Současné čínské akvarely


Datum konání: 01.04.2005 - 22.05.2005

1. patro, východní křídlo

Výstavu pořádá Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze
ve spolupráci s Velvyslanectvím Čínské lidové republiky v České republice

Kurátor výstavy: Olga Uhrová
Hlavní mediální partner: Hospodářské noviny
Mediální partneři: Classic FM
HVB Banka – partner pořadů lektorských oddělení NG

Moderní akvarelová malba pochází z Evropy a v Číně se rozšířila před více než stoletím. Přestože v základních technikách a pojetích se od tradiční čínské tušové malby liší, oba styly sdílejí celou řadu nástrojů a metod. To je jeden z důvodů, proč akvarel u čínských umělců i diváků velmi brzy získal na popularitě a po více než stu letech experimentů a praxe se v Číně stal jednou z nejoblíbenějších uměleckých forem.

Dovednosti čínských umělců v oblasti akvarelu i celkové zaměření čínské akvarelové malby v posledních letech zaznamenaly nevídaný rozvoj a celá řada talentovaných umělců si svou prací získala uznání po celém světě. V jejich obrazech se objevují nejrozmanitější formy a široká škála námětů a významů. Tyto práce byly představeny na výstavách pořádaných v rámci celé Číny i v zahraničí a poskytují výmluvné svědectví o realitě moderní Číny. Jejich autoři zároveň učinili výrazný pokrok v rozvoji malířských koncepcí i technik, které tvoří konkrétní a realistický přístup k rozmanitým uměleckým výrazům – nadsázce, transfiguraci, dekoraci i abstrakci.

Čínský akvarel je spontánní směsicí západních a čínských tradic. Překračuje hranice umění východu i západu a setkává se s příznivým ohlasem na celém světě.

Současná výstava představuje výběr toho nejlepšího ze současného čínského akvarelu – vynikající práce padesáti předních čínských malířů specializovaných na tento žánr, kteří dnes pracují v rámci okruhu čínské malby. Doufáme, že touto výstavou návštěvníkům dokážeme zprostředkovat pochopení dnešní akvarelové malby v Číně.

Otvírací doba:
denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin

Vstupné:
zdarma

Kontakt pro novináře:
Marcela Hančilová, tel/fax +420 / 224 301 167, e-mail: hancilova@ngprague.cz, www.ngprague.cz

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…