Čeští umělci v Bretani

07.06.2018

Ještě než na podzim tohoto roku představíme v paláci Kinských výstavu Bonjour, Monsieur Gauguin. Čeští umělci v Bretani (1850–1950), bude od 16. června do 30. září vystavena ve francouzském Musée départemental breton

Bretaň odjakživa přitahovala výtvarné umělce a na přelomu století se díky pontavenské škole stala významným uměleckým centrem moderního umění, kam se sjížděli nejprogresivnější malíři tehdejší doby. Pravidelně do Bretaně jezdili i umělci českého původ, několik málo z nich se tam i na čas usadilo. Výstava zmapuje přítomnost českých umělců v Bretani v letech 1850-1950 a zhodnotí, jakým způsobem zachycovali její drsnou krajinu či tradiční bretonské motivy, vliv pontavenské školy na jejich tvorbu či naopak její jedinečnost.

Díla českých autorů jako jsou Jaroslav Čermák, Antonín Chitussi, Alfons Mucha, Josef Čapek, František Kupka, Jan Zrzavý, Alén Diviš, Toyen nebo Jan Křížek budou doplněna o srovnání s obrazy zahraničních tvůrců jako Paul Gauguin, Paul Sérusier, Emil Bernard a Charles Filiger.

V Praze se výstava bude konat od 15. listopadu 2018 do 18. března 2019.

Výstavy

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop