The Marriage of Venice and Rome: Giovanni Battista Piranesi as a Great Artist

Datum konání: 26.9.2018 16:30 - 18:00
Místo konání: Klášter sv. Anežky České
Typ akce: Přednášky a diskuze

26. září 16.30 


Andrew Robison

Dr. Robison je v současnosti nejlepším světovým znalcem díla velkého italského grafika Giovanniho Battisty Piranesiho (1720–1778). Působil dlouhá léta ve Sbírce grafiky a kresby National Gallery of Art, Washington na pozici Andrew W. Mellon Senior Curator of Prints and Drawings. Před nedávnem odešel do důchodu a nadále pokračuje ve vědecké činnosti.

Robison Studoval filosofii a religionistiku na Princeton University, poté v Oxfordu a v rámci programu Fulbright Research Scholar v Indii. Od roku 1970 do roku 1973 vyučoval filosofii na Univerzitě v Illinois. Již v té době se však hluboce zajímal o grafické umění. Díky tomu dostal nabídku od National Gallery of Art ve Washingtonu, kde od roku 1974 působil jako vedoucí Sbírky grafiky a kresby.

Během svého působení v NGA, dlouhého více než 40 let, připravil řadu významných výstavních a publikačních projektů týkajících se kresby a grafiky od 15. do 20. století. Zejména se zabýval starými německými mistry, grafikou Rembrandta van Rijn, nebo benátským uměním – zejména osobností Giovanni Antonia Canale, zv. Canaletto, věnoval se však také dílu Pabla Picassa, Ernsta Ludwiga Kirschnera a dalších.

Andrew Robison proslul svým znalectvím grafiky Giovanni Battisty Piranesiho, o němž publikoval knihu Piranesi: Early Architectural Fantasies: A Catalogue Raisonné of the Etchings (1986). V současné době pracuje na katalogu kresby toho velkého italského umělce 18. století.


Přednáška se bude konat v anglickém jazyce.
Vstup zdarma

Související expozice

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop