Současné čínské akvarely

Otevírací doba
Vstupné
Datum konání : 1.4.2005 - 22.5.2005

1. patro, východní křídlo

Výstavu pořádá Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze
ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice

Kurátor výstavy: Olga Uhrová
Hlavní mediální partner: Hospodářské noviny
Mediální partneři: Classic FM
HVB Banka – partner pořadů lektorských oddělení NG

Moderní akvarelová malba pochází z Evropy a v Číně se rozšířila před více než stoletím. Přestože v základních technikách a pojetích se od tradiční čínské tušové malby liší, oba styly sdílejí celou řadu nástrojů a metod. To je jeden z důvodů, proč akvarel u čínských umělců i diváků velmi brzy získal na popularitě a po více než stu letech experimentů a praxe se v Číně stal jednou z nejoblíbenějších uměleckých forem.

Dovednosti čínských umělců v oblasti akvarelu i celkové zaměření čínské akvarelové malby v posledních letech zaznamenaly nevídaný rozvoj a celá řada talentovaných umělců si svou prací získala uznání po celém světě. V jejich obrazech se objevují nejrozmanitější formy a široká škála námětů a významů. Tyto práce byly představeny na výstavách pořádaných v rámci celé Číny i v zahraničí a poskytují výmluvné svědectví o realitě moderní Číny. Jejich autoři zároveň učinili výrazný pokrok v rozvoji malířských koncepcí i technik, které tvoří konkrétní a realistický přístup k rozmanitým uměleckým výrazům – nadsázce, transfiguraci, dekoraci i abstrakci.

Čínský akvarel je spontánní směsicí západních a čínských tradic. Překračuje hranice umění východu i západu a setkává se s příznivým ohlasem na celém světě.

Současná výstava představuje výběr toho nejlepšího ze současného čínského akvarelu – vynikající práce padesáti předních čínských malířů specializovaných na tento žánr, kteří dnes pracují v rámci okruhu čínské malby. Doufáme, že touto výstavou návštěvníkům dokážeme zprostředkovat pochopení dnešní akvarelové malby v Číně.

Otvírací doba:
denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Vstupné:
zdarma

Kontakt pro novináře:
Marcela Hančilová, tel/fax +420 / 224 301 167, e-mail: hancilova@ngprague.cz, www.ngprague.cz

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop