Cyklus Březinka Gerharda Richtera od září v Říšském sněmu

24.07.2017

Cyklus obrazů Březinka Gerharda Richtera bude po výstavě v Národní galerii k vidění v budově Říšského sněmu v Berlíně.

Čtyřdílný cyklus Březinka z roku 2014, reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v polské Osvětimi, nyní k vidění v Klášteře sv. Anežky České v rámci výstavy Gerhard Richter, se po konci výstavy přestěhuje do sídla Spolkového sněmu (Německého parlamentu) v Berlíně. 

Od konce druhé světové války bylo téma zobrazení holokaustu ve výtvarném umění otázkou diskuse nebo bylo považováno za nemožné. Sám Gerhard Richter se je pokoušel uchopit hned několikrát. Poprvé v letech 1965–1967 několika kolorovanými fotografiemi v dokumentačním souboru fotografií, výstřižků a kreseb Atlas, podruhé v roce 1997, když byl požádán o výtvarné zpracování vstupní haly německého parlamentu, a potřetí v několik měsíců vznikající sérii Březinka. Čtyři rozměrná plátna byla původně vytvářena jako fotografická malba podle snímků pořízených ve stejnojmenném vyhlazovacím táboře samotnými vězni. V průběhu tvorby ale Richter změnil způsob práce a základní malbu překryl abstraktním procesem. Jeho záměrem nebylo vytvořit ilustraci této tragické dějinné události, ale zprostředkovat silné emoce, které mnohdy nelze vyjádřit realistickým zobrazením, aniž by nedošlo k problematickému estetizování válečných zločinů. Už v roce 1989 poznamenal v reakci na své šedé monochromní práce, že „možná, a určitě ne zcela vědomě, to pro mě byl jediný způsob, jak malovat koncentrační tábory. Je nemožné malovat bídu života, možná jenom šedě, aby ji překryla.“ Odstíny černé a bílé dominují i cyklu Březinka, kde jsou doplňovány zelenou a červenou jako symboly života a smrti.

Z katalogu Gerhard Richter (Národní galerie v Praze, 2017)

Čtyřdílný cyklus Březinka společně se snímky pořízenými v koncentračním táboře umělec osobně předá 4. září 2017 v Říšském sněmu (Reichstagu). 

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop