ART'S BIRTHDAY 2019: Ingoty slov

Datum konání: 17.1.2019 19:00 - 20:00
Místo konání: Veletržní palác
Typ akce: Speciál

ART'S BIRTHDAY 2019 

Ingoty slov: výhrky z režijních knih Miroslava Buriánka

My se musíme vmrdlit do všech zdířek vědomí! Samá veselá šoupátka. Maká nás jeho hlas. Je to v halu u zadnice. Hmotou slova zaplesknuta báze. Matérie je základ štěstí. Plocha jako hrma a na hrmě muňky slov. Destrukce a krach krásy.
Tvorby smrad. (režijní poznámky ke hře Ernsta Jandla: Chroptění Mony Lisy)
 
Scénáře neboli tzv. režijní knihy k inscenacím Miroslava Buriánka (*1951) ukrývají koláže, malůvky, básně a poznámky, které se k uším posluchačů a očím diváků nikdy neměly dostat. Tyto niterné záznamy pomáhaly tomuto svéráznému rozhlasovému tvůrci především vstoupit do textu, autorsky ho uchopit a definovat režijní metodu. Posléze se staly materiálem pro explikace, které měly hercům hru vyložit, motivovat je a vést.
Je pozoruhodné, že tyto poznámky fungují jako poezie svého druhu i když jsou vytrženy z původního kontextu. Realizace hry jako by je osvobodila od jejich primární pomocné funkce a nyní žijí svůj opojný, svobodný, posmrtný život, ve kterém je možné všechno. Je to psaní pro sebe. Bytostná tvorba bez nároku na pozornost. Drásavý, časosběrný, intimní autoportrét.
 
V rámci narozenin umění 17. 1. 2019 uslyšíme vybrané režijní poznámky Miroslava Buriánka v autorské interpretaci.
Koncept: Roman Štětina a Miroslav Buriánek
Hudba: Tomáš Procházka.
 
Performance je součástí doprovodného programu k výstavě Moving Image Department #9: Touha v jazyce
Vstup: zdarma

Miroslav Buriánek (*1951) patří mezi naše přední rozhlasové režiséry. Po absolutoriu divadelní režie na pražské DAMU byla jeho kariéra mezi lety 1978 a 2015 spojená s plzeňským rozhlasovým studiem, pro které vytvořil stovky reportáží, rozhlasových dokumentů a dramatizací literárních textů.

Tomáš Procházka (1973) vystudoval Střední školu strojní a dopravní a poté v roce 1996 absolvoval DAMU na kated­ře alternativního a loutkového divadla. Poté působí jako nezávislý umělec v oblasti divadla, performance, hudby a intermédií.

Roman Štětina (*1986) ve své tvorbě citlivě propojuje zájem o zvuk a mluvené slovo, zejména ve vztahu k rozhlasovému, popřípadě televiznímu vysílání, a silnou vizuální stránku s ním spojených předmětů či situací, které zachycuje prostřednictvím videa, instalace, audiovizuálních intervencí a dalších médií. V roce 2014 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého. V současné době působí jako asistent ateliéru Intermédií II. na AVU.

Kontaktní informace

Oddělení vzdělávání – Veletržní palác
+420 224 301 003
vzdelavani@ngprague.cz

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop