z části žadatelům o azyl z uprchlického zařízení v Kostelci. Partnery akce jsou InBáze, Kuchařky bez domova, SladkéUmění.cz, Multikulturní centrum Praha a Centrum Alfirdaus.

Během posledních týdnů se odehrálo hned několik znepokojivých momentů namířených vůči lidem pro jejich původ. Nenávist, násilí a výhrůžky na jedné straně však vystřídala vlna solidarity a odsouzení těchto činů. Rádi bychom na tom pozitivním stavěli dál a vytvořili společně něco smysluplného, bez ohledu na naši etnicitu, vyznání, zdravotní stav nebo sexuální orientaci. 

Praktické rady:

Prosíme účastníky, aby si přinesli z domova vlastní připravená těsta. Na místě budou sice k dispozici suroviny na přípravu lineckého, vanilkových rohlíčků a perníčků, rádi bychom této možnost z organizačních důvodů využívali jen v minimální míře.

Na místě bude k dispozici 4-5 pečících trub vybavených plechy, stejně tak vály a válečky na válení těsta a vykrajovátka, pečící papíry, mísy, nože na mazání apod. Pokud potřebujete k přípravě něco specifického, pro jistotu si to přineste s sebou (nebo se zeptejte na lukas(at)hatefree.cz). 

Pokud budete připravovat linecké, nebo jiné slepované cukroví, prosíme, abyste přinesli i vlastní marmeládu apod., kterou následně budeme pečivo mazat. Pokud se chystáte péct perníčky, vezměte si, prosíme, s sebou také polevu, kterou je budete chtít zdobit, na místě jí bude opět jen omezené množství.

Uvítáme také takové druhy cukroví, pro jehož přípravu není potřeba pečící trouba. 

Myslete realisticky. Než se na pečení vydáte s některým z vybraných receptů, zkuste si předem zodpovědět otázku, zda jste schopni dovést cukroví do finální podoby s pomocí ostatních přítomných během jednoho dne, po který pečení bude probíhat (tzn. vyhněte se receptům, k jejichž realizaci je potřeba dnů více).

Na místě budeme také vedle cukroví vytvářet ručně dělaná přání a vzkazy, která budou každou krabičku s cukrovím doplňovat. Základní materiály pro tyto kartičky a přáníčka budou na místě. Pokud máte nějaké speciální představy, přineste si raději vlastní materiál.

Sbírka již hotového cukroví

Chcete se akce zúčastnit, ale nemáte dostatek času na pečení? Rádi byste však přesto své cukroví potřebným poslali? Nevadí. Přineste z domova v krabičce své vlastní a my je předáme.

Kapacita akce není omezena. Čím více nás bude, tím lépe. Přijďte se zabavit, seznámit se s různorodými lidmi a udělat aspoň malou radost těm, pro které Vánoce tak radostným svátkem být nemusí. A pozvěte na ni také své přátele skrz událost na FB.

Související výstavy
Aj Wej-wej. Zákon cesty
Datum konání: 17.03.2017 - 07.01.2018
Více informací
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Veletržní palác
+420 224 301 003
vzdelavani@ngprague.cz

Programy

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…