Výstava Gerharda Richtera otevřena!
12.04.2017

Prostory paláce Kinských a Anežského kláštera hostí díla jednoho z nejvýznamnějších umělců posledních desetiletí.

Od 26. dubna až do 3. září je otevřena první retrospektivní výstava Gerharda Richtera ve středovýchodní Evropě čítající více jak sedmdesát umělcových děl.

Výstava představuje všechny aspekty Richterovy  tvorby: ikonické portréty jeho dcer Betty a Elly malované podle fotografií, obrazy reflektující všední každodennost i historická a aktuální společenská témata, mořské a horské krajiny, monochromatické šedé obrazy, expresivní abstraktní kompozice, sérii geometrických digitálně vytvářených pruhů a slavné barevné vzorníky, na nichž vznikla monumentální zakázka výzdoby okna gotické katedrály v Kolíně nad Rýnem. Z Lidic je zapůjčen obraz Strýček Rudi, který umělec před půl stoletím věnoval tamější galerii a jenž je portrétem Richterova strýce, nacistického vojáka. Vystaveny jsou také listy z legendárního Atlasu, což je soubor jeho autorských fotografií, novinových výstřižků a kreseb, které Richter systematicky shromažďoval jako přípravný materiál od šedesátých let.

„Mnohými kritiky je Gerhard Richter považován za vůbec největšího žijícího umělce. Jeho výstava v paláci Kinských a Klášteře sv. Anežky České představuje průřez jeho bezmála šedesátiletou výtvarnou dráhou,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze a kurátor výstavy Jiří Fajt.

Betty, 1977, olej na plátně, Kolín nad Rýnem, Museum Ludwig

Gerhard Richter se narodil v roce 1932 v Drážďanech a stal se jedním z prvních německých umělců své generace, kteří se dokázali umělecky vyjádřit k nacistické historii rodné země. S nacismem měl Richter ve své rodině bezprostřední zkušenost. „Sám Richter ale německou historii nepovažuje za svůj námět a nechce, aby k ní jeho díla odkazovala. Stejně tak si nepřeje, aby byla jeho tvorba vykládána didakticky či jakkoli dramatizována,“ vysvětluje Jiří Fajt. 

Phantom Interceptors, 1964, oil on canvas, Stuttgart, Froehlich Collection

Hlavní část výstavy je zpřístupněna v paláci Kinských. Díla vystavená v druhém patře paláce doplňují také dokumenty a slavný celovečerní film Painting o Richterově díle promítaný v někdejší konírně v přízemí. V nedalekém Klášteře sv. Anežky České je k vidění druhá, rozsahem skromnější část výstavy, kde je vystaven Richterův malířský cyklus Březinka, reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v polské Osvětimi, a monumentální skleněný objekt pracující s hrou dopadajícího a odráženého světla.

Výstava byla připravena ve spolupráci s Goethe-Institutem a Velvyslanectvím Spolkové republiky Německo a je součástí Česko-německého kulturního jara 2017.

Gudrun, 1987, olej na plátně, Paříž, Fondation Louis Vuitton

Výstavy
Gerhard Richter
Datum konání: 26.04.2017 - 03.09.2017
Více informací
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…