Diskuze Umění a politický aktivismus
Datum konání: 12.05.2016 16:30 - 12.05.2016 18:30
Místo konání: Veletržní palác
Typ akce: Přednášky a diskuze

Umění a politický aktivismus
Panelová diskuse k výstavám umělců Aj Wej-weje, El Hadji Syho a Jiřího Davida.

Jaký je vztah umění a politiky? Panelová diskuse v návaznosti na probíhající výstavy čínského disidenta Aj Wej-weje, senegalského politického aktivisty El Hadji Syho a českého umělce Jiřího Davida, který ve své Apoteóze reinterpretuje slovanskou historii. O vztahu umění, umělců a politiky budou hovořit specialistka na africké umění Jana Jiroušková, sinoložka Olga Lomová a historička umění Milena Slavická.

Moderuje Kateřina Procházková (ČT).
 
Hosté: Jana Jiroušková, Milena Slavická, Olga Lomová a další.

Vstup volný.

Mgr. Jana Jiroušková, CSc. vystudovala historii a afrikanistiku na FF UK. Podnikla několik studijních cest do subsaharské Afriky – mimo jiné do Angoly, Mali či Tanzanie. V současné době působí jako kurátorka africké sbírky Národního muzea – Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.

Prof. Olga Lomová, CSc., je sinoložka, dlouholetá vyučující a ředitelka Ústavu Dálného východu FF UK. Od roku 2001 řídí Mezinárodní sinologické centrum Ťiang Ťing-kuovy nadace při Univerzitě Karlově. V odborné práci se zaměřuje na starou i moderní čínskou literaturu, kulturní historii a na otázku transformace moderní kultury ve 20. století. V únoru 2016 byla moderátorkou besedy s Aj Wej-wejem, během jeho první návštěvy ČR.

PhDr. Milena Slavická je historička umění, kurátorka, publicistka a spisovatelka. Vystudovala dějiny umění a historii na FF UK. Působila v Národní galerii v Praze, přednášela na AVU, byla šéfredaktorkou časopisu Výtvarné umění a je autorkou řady odborných textů věnovaných problematice současného umění. V roce 2015 se podílela na interdisciplinární publikaci Apoteóza, apokalypsa, apokryf: zbožštěné národy, zbožštěné umění, inspirované uměleckým projektem Jiřího Davida.

 

ehs
El Hadji Sy, Portrét prezidenta, 2012. Akryl a dehet na kraftovém papíře. Fotografie z komentované prohlídky během tiskové konference dne 5. února 2016.


jiří david

Jiri David, V.Putin, from photo project No Compassion ,140 x 125 cm, 2002

aww

Aj Wej-wej, Study of Perspective, 1995-2011 (Tiananmen Square, 1995)

Související výstavy
Související expozice
Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání a programů pro veřejnost – Veletržní palác
+420 224 301 003
vzdelavani@ngprague.cz

Programy

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…