Sólové představení Compagnie Marie Chouinard (CA): IN MUSEUM
Datum konání: 25.06.2014 10:30 - 25.06.2014 13:00
Místo konání: Veletržní palác
Typ akce: Představení a koncerty

Národní galerie v Praze - Veletržní palác 
TANEC PRAHA 2014

Instalace a sólové představení „IN MUSEUM“
Nenechte si ujít taneční projekt Compagnie Marie Chouinard „IN MUSEUM“ v Národní galerii v Praze, Veletržním paláci, 26. 6. 2014 od 10.30 do 13.00 hodin.

Délka: 3 hod
Vstupné na představení je zahrnuto ve vstupném do Národní galerie.

Vytvořeno v Musée d’art contemporain de Baie-Saint-Paul jako součást 30. Mezinárodního sympózia současného umění v Baie-Saint-Paul, Kanada, 31. srpna 2012.

Tvorba: Marie Chouinard
Interpretace: Marie Chouinard
Kostýmy a rekvizity: Marie Chouinard (asistent pro kostýmy: Jacinthe Loranger)
Manažer scény: Caroline Nadeau
Produkce COMPAGNIE MARIE CHOUINARD

Compagnie Marie Chouinard děkuje Conseil des arts et des lettres du Québec, Canada Council for the Arts a Conseil des Arts de Montréal. Spolupořadatelem představení je Národní galerie v Praze.

 

 

Marie Chouinard, inspirována řeckou mytologií, promění jeden z galerijních sálů v Delfskou věštírnu. Zatímco publikum volně cirkuluje kolem bíle vyznačeného prostoru, zve tanečnice v roli legendární Pythie diváky, aby jí pošeptali svoje přání, tajemství nebo prosbu. Pythiina zjevení a proroctví dokázali kdysi interpretovat jen zasvěcení kněží. Budeme tanečnímu jazyku současné věštby rozumět i my? Toto unikátní představení proběhne v sále s expozicí Františka Kupky.

„Marie Chouinard dekonstruuje vztah mezi performerem a divákem. Příchozí jsou dotázáni na osobní přání, následuje tanec, díky kterému se tato mohou zhmotnit. Tělesný výraz, umění a touha se zde stávají platformou nejen pro představení, ale také citové propojení mezi tanečnicí a diváky.“

Robyn Fadden, Blouin art info, Listopad 2013

 

Marie Chouinard debutovala v roce 1978 s choreografií Crystallization, kterou na sebe strhla okamžitě pozornost, coby výjimečný choreografický talent. Žila na mnoha místech světa - v New Yorku, Berlíně, na Bali a v Nepálu. Cestování, zvídavost, eklektická studia a znalost mnoha pohybových technik jí umožnilo rozvíjet tělo mnoha směry a způsoby. Pojetí tance jako posvátného umění, chápání těla jako respektovaného uměleckého nástroje a virtuózní přístup k tvorbě prozrazuje každé z jejích dosavadních padesáti sólových či skupinových děl. Jejich prezentace na prestižních festivalech, řada ocenění včetně Bessie Award, francouzského řádu Chevalier in the Ordre des Arts et des Lettres, ale i zařazení do slovníku Le Robert a Larousse dokládá význam této výjimečné taneční umělkyně. K nejslavnějším choreografickým dílům patří mj. Svěcení jara (1993), 24 Preludes By Chopin (1999), Chorale (2003), Le cri du monde (2000), bODY_rEMIX/gOLDBERG_vARIATIONS (2005), The Golden Mean (Live) (2010). Po dvaceti letech se v roce 2009 vrátila Chouinard na scénu se sólem morning glories :)-(: O rok dříve vydala sbírku básní Chantier des extases. Chouinard rovněž navrhuje scénografická řešení a lighting design a věnuje se fotografování.

Compagnie Marie Chouinard založila choreografka po dvanácti letech samostatné sólové dráhy v roce 1990. Dnes patří soubor k nejprestižnějším světovým tanečním tělesům. Souborem prošla řada výjimečných tanečních osobností, mj. například Carol Prieur, tanečnice roku 2010 (podle prestižního časopisu Tanz magazin), či bývalá členka souboru Lucie Mongrain, vynikající sólová interpretka proslulá výkonem v Etude No. 1 (2001). Soubor spolupracuje se zásadními uměleckými organizacemi – Benátským bienále, vídeňským festivalem ImPulsTanz, pařížským Théâtre de la Ville, lisabonskou Gulbenkian Foundation, Fondazione Musica Per Roma v Římě, festivalem TransAmériques v Place des Arts v Montrealu a s National Arts Centre v Ottawě. Od roku 2007 pracuje soubor ve vlastním prostoru Espace Marie Chouinard v Montrealu.

Související expozice
Programy

Program následujících 7 dní

Sobota
žádné programy
Pondělí
žádné programy
Úterý
žádné programy