Národní galerie je připravena vydat Madonu z Veveří
19.02.2016

24. 2. 2016 – Národní galerie v Praze se dnes sešla se zástupci Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška. Během setkání byly dohodnuty potřebné technické a formální náležitosti převozu deskového obrazu Madony z Veveří, přičemž konkrétní organizaci řeší farnost Veverská Bítýška.

Podrobné informace týkající se časových dispozic převozu díla nebude Národní galerie v Praze z bezpečnostních důvodů zveřejňovat.

Tiskové prohlášení ke stažení zde.

 

19. 2. 2016 – Národní galerie v Praze obdržela ve čtvrtek 18. 2. 2016 večer od právního zástupce Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška požadovaná písemná stanoviska Národního památkového ústavu a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Národní galerie v Praze je proto připravena, jak po celou dobu avizovala, vydat deskový obraz Madony z Veveří v nejbližším možném termínu.

Tiskové prohlášení ke stažení zde.


18. 2. 2016 – Národní galerie v Praze je v souladu s pravomocným rozhodnutím soudu připravena deskový obraz Madony z Veveří Římskokatolické farnosti Veverská Bítýška vydat. Národní galerie má podle zákona o státní památkové péči povinnost, byť dle rozhodnutí soudu není vlastníkem obrazu, pečovat o zachování tohoto obrazu, udržovat tento obraz v dobrém stavu a chránit jej před ohrožením, poškozením a znehodnocením. V rámci plnění této povinnosti Národní galerie je nucena trvat na předložení vyjádření příslušných orgánů zabezpečujících dohled nad řádným plněním zákona o státní památkové péči při přemísťování národní kulturní památky.

Pokud tedy Římskokatolická farnost Veverská Bítýška Národní galerii v Praze poskytne písemná stanoviska Národního památkového ústavu (přípis č.j. NPÚ-371/8588/2016 ze dne 2. 2. 2016) a Krajského úřadu pro Jihomoravský kraj (usnesení č.j. JMK 12078/2016 ze dne 25. 1. 2016) a dále související stanovisko Památkové inspekce ze dne 17. 2. 2016 citovaná Římskokatolickou farností Veverská Bítýška prozatím pouze v médiích, a tato stanoviska budou skutečně mít obsah umožňující fyzické předání obrazu, Národní galerie obraz předá v nejbližším možném termínu, na němž se strany dohodnou.

Tiskové prohlášení ke stažení zde.

 

16. 2. 2016 – Národní galerie plně respektuje rozhodnutí obecných soudů a je připravena obraz Madony z Veveří vydat. Obraz je však národní kulturní památkou, proto se na něj vztahuje zvláštní zákonná ochrana podle zákona o státní památkové péči.

Tiskové prohlášení ke stažení zde.

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…