Josef Koudelka daroval Národní galerii fotografický cyklus pro vatikánský pavilon
21.03.2018

Při příležitosti životního jubilea jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století představujeme výstavu Koudelka: De-creazione. Do 23. září je k vidění v Malé dvoraně Veletržního paláce. 

Soubor velkoformátových fotografií vytvořil Josef Koudelka pro vůbec první prezentaci Vatikánu na Bienále v Benátkách v roce 2013 a v letošním roce ho daroval Národní galerii. V srpnu naváže galerie představením jeho proslulého fotografického cyklu Invaze 68 v souvislosti s padesátým výročím srpnových událostí roku 1968.

Josef Koudelka, Německo-Germany, 1997 © Josef Koudelka-Magnum Photos

Josef Koudelka, Německo, 1997 © Josef Koudelka / Magnum Photos

Soubor fotografií s názvem De-creazione vytvořil fotograf Josef Koudelka pro první prezentaci Svaté stolice na 55. Bienále v Benátkách v roce 2013. Oslovení umělci měli ztvárnit tři témata inspirovaná knihou Genesis: Creazione, De-creazione a Ri-creazione, přičemž Koudelka si vybral téma, jemuž se intenzivně věnuje již tři desetiletí – nevratnému zásahu člověka do krajiny.

Soubor De-creazione tvoří osmnáct fotografií, které se skládají z devíti velkých horizontálních panoramat a tří vertikálních triptychů. Soubor zachycuje tři hlavní témata myšlenky destrukce: zásahy času do lidské historie a životního prostředí, válečné konflikty a příroda versus industriální svět. Koudelkova angažovanost nás skrze velkoformátové obrazy upozorňuje na nerovnováhu vztahu člověka a jeho prostředí a zároveň odhaluje lidský sklon k nikdy nekončící destrukci.

Výstavu Koudelka: De-creazione pak 21. srpna letošního roku doplní ve Veletržním paláci představení jedinečného fotografického cyklu Invaze 68 ve velkoformátových zvětšeninách, který během sedmi dnů srpna 1968 pořídil tehdy třicetiletý Josef Koudelka a zachytil v něm invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

K výstavě vychází publikace se všemi prezentovanými fotografiemi. Současně s touto výstavou probíhá retrospektivní výstava Koudelka: Návraty v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.


Koudelka: De-creazione

Místo konání: Veletržní palác – Malá dvorana
Termín: 22. 3. – 23. 9. 2018
Koncepce: Josef Koudelka
Kurátorka: Irena Šorfová
Vstup zdarma

Expozice
Veletržní palác
Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Praha 7
Více informací
Výstavy
Koudelka: De-creazione
Datum konání: 22.03.2018 - 23.09.2018
Více informací
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…