Česká expozice na 14. bienále architektury v Benátkách: 2 x 100 mil. m² – THE COLLECTIVE DREAM
17.06.2014

Tisková konference 17. 6. 2014

Místo konání: Pavilon Cecoslovacchia, Giardini, Benátky, 7. 6. - 23. 11. 2014

Kurátor: Martin Hejl, Kolmo.eu

Spolupráce: Ateliér Lenky Hejlové a Martina Hejla FUA TUL, Ateliér Jana Studeného a Benjamina Brádňanského a Ateliér Petra Stece a Vita Halady VŠVU v Bratislavě, studio d+g+g, Jan Šrámek, Tomáš Džadoň, Alexey Klyuykov, Cyril Říha, Mikuláš Macháček, Linda Dostálková a další

Komisař: Jakub Potůček, Národní galerie v Praze

Organizátoři: Národní galerie v Praze, Slovenská národná galéria v Bratislave, Ministerstvo kultury České republiky, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nadace české architektury, České vysoké učení technické, Slovenská akadémia ved, překladatelská agentura Skřivánek, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Národní technické muzeum, Archiv města Ostravy

Publikace: 2 x 100 mil. m2
Autor: Martin Hejl, spoluautoři: Lenka Hejlová, Cyril Říha, d+g+g, FUA TUL, VŠVU
Jazyk: anglický, pořadí vydání: první, datum vydání: červen 2014, vazba: brožovaná
Prodejní cena: 750,- Kč

Náhed knihy ve formátu pdf ZDE
Příloha tiskové zprávy ke knize ZDE

Česká expozice s názvem 2 x 100 mil. m2 připravená v souladu s koncepcí hlavního kurátora letošního architektonického bienále, architekta Rema Koolhaase, prezentuje architekturu velkých obytných celků realizovaných v letech 1914 – 2014 jak na území někdejšího Československa, tak i jeho nástupnických států. Expozice je výsledkem rozsáhlého výzkumu, kterému autorský tým pod vedením architekta Martina Hejla podrobil prostor více než dvou set milionů metrů čtverečných obytné plochy, realizované u nás za uplynulé století.

Prostřednictvím šesti velkoformátových bannerů a pochozí mapy Československa umístěné na mírně vyvýšeném pódiu uvnitř pavilonu, kterému pro tentokrát kurátor změnil jméno na Slovacchiaceco, autoři rozvíjí „několik paralelních příběhů, které se proplétají a doplňují. Tyto příběhy jsou dokumentovány ve třech rovinách - objevení, evoluce a zánik panelové prefabrikace jako konstrukční metody v Československu. Historie 12 tisícového projekčního ústavu. A individuální VS kolektivní - cesta od baťovského rodinného domku  přes kolektivní výstavbu v  průběhu komunismu a následný návrat k rodinnému domu“.

Konkrétně prostřednictvím axonometrických pohledů na tovární město Zlína, socialistickou Ostravu - Porubu, nový Most, bratislavské sídliště Petržalka, sídliště Ohrada v Praze a typické polistopadové satelitní městečko Jesenice vybudovaného v extravilánu obce. Ostatní bytovou výstavbu dokumentují plány 56 velkých českých, moravských a slovenských měst, natištěných na mapu Československa, která vyplňuje prakticky celý výstavní prostor pavilonu. Díky tomu, že je výstavba z let 1914 – 2014 vytištěna v kontrastní bíle barvě oproti šedivému tónu ilustrujícímu starší stavební vrstvy, si návštěvník může udělat velmi dobrou představu o tom, jak masivní výstavba byla za posledních sto let v našich zemích, alespoň co se bytů týče, realizována.

Na nejrozšířenější typy bytových, vesměs panelových domů, pak poukazuje tzv. Diagram evoluce univerzální architektury v letech 1914 – 2014, což je prostorový objekt složený z modelů několika signifikantních typů obytných domů. Tvoří jej jak typický baťovský dvojdomek, Tak stavebnicové prefabrikované systémy T 11, G 40, G 57, TO 6 B, TO 8 B a VVÚ – ETA, tak i katalogový rodinný dům Alfa. Cenným průvodcem po expozici je i stejnojmenná publikace, která čtenáři poskytne rozsáhlejší informace o tématu nejen doprovodnými texty, ale i rozhovory se zainteresovanými architekty. Texty doprovázejí barevné fotografie, diagramy a kresby. Součástí expozice je i venkovní instalace, sestávající ze dvojice atrakcí z typického sídlištního dětského hřiště – z trubek svařeného kolotoče a prolézačky. Díky tomu se z pavilonu de facto stává jak hřiště, tak i čítárna doprovodných publikací, a z mapy prostor pro relaxaci.

 

Hlavní mediální partner NG: Česká televize
Mediální partneři NG: Český rozhlas, Prague Events Calendar, Anopress IT, Classic FM
Partner NG: Railreklam
Technologický partner NG: Samsung

 

 

 

Tiskové zpravodajství ze dne 17. června 2014

KONTAKT PRO NOVINÁŘE:  
Eva Kolerusová, tisková mluvčí, tel.: 222 321 459, mob: 724 501 535
e-mail: kolerusova@ngprague.cz

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…