#LutherLenin
Datum konání: 02.12.2017 12:00 - 02.12.2017 00:00
Místo konání: Studio Hrdinů
Typ akce: Speciál

Žijeme stále ještě v éře revolucí?

Byli jsme vůbec někdy autonomní?

Je Já myslitelné mimo média?

500 let revoluce a reformace, médií a subjektu.

3 scény, 3 rozhlasové stanice, 36 hodin programu

Teoretický festival ♯LutherLenin poběží v leitmotivu rádia. Tři prostory pražského divadla Studio Hrdinů se k tomuto účelu promění v rádiové stanice, které budou zastávat různé modely vysílání: Státní vysílání komentuje situace tak, jako ve fungujícím autoritářském státu, kde stát drží monopol na mass media. Privátní vysílání se zasazuje za objasňování a zábavu, a to v rámci soukromých zájmů a iniciativ. Komunitní vysílání zastává pozici rádia v nestabilní době… Rozhovory a přednášky s mezinárodními hosty z oblasti filozofie, umění i ekonomie budou přenášeny také live přes internet! 

Co spojuje Luthera, Lenina a „hashtag"? Co mají společného spouštěcí události reformace, události Říjnové revoluce a naše dnešní doba, vyznačující se převratnými změnami v oblasti digitálních komunikačních médií? 

Vedle diskuzí se můžeme těšit také na „noční proud“ revoluční hudby. Všechny programy se budou živě streamovat na internet pod názvem “Rádio ♯LutherLenin” a zájemci budou mít možnost poslouchat program nejen na živo přímo v divadle, ale i přes svoje chytré telefony.

Projekt #LutherLenin využívá souběhu dvou výročí světových historických událostí ke zkoumání jejich společných prvků – idejí, konceptů, technologií, jejich historického vývoje, interpretace a účinnosti v různých dobách, tehdy a dnes. Akce nahlíží na posledních 500 let, staví do popředí dlouhé trvání ideového, technického a sociálně historického vývoje a uvádí je do vzájemného vztahu.

Mezi našimi hosty jsou:
Xabier Arakistain (kurátor, Bilbao), Milena Bartlová (kunsthistorička, Praha), Andreas Bernard (teoretik médií, Berlín), Nicholas Bussman (skladatel a performer, Berlín), Anna Daučiková (umělkyně, Praha), Iskra Geshoska (kurátorka a aktivistka, Skopje), Alexander Kluge (spisovatel a filmař, Mnichov), Jakub Ort (novinář, Praha), Miroslav Petříček (filozof, Praha), Sazae-Bot (mediální aktivisté, Tokyo, Hiroshima), Tomáš Sedláček (ekonom, Praha), Tereza Stockelová (socioložka a aktivistka, Praha), Ilona Švihlíková (ekonomka, Praha), Krystof Woznicki (novinář a internetový aktivista, Berlín)

Vstup volný.

Pořádají: Studio Hrdinů, Goethe-Institut v České republice, Büro für prekäre Konzepte Berlin Prag

Související výstavy
Julian Rosefeldt: Manifesto
Datum konání: 19.10.2017 - 07.01.2018
Více informací
Programy

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…