Umění Koreje


Datum konání: 16.06.2007 - 17.05.2009

stálá expozice asijského umění
Autor: Národní muzeum Koreje v Soulu
Kurátorka: Helena Honcoopová, NG

Tisková zpráva

Umělecké sbírky Koreje jsou mezi světovými sbírkami asijského umění výjimkou a také v Národní galerii v Praze jsou v porovnání se zastoupením Číny či Japonska mizivé.
Proto Národní galerie v Praze přivítala nabídku Národního muzea v Soulu zapůjčit do Prahy na dva roky ucelenou kolekci sedmdesáti prvotřídních artefaktů, dokumentujících svébytnost, krásu a jedinečnost korejského umění. Stálá expozice asijského umění na Zbraslavském zámku se tak rozšíří o dva nové sály, ve kterých se setkáme s historií vynikající korejské keramiky, seladonů, porcelánu, výrobků z kovů, dřeva, textilu, ale okrajově také s korejskou malbou a sochařstvím.

Zaměření expozice na korejské umělecké řemeslo od doby bronzové až po 20. století je dáno povahou sbírek Národního muzea Koreje v Soulu, založeného v roce 1897. Tento nový moderní areál byl po sedmi letech příprav otevřen v roce 2005 a jeho odborní pracovníci vzápětí připravili výběr exponátů a napsali katalog k výstavě pro Prahu. K expozici vydává NG katalog s úvodem od koreanisty Jiřího Janoše – první publikaci o historii korejského umění v češtině.

Tuto významnou kulturní událost podpořilo Korejské velvyslanectví v Praze a Korea Foundation a organizačně se na ní podílí Česko-korejská společnost.

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…