terra[cotta] - Plastika a majolika italské renesance


Datum konání: 15.12.2006 - 15.04.2007

15. 12. 2006 – 15. 4. 2007
kurátor: Petr Přibyl

Nedílnou součástí výtvarné kultury italské rinascity je znovunalezené umění zhotovovat plastiky z  pálené hlíny (terakoty) a ušlechtilého štuku. Renesanční umělci, na prvním místě Donatello a později Benedetto da Maiano či Antonio Rossellino, povýšili tuto donedávna jen pomocnou a užitkovou hmotu na úroveň v sochařství oceňovaného mramoru a bronzu. Terakoty opatřované v dílně Della Robbiů barevnými glazurami, plastiky ponechané v barvě materiálu či štukové reliéfy polychromované za studena se staly v quattrocentu vyhledávaným uměleckým zbožím.

Stejná hmota, jemné jíly a barevné cíničito-olovnaté glazury, se staly základem rozvoje luxusní keramiky – majoliky krásného stylu. Svého rozkvětu dosáhla v Itálii ve druhé třetině 16. století, kdy především v Urbinu, Castel Durante či Faenze vznikaly majolikové předměty s náročnou figurální malbou, tzv. istoriati, inspirovanou soudobými malířskými a grafickými předlohami.

Výstava, k níž vychází současně katalog, seznamuje s mnohotvárným využitím tohoto materiálu a technologie během 15. a na počátku 16. století a ukazuje jednotný kontext dvou výtvarných disciplín – renesanční plastiky a majoliky stylu istoriato – na exponátech ze sbírek v České republice.

Sbírkové expozice

Program následujících 7 dní

Generální partner

Komerční banka

Partneři

Kooperativa ŠKODA Auto The Pudil Family Foundation

Za podpory

Hlavní město Praha Ministerstvo kultury České republiky Společné století Evropský rok kulturního dědictví

Generální mediální partner

Česká televize

Děkujeme dalším partnerům…