Národní galerie vystaví v Salmovském paláci proslulé sbírky Thyssen- Bornemisza Art Contemporary
11.02.2017

Generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt a Francesca von Habsburg, zakladatelka sbírky Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21), podepsali 10. února memorandum o spolupráci. Praha má díky tomu šanci stát se přední cílovou destinací milovníků současného umění.

Národní galerie v Praze vyzvala Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) ke spolupráci na přelomovém projektu. V červnu 2018 se stane Národní galerie v Praze na pět let hostitelem více než stovky nejvýznamnějších děl se sbírek nadace TBA21. Vystavena budou v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí, několik dalších rozsáhlých instalací a intervencí bude umístěno ve Velké dvoraně Veletržního paláce.

„Spolupráce s TBA21 je dalším článkem podporujícím změny, které vedou Národní galerii k jejímu postupnému oživování. Kromě fascinující sbírky, kterou budou mít návštěvníci možnost v Salmovském paláci spatřit, je obrovskou příležitostí pro akvizici děl těch nejvýznamnějších, ale také nastupujících, současných umělců,“ uvádí Jiří Fajt.

Ministr kultury Daniel Herman ke spolupráci uvedl: „Na plánovanou spolupráci Národní galerie a TBA21 jsem velice pyšný. Spolupráce zemí i národů je obzvlášť v dnešní době velice důležitá. Kultura dokáže lidi sbližovat a já jsem přesvědčen, že právě tento projekt toho bude důkazem.“

Francesca von Habsburg ke spolupráci dodává: „Pro TBA21 je možnost přispět k rozvoji nových galerijních vizí obrovskou výzvou. Spolupráce pro mě i kurátorku Danielu Zyman představuje uznání naší patnáctileté tvrdé práce při budování nadace. TBA21 se stala více než jen sbírkou, je průkopníkem, který je vždy o krok napřed.“

Sbírka nadace Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21) byla založena Francescou von Habsburg, která tím navázala na tři předcházející generace sběratelů rodu Thyssen. Její otec Baron Hans Heinrich Thyssen byl zakladatelem madridského muzea Thyssen-Bornemisza, které patří k nejvýznamnějším světovým galeriím. Nadace TBA21 se zaměřuje na experimentální a nekonvenční projekty současného umění a v jejích sbírkách nechybí díla Olafura Eliassona, Ernesta Neta, Aj Wej-weje nebo Ragnara Kjartanssona.

Jiří Fajt a Francesca von Habsburg podepisují v Salmovském paláci memorandum o spolupráci

Francesca von Habsburg na setkání s ministrem kultury Danielem Hermanem

Jiří Fajt a Francesca von Habsburg před Salmovským palácem

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…