Au revoir, Monsieur Gauguin

06.03.2019

Nezmeškejte výstavu českých umělců, kteří se zamilovali do západní Francie. Výstava Bonjour, Monsieur Gauguin: Čeští umělci v Bretani 1850–1950 v paláci Kinských končí již v neděli 17. 3.

Výstava nese název podle jednoho z neznámějších obrazů Paula Gauguina Bonjour, Monsieur Gauguin (1889), který zachycuje malířovo setkání s venkovankou uprostřed bretaňské krajiny a je řazeno mezi nejvýznamnější artefakty moderního francouzského malířství. Právě drsná krajina na jihu Francie svou zvláštní atmosférou a surovostí lákala české umělce od poloviny 19. století až do poloviny 20. století, kdy ji hojně navštěvovali, až do spuštění železné opony.

Výstava, na které je k vidění i výše zmíněný obraz, patřící do sbírky NGP, představuje díla proslulých českých autorů Jaroslav Čermáka, Josefa Čapka, Františka Kupky, Jana Zrzavého či Toyen, ale najdete zde i méně známé autory, ke kterým patří například Jakub Vojáček. Výstava porovnává českou krajinomalbu v kontrastu se zahraničními umělci, ale zároveň poukazuje na blízkost českého a francouzského malířství a vzdává hold česko-francouzským uměleckým vztahům. Z řad zahraničních autorů jsou k vidění například i díla autorů Paula Sérusiera či Émila Bernarda, která české umělce často inspirovala.Výstava potrvá již pouze do neděle 17. 3. 2019.

Budovy Expozice Výstavy Sbírky online Klub přátel E-shop