Byli jsme na hranicích
Datum konání: 11.11.2017 15:00 - 11.11.2017 17:00
Místo konání: Veletržní palác
Typ akce: Přednášky a diskuze

O svých zkušenostech s pomocí na hranicích bude mluvit Zuzana Lenhartová, předsedkyně organizace Pomáháme lidem na útěku, koordinující pomoc českých dobrovolníků na tzv. Balkánské cestě.

Zprávy o cestě uprchlíků do Evropy v srpnu 2015 nenechaly v klidu téměř nikoho: vyvolaly vlnu odmítání, ale i velkou vlnu solidarity. V české společnosti se našlo mnoho těch, kteří se jeli na vlastní oči přesvědčit, jak situace vypadá a zda mohou nějak pomoci. V září roku 2015 vznikl koordinační tým Pomáháme lidem na útěku, známý také jako Czech Team. Jeho cílem byla humanitární pomoc lidem prchajícím z válečných zón do Evropy. Pod jeho koordinací od té doby vyjely více než čtyři tisíce českých dobrovolníků.

Přednáška Zuzany Lenhartové se bude věnovat české pomoci uprchlikům organizované na dobrovolnické bázi. Popíše, jak čeští dobrovolníci pomáhali v Maďarsku, Srbsku, Řecku i dalších evropských zemích, kde na hranicích zůstávaly bez základní pomoci, infrastruktury a zásobování desetitisíce lidí na útěku. Dobrovolnická pomoc a také materiální a finanční příspěvky tisíců Čechů zachraňovaly životy a ukazovaly lidskou tvář Evropy ve chvíli, kdy státy selhávaly.

Spolek Pomáháme lidem na útěku dodnes působí ve dvou uprchlických táborech v severním Srbsku. Prezentace bude spojena s finanční sbírkou, která pomůže uprchlíkům v táborech přečkat nadcházející zimu.

Přednáška bude uvedena krátkým filmem slovenského umělce Tomáše Rafy.

V českém a anglickém jazyce.

Místo konání: Velká dvorana Veleržního paláce, ve výstavě Aj Wej-wej. Zákon cesty

Vstup volný

Foto: Tomáš Rafa

Související výstavy
Aj Wej-wej. Zákon cesty
Datum konání: 17.03.2017 - 07.01.2018
Více informací
Programy

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…