Umělci a proroci. Schiele, Hundertwasser, Kupka, Beuys a další


Datum konání: 22.07.2015 - 18.10.2015
Místo konání: Veletržní palác

Egon Schiele sám sebe vnímal jako vizionářského a prorockého umělce, František Kupka vytvořil jednu z hlavních vývojových linií abstraktní malby prodchnutou spirituální energií, Joseph Beuys volal po revoluci pod titulem „sociální plastika“, Friedensreich Hundertwasser, ochránce životního prostředí, zase tvořil ve své podstatě holistické spirálové obrazy. Tyto zásadní umělecké postoje by nemohly vzniknout bez vazeb na tzv. „bosonohé proroky“. Někteří z nich patřili k umělcům-naturistům, jiní zase byli novodobými ztělesněními Ježíše Krista a další se považovali za sociální revolucionáře. Jejich význam pro umění moderny zůstal v podstatných rysech neodvyprávěným příběhem. Jejich jména – Karl Wilhelm Diefenbach, Gusto Gräser, Gustav Nagel jakož i Friedrich Muck-Lamberty a Ludwig Christian Haeusser – takřka upadla do zapomnění. Za svého života se však u širokého publika a v avantgardních kruzích těšili velké oblibě. A oceňovali je i umělci a intelektuálové, i když mnohdy pouze skrytě.

Pražská repríza frankfurtské výstavy představuje návštěvníkům více než 350 exponátů, zastoupena jsou díla Egona Schieleho, Františka Kupky, Johannese Baadera, Heinricha Vogelera, Josepha Beuyse, Jörge Immendorffa nebo Friedensreicha Hundertwassera včetně rozmanitého dokumentačního materiálu.

Expozice tak objevuje nikoliv pouze vzájemně související jevy, ale vykresluje i nečekané spojovací linie, a zasazuje tak „proroky“ a uměleckou avantgardu do dalekosáhlých společensko-historických souvislostí.

Kurátorka výstavy: Pamela Kort, Los Angeles/Berlín/Curych

Spolupráce: Veronika Hulíková, Rea Michalová

Výstavu připravila Schirn Kunsthalle ve Frankfurtu ve spolupráci s Národní galerií v Praze.

Při zahájení expozice Umělci a proroci. Schiele, Hundertwasser, Kupka, Beuys a další vystoupil německý výtvarník Jonathan Meese s performancí připravenou speciálně pro Národní galerii v Praze. Během ní ze svého úkrytu rozmlouval s osobnostmi proroků představenými v rámci výstavy. V Malé dvoraně Veletržního paláce je zároveň do 18. října 2015 instalován soubor jeho pláten My Über Daddys, která rovněž odkazují na působení a vliv proroků. Rozhovor s Jonathanem Meesem zde.

Doprovodný lektorský program výstavy ke stažení zde.

Otevírací doba
Denně mimo pondělí 10.00–18.00.

Vstupné
Základní200 Kč
Snížené100 Kč
Rodinné400 Kč
Školní skupiny20 Kč
Adresa
Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
Praha 7

Doprava
Metro C – Vltavská
Tram 6, 17 – Veletržní palác
Tram 1, 2, 6, 8, 12, 17, 25, 26 – Strossmayerovo náměstí
Fotografie
Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…