Instalace a sólové představení Compagnie Marie Chouinard (CA): IN MUSEUM
25.06.2014

26. 6. 2014 / 10.30 / Národní galerie v Praze - Veletržní palác a TANEC PRAHA 2014 

Národní galerie v Praze - Veletržní palác a TANEC PRAHA 2014 uvádí instalaci a sólové představení Compagnie Marie Chouinard (CA): IN MUSEUM.

26. 6. 2014 / 10.30

Pošeptejte Marie Chouinard, ať zatančí vaše tajné přání...


Foto: Sylvie-Ann Paré, Interpretka: Marie Chouinard

 

Marie Chouinard, inspirována řeckou mytologií, promění jeden z galerijních sálů v Delfskou věštírnu. Zatímco publikum volně cirkuluje kolem bíle vyznačeného prostoru, zve tanečnice v roli legendární Pythie diváky, aby jí pošeptali svoje přání, tajemství nebo prosbu. Pythiina zjevení a proroctví dokázali kdysi interpretovat jen zasvěcení kněží. Budeme tanečnímu jazyku současné věštby rozumět i my? Toto unikátní představení proběhne v sále s expozicí Františka Kupky.

„Marie Chouinard dekonstruuje vztah mezi performerem a divákem. Příchozí jsou dotázáni na osobní přání, následuje tanec, díky kterému se tato mohou zhmotnit. Tělesný výraz, umění a touha se zde stávají platformou nejen pro představení, ale také citové propojení mezi tanečnicí a diváky.“

Robyn Fadden, Blouin art info, Listopad 2013

 

Video: http://www.youtube.com/watch?v=5IU8ezl-CRA

 

Vstupné: Představení je zahrnuto ve vstupném do Národní galerie.
Délka: 3 hod.

Tvorba: Marie Chouinard
Interpretace: Marie Chouinard
Kostýmy a rekvizity: Marie Chouinard (asistent pro kostýmy: Jacinthe Loranger)
Manažer scény: Caroline Nadeau
Produkce COMPAGNIE MARIE CHOUINARD

Compagnie Marie Chouinard děkuje Conseil des arts et des lettres du Québec, Canada Council for the Arts a Conseil des Arts de Montréal.

Vytvořeno v Musée d’art contemporain de Baie-Saint-Paul jako součást 30. Mezinárodního sympózia současného umění v Baie-Saint-Paul, Kanada, 31. srpna 2012.

Spolupořadatelem představení je Národní galerie v Praze.

 

Marie Chouinard debutovala v roce 1978 s choreografií Crystallization, kterou na sebe strhla okamžitě pozornost, coby výjimečný choreografický talent. Žila na mnoha místech světa - v New Yorku, Berlíně, na Bali a v Nepálu. Cestování, zvídavost, eklektická studia a znalost mnoha pohybových technik jí umožnilo rozvíjet tělo mnoha směry a způsoby. Pojetí tance jako posvátného umění, chápání těla jako respektovaného uměleckého nástroje a virtuózní přístup k tvorbě prozrazuje každé z jejích dosavadních padesáti sólových či skupinových děl. Jejich prezentace na prestižních festivalech, řada ocenění včetně Bessie Award, francouzského řádu Chevalier in the Ordre des Arts et des Lettres, ale i zařazení do slovníku Le Robert a Larousse dokládá význam této výjimečné taneční umělkyně. K nejslavnějším choreografickým dílům patří mj. Svěcení jara (1993), 24 Preludes By Chopin (1999), Chorale (2003), Le cri du monde (2000), bODY_rEMIX/gOLDBERG_vARIATIONS (2005), The Golden Mean (Live) (2010). Po dvaceti letech se v roce 2009 vrátila Chouinard na scénu se sólem morning glories :)-(: O rok dříve vydala sbírku básní Chantier des extases. Chouinard rovněž navrhuje scénografická řešení a lighting design a věnuje se fotografování.

Compagnie Marie Chouinard založila choreografka po dvanácti letech samostatné sólové dráhy v roce 1990. Dnes patří soubor k nejprestižnějším světovým tanečním tělesům. Souborem prošla řada výjimečných tanečních osobností, mj. například Carol Prieur, tanečnice roku 2010 (podle prestižního časopisu Tanz magazin), či bývalá členka souboru Lucie Mongrain, vynikající sólová interpretka proslulá výkonem v Etude No. 1 (2001). Soubor spolupracuje se zásadními uměleckými organizacemi – Benátským bienále, vídeňským festivalem ImPulsTanz, pařížským Théâtre de la Ville, lisabonskou Gulbenkian Foundation, Fondazione Musica Per Roma v Římě, festivalem TransAmériques v Place des Arts v Montrealu a s National Arts Centre v Ottawě. Od roku 2007 pracuje soubor ve vlastním prostoru Espace Marie Chouinard v Montrealu.

Expozice
Veletržní palác
Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Praha 7
Více informací
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…