Hubert Robert (1733–1808): Francouzský krajinář – vizionář
Datum konání: 11.02.2017 11:00 - 11.02.2017 12:00
Místo konání: Šternberský palác
Typ akce: Přednášky a diskuze

Hubert Robert (1733–1808): Francouzský krajinář – vizionář

Hubert Robert, narozený roku 1733 v Paříži v rodině správce hrabat ze Stainville, byl významným francouzským krajinářem druhé poloviny osmnáctého století. Jeho talent kreslíře se projevil již během studií na Collège de Navarre, nicméně velkým přínosem k  budoucí kariéře přispěl jeho první mecenáš, Etienne-François de Choiseul, hrabě de Stainville, díky kterému mohl procestovat Itálii, kde strávil více než deset let.  V Římě, kde studoval na Francouzské akademii, se seznámil s dalšími osobnostmi, později významnými umělci, jako byl například Jean-Honoré Fragonard, s kterým podnikal výlety do okolí Říma, kde oba umělci vytvářeli kresby přírodních scenérií, zahrad a paláců. Kromě Říma jej uchvátily Benátky a oblast Kampánie, zejména dórské chrámy v Paestu.

Po návratu do Francie se brzy stává vyhledávaným malířem krajinných scenérií se zříceninami a vystavuje na Salónech. Jeho slibná kariéra umělce byla přerušena Francouzskou revolucí, během které bylo, bohužel, zničeno mnoho jeho děl. Po pádu Robespierra navazuje na předchozí úspěšnou etapu svého uměleckého života a vrací se do funkce konzervátora Louvru. Jeho posledním počinem jsou plány na spojení Louvru s Tuillerijským palácem. V dubnu 1808 umírá tento básník – krajinář na mrtvici a zanechává za sebou obsáhlé dílo, díky kterému získal svou přezdívku „Robert des Ruines“.

Přednáší Mgr. Šárka Gandalovičová,  kunsthistorička zaměřená na francouzské umění a umělecké řemeslo.

Cyklus přednášek Mistři evropského umění. Přednášky s dataprojekcí jsou určené zájemcům všech věkových kategorií z řad studentů, dospělých a seniorů.

Cena: 120 Kč / 60 Kč
Místo setkání: přednáškový sál ve 2. patře Šternberského paláce

Související expozice
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Šternberský palác
+420 773 754 881, 778 757 539
sp.educ@ngprague.cz

Programy

Program následujících 7 dní