Cyklus Březinka Gerharda Richtera od září v Říšském sněmu
24.07.2017

Cyklus obrazů Březinka Gerharda Richtera bude po výstavě v Národní galerii k vidění v budově Říšského sněmu v Berlíně.

Čtyřdílný cyklus Březinka z roku 2014, reflektující utrpení a hrůzy koncentračního tábora v polské Osvětimi, nyní k vidění v Klášteře sv. Anežky České v rámci výstavy Gerhard Richter, se po konci výstavy přestěhuje do sídla Spolkového sněmu (Německého parlamentu) v Berlíně. 

Od konce druhé světové války bylo téma zobrazení holokaustu ve výtvarném umění otázkou diskuse nebo bylo považováno za nemožné. Sám Gerhard Richter se je pokoušel uchopit hned několikrát. Poprvé v letech 1965–1967 několika kolorovanými fotografiemi v dokumentačním souboru fotografií, výstřižků a kreseb Atlas, podruhé v roce 1997, když byl požádán o výtvarné zpracování vstupní haly německého parlamentu, a potřetí v několik měsíců vznikající sérii Březinka. Čtyři rozměrná plátna byla původně vytvářena jako fotografická malba podle snímků pořízených ve stejnojmenném vyhlazovacím táboře samotnými vězni. V průběhu tvorby ale Richter změnil způsob práce a základní malbu překryl abstraktním procesem. Jeho záměrem nebylo vytvořit ilustraci této tragické dějinné události, ale zprostředkovat silné emoce, které mnohdy nelze vyjádřit realistickým zobrazením, aniž by nedošlo k problematickému estetizování válečných zločinů. Už v roce 1989 poznamenal v reakci na své šedé monochromní práce, že „možná, a určitě ne zcela vědomě, to pro mě byl jediný způsob, jak malovat koncentrační tábory. Je nemožné malovat bídu života, možná jenom šedě, aby ji překryla.“ Odstíny černé a bílé dominují i cyklu Březinka, kde jsou doplňovány zelenou a červenou jako symboly života a smrti.

Z katalogu Gerhard Richter (Národní galerie v Praze, 2017)

Čtyřdílný cyklus Březinka společně se snímky pořízenými v koncentračním táboře umělec osobně předá 4. září 2017 v Říšském sněmu (Reichstagu). 

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Neděle
Sobota
žádné programy

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…