Den (bez) domova

Datum konání: 22.7.2018 15:00 - 20:00
Místo konání: Klášter sv. Anežky České
Typ akce: Speciál

Přijďte se do Anežského kláštera seznámit s prací sociálních podniků pracujících s lidmi bez domova. Těšit se můžete na bazárek s oblečením od Přestupní stanice, veganské občerstvení od Sociálního bistra Střecha, procházku po okolí kláštera s průvodcem od Pragulic a živou knihovnu organizace Jako doma. 

Harmonogram:
13:00: začátek akce (bazárek a občerstvení)
14:00–15:00: Živá knihovna (Jako doma)
15:00–16:00: Komentovaná procházka s průvodcem bez domova (Pragulic)
16:00–17:00: Drogy jako životní partner (Přestupní stanice)
17:00–18:00: Participace a bezdomovectví (přednáška Sociální bistro Střecha)
18:00–19:00: Koncert – TBeeGirls
19:00–20:00: Koncert – ShizzleOrchestra

14:00
JAKO DOMA je organizace věnující se ženskému bezdomovectví. Pod jejím vedením funguje bistro Kuchařky bez domova a komunitní centrum, které nabízí ženám bez domova bezpečný prostor. Na základě participace a partnerství nabízejí ženám bez podporu i pomocí peer pracovníků.
ŽIVÁ KNIHOVNA je živý a aktivní způsob, jak se dozvědět více o zkušenostech, ke kterým se sami příliš nedostaneme. V tomto případě budou „knihami“ v živé knihovně klientky a peer pracovnice organizace Jako doma.

15:00
KOMENTOVANÁ PROCHÁZKA s průvodcem bez domova. 
PRAGULIC je sociální podnik, který nabízí netradiční komentované procházky, které dovolují veřejnosti nahlédnout do života lidí bez domova. Můžete se těšit na speciálně připravenou procházku po okolí Anežského kláštera.

16:00–17:00
DROGY JAKO ŽIVOTNÍ PARTNER je beseda s bývalým uživatelem drog, aneb vše, co jste kdy chtěli vědět o drogách. Richard je současný zaměstnanec Přestupní stanice, který po většinu svého života užíval opiáty. Nyní je zaměstnán v Přestupní stanici a podstupuje substituční léčbu, a je také ochoten se o svou zkušenost podělit s veřejností.
PŘESTUPNÍ STANICE je sociální podnik a komunitní prostor, který se snaží o začlenění lidí bez domova zpět do společnosti. Skrze zaměstnání jako prodavači v charitativním obchodě mají lidé bez domova možnost pracovat na řešení svých potíží a na bezpečném místě si nastavit proces, který jim ulehčí přechod do dalšího zaměstnání. Součástí je i podpora blízké komunity, kterou Přestupní stanice svými akcemi slučuje. Na Dni bez domova se můžete těšit na výběrový bazar. Můžete nás také navštívit v obchodě na adrese Chelčického 17, na nákup, na kus řeči, nebo na jednu z našich komunitních akcí (večeře, diskuze, promítání, čtení a další).

17:00
Přednáška PARTICIPACE A BEZDOMOVECTVÍ je o našich malých pokrocích a velkých plánech v zapojování všech spolupracovníků a spolupracovnic do vedení našeho podniku. Vyváření nehierarchického prostředí a v dlouhodobém horizontu o
zapojení našich spolupracovníků a spolupracovnic do vlastnických struktur družstva.
SOCIÁLNÍ BISTRO STŘECHA je sociální podnik provozovaný Sociálním družstvem Střecha, ve kterém nabízíme důstojně ohodnocené zaměstnání lidem po výkonu trestu a lidem bez domova. Dáváme jim příležitost vzít život do vlastních rukou a možnost podílet se na chodu podniku a do budoucna se i stát členem nebo členkou družstva.

VÝSTAVA FRANTIŠKA NOVÁKA
František Novák je výtvarník (absolvoval AVU pod vedením Vladimíra Kokolii) a zároveň pracuje v azylovém domě a noclehárně v Jihlavě. Ve své tvorbě se často věnuje sociálním tématům. Figury lidí bez domova "vyřezává" z jejich prostředí a "zabydluje" jimi běžný prostor. Základ instalace areálu Anežského kláštera tvoří portréty lidí bez domova (konkrétně klientů Pragulic a Přestupní stanice), které pořídil a vystavoval v prostorách Pražského kreativního centra v rámci akce Živých domů "minus DOMOV".

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop