Josef Koudelka daroval Národní galerii fotografický cyklus pro vatikánský pavilon

21.03.2018

Při příležitosti životního jubilea jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století představujeme výstavu Koudelka: De-creazione. Do 23. září je k vidění v Malé dvoraně Veletržního paláce. 

Soubor velkoformátových fotografií vytvořil Josef Koudelka pro vůbec první prezentaci Vatikánu na Bienále v Benátkách v roce 2013 a v letošním roce ho daroval Národní galerii. V srpnu naváže galerie představením jeho proslulého fotografického cyklu Invaze 68 v souvislosti s padesátým výročím srpnových událostí roku 1968.

Josef Koudelka, Německo-Germany, 1997 © Josef Koudelka-Magnum Photos

Josef Koudelka, Německo, 1997 © Josef Koudelka / Magnum Photos

Soubor fotografií s názvem De-creazione vytvořil fotograf Josef Koudelka pro první prezentaci Svaté stolice na 55. Bienále v Benátkách v roce 2013. Oslovení umělci měli ztvárnit tři témata inspirovaná knihou Genesis: Creazione, De-creazione a Ri-creazione, přičemž Koudelka si vybral téma, jemuž se intenzivně věnuje již tři desetiletí – nevratnému zásahu člověka do krajiny.

Soubor De-creazione tvoří osmnáct fotografií, které se skládají z devíti velkých horizontálních panoramat a tří vertikálních triptychů. Soubor zachycuje tři hlavní témata myšlenky destrukce: zásahy času do lidské historie a životního prostředí, válečné konflikty a příroda versus industriální svět. Koudelkova angažovanost nás skrze velkoformátové obrazy upozorňuje na nerovnováhu vztahu člověka a jeho prostředí a zároveň odhaluje lidský sklon k nikdy nekončící destrukci.

Výstavu Koudelka: De-creazione pak 21. srpna letošního roku doplní ve Veletržním paláci představení jedinečného fotografického cyklu Invaze 68 ve velkoformátových zvětšeninách, který během sedmi dnů srpna 1968 pořídil tehdy třicetiletý Josef Koudelka a zachytil v něm invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

K výstavě vychází publikace se všemi prezentovanými fotografiemi. Současně s touto výstavou probíhá retrospektivní výstava Koudelka: Návraty v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze.


Koudelka: De-creazione

Místo konání: Veletržní palác – Malá dvorana
Termín: 22. 3. – 23. 9. 2018
Koncepce: Josef Koudelka
Kurátorka: Irena Šorfová
Vstup zdarma

Expozice

Veletržní palác

Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Praha 7

Výstavy

Koudelka: De-creazione

Datum konání: 22.3.2018 - 23.9.2018
Veletržní palác

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop